Foto: Raskrinkavanje.ba
Na portalu Nulta tačka je 2. februara 2025. godine objavljen članak u čijem je naslovu navodna izjava Billa Gatesa da je Elon Musk “problem koji treba riješiti” i tvrdnja da je “pozvao vlade” da Musku ograniče slobodu govora. U članku se navodi sljedeće:
Osnivač kompanije Majkrosoft (Microsoft), Bil Gejts, javno je pozvao vlade širom sveta da se obračunaju sa, kako on tvrdi, „problemom“ slobode govora direktora platforme X, Ilona Maska. Konkretno, Gejts insistira na tome da se preduzmu mere protiv Maskovih objava na društvenim mrežama.
U intervjuu za list Tajms, Gejts je otkrio svoje negativno mišljenje o Masku i dao smernice vladama kako da se nose sa „problemom“ koji predstavlja Maskova sloboda govora na platformi X. (...)
Gejts je u intervjuu izjavio da vlade treba da cenzurišu Maska zbog njegovih političkih stavova, posebno onih koje javno iznosi putem platforme X.
Uz citiranje Gatesove izjave da je “nevjerovatno kako on (op.a. Musk) može destabilizovati političke situacije u pojedinim zemljama“, u članku stoji i sljedeće:
Takođe je podržao ideju da zemlje treba da usvoje zakone koji bi sprečili superbogate strance da utiču na njihove izbore, iako je Mask američki državljanin, što ovu izjavu čini kontradiktornom.
Tvrdnje da Bill Gates “poziva na globalnu akciju protiv Maskovih objava” u članku portala Nulta tačka popraćene su navodima da poziv “otvara pitanja o granicama slobode izražavanja” te “ukazuje na potencijalnu zloupotrebu cenzure pod izgovorom brige za javno dobro”.
Šta je Bill Gates rekao o Elonu Musku?
Navedene tvrdnje iz članka portala Nulta tačka preuzete su iz članka koji je dan ranije, tačnije 1. februara ove godine, objavljen na američkom portalu Slay. Ovaj je portal na engleskom govornom području poznat po čestom širenju lažnih vijesti, teorija zavjere te različitih manipulacija.
Bill Gates, američki poduzetnik i osnivač kompanije Microsoft, dao je 25. januara ove godine opširan intervju za magazin The Times. Gates je u razgovoru s novinarkom Alice Thomson govorio o brojnim temama: o svojoj porodici, prijateljima, mladosti te osnivanju Microsofta, jedne od najvećih svjetskih kompanija. U razgovoru se dotakao i različitih aktuelnih tema u društvu i politici, naročito u Sjedinjenim Američkim Državama.
Gates je u intervjuu rekao da je 27. decembra 2024. godine bio na “trosatnoj večeri” s novim američkim predsjednikom Donaldom Trumpom, na kojoj je, između ostalog, govorio o svojim naporima u borbi protiv HIV-a i poliomijelitisa, dodajući da je Trump tom prilikom bio “jako šarmantan” te da nije iskazivao “prezir” prema onome što je Gates govorio.
Gates je za The Times otvoreno govorio i o ranijim susretima i odnosima s Trumpom, kao i bivšim predsjednikom Josephom Bidenom i ostalim visokim zvaničnicima američke vlade. U jednom momentu otkrio je da se tokom ranijih mandata dvojice predsjednika više puta lično sastao s Trumpom nego s Bidenom, te da je Trump “vrlo praktičan”.
Ova je izjava u intervjuu okarakterisana kao svojevrsno Gatesovo “pozdravljanje” Trumpovog novog mandata, na šta je Gates rekao sljedeće:
“Toliko je toga u zraku s njim — hoće li deportovati devet miliona ili jedan milion? Hoće li uvesti takse od 60 posto ili 5 posto? Hoće li finansirati inovacije (op.a u oblasti) zaraznih bolesti ili će ih okončati? Moram biti blizu. Ko god uspije da zainteresuje predsjednika Trumpa za prave stvari, radi Božiji posao.”
Upravo nakon ovih Gatesovih riječi, te komentara novinarke da Trumpovu pažnju sada zaokuplja “drugi, mlađi tehnološki guru”, fokus razgovora se s prvog čovjeka SAD-a seli na Elona Muska, bogatog biznismena i vlasnika platforme X, kojeg je Trump imenovao na jednu od vodećih pozicija u novoosnovanom Odjeljenju za vladinu efikasnost (Department of Government Efficiency).
Je li Gatesu žao što se nije više uključio u uticanje na politiku poput Elona Muska?
“Nikako. Mislio sam da su pravila igre bila da odaberete ograničen broj stvari do kojih vam je stalo, fokusirate se na nekoliko kritičnih stvari umjesto da govorite ljudima za koga treba da glasaju… Za mene je to uvijek jedino bila samo pomoć. Ja jesam mislio da je Brexit bio greška, ali nisam (op.a. o tome) ‘tvitao’ svaki dan (...).
Gatesu se ne sviđa poređenje (op.a. s Muskom).
“Ja sam ultradrugačiji. Zaista je suludo da on može destabilizovati političke situacije u zemljama. Mislim da u SAD strancima nije dozvoljeno da daju novac; druge zemlje bi možda trebale usvojiti zaštitne mjere kako bi osigurale da superbogati stranci ne utiču na njihove izbore.”
U intervjuu se dalje navodi da je Gates “posebno iznerviran Muskovim ponižavanjem demokratski izabranih lidera i njegovim otkrićem tvrde desnice”. Muskove izjave o populističkom britanskom političaru Nigelu Farageu, kao i podršku ekstremno desnoj stranci Alternative fur Deutschland – AfD u Njemačkoj, Gates u razgovoru opisuje kao “suludost” i “populističko zakuhavanje”.
O Gatesovim kritikama upućenim Musku pisali su brojni mediji u svijetu, uključujući i one u BiH.
Gates u intervjuu Muska spominje u još jednom navratu, navodeći da misli da su “društvene mreže možda dosegle prekretnicu” te da ga “njegov sin obavijesti o tome šta Musk radi na X-u, dok on (Gates) nije ništa objavio dva mjeseca”.
Što se tiče društvenih mreža, Gates u jednom dijelu razgovora navodi i sljedeće:
“Brine me cijeli problem umrežavanja na društvenim mrežama, uključujući i kako utiče na mlade ljude i omogućava ludim, nečinjeničnim stvarima da dosegnu kritičnu masu. Veoma sam razočaran što se čini da ni vlade ni kompanije ne popravljaju ili poboljšavaju ove stvari. Ovo neće biti veoma dobar pristup. Uzmite dezinformacije o vakcinama: to bi moglo postati opasno. Djeca mogu umrijeti od malih boginja”.
Gates u ostatku intervjua više nije govorio o Elonu Musku niti je komentarisao njegove objave na društvenim mrežama.
Izmišljanje i izvrtanje izjava
Suprotno tvrdnjama objavljenim u članku portala Nulta tačka, Bill Gates u intervjuu za The Times ni u jednom momentu nije pozvao “globalne vlade da ograniče slobodu govora” Elonu Musku niti je “izjavio da vlade treba da cenzurišu Maska zbog njegovih političkih stavova, posebno onih koje javno iznosi putem platforme X”. Naprotiv, u ovom se opsežnom intervjuu uopšte ne mogu pronaći fraze “sloboda govora” ili “cenzura”.
Iako Gates u razgovoru oštro kritikuje Muskove izjave i postupke povezane s desničarskim partijama i političarima u Evropi, te navodi da je “nevjerovatno da on može destabilizovati političke situacije u zemljama”, osnivač Microsofta nije “insistirao da se preduzmu mjere” protiv Muskovih objava na društvenim mrežama niti je u bilo kojem momentu rekao da je Musk “problem koji treba riješiti”.
Gates je zapravo problematičnim opisao umrežavanje na društvenim mrežama koje omogućava brzo širenje netačnih i štetnih sadržaja te izrazio razočarenje što vlade i kompanije ne pristupaju adekvatno ovom problemu.
Dodatno, u članku Nulte tačke je, uz argument da je “Musk američki državljanin”, iz nekog razloga “kontradiktornom” označena i Gatesova izjava kako bi, po ugledu na SAD, druge zemlje možda trebale usvojiti mjere zaštite kojima se osigurava da “superbogati stranci” ne utiču na izbore u njihovim zemljama.
Ipak, u izjavi nema ništa kontradiktorno. Iz Gatesovih je riječi jasno da on u ovom kontekstu nije mislio na Muskov uticaj, odnosno podršku izborima u Americi, već na potencijalnu opasnost od toga da najbogatiji ljudi na svijetu utiču na političke prilike u zemljama čije državljanstvo nemaju.
Iako su u članku Nulte tačke neke od Gatesovih izjava prenijete vjerodostojno, one su zapravo zloupotrijebljene za plasiranje izmišljenih tvrdnji koje se u njegovom intervjuu ne mogu pronaći. Nepostojeći “poziv na globalnu akciju protiv Muskovih objava” u članku je opisan kao nešto što navodno ukazuje na “potencijalnu zloupotrebu cenzure pod izgovorom brige za javno dobro”. Radi se o još jednoj manipulaciji koja je u potpunosti zasnovana na lažnoj tvrdnji.
Podsjećamo da je Gatesov rad, naročito filantropski i uglavnom usmjeren na prevenciju i suzbijanje različitih bolesti u svijetu, već godinama u fokusu pristalica različitih teorija zavjere, ali i meta brojnih dezinformacija. Raskrinkavanje je od početka svog rada do danas objavilo na desetine analiza netačnih tvrdnji o Billu Gatesu. Među njima se naročito ističu dezinformacije i teorije zavjere o vakcinama i bolesti Covid-19 (1, 2, 3, 4), Gatesovo navodno predviđanje i “planiranje pandemija” (1, 2, 3) te “planovi za depopulaciju” i “kontrolu stanovništva” (1, 2, 3).
Shodno navedenom, tvrdnje iz članka portala Nulta tačka da Bill Gates “poziva globalne vlade da Musku ograniče slobodu govora” te da je “insistirao da se preduzmu mjere protiv Muskovih objava na društvenim mrežama” dobijaju ocjenu lažna vijest.
(Raskrinkavanje.ba)