Foto: OHR
U Memorijalnom centru Srebrenica-Potočari 15. aprila 2025. godine održan je sastanak Upravnog odbora Vijeća za provedbu mira (PIC SB) povodom 30. godišnjice genocida u Srebrenici. Sastanak je održan uz prisustvo predstavnika/ca vodećih međunarodnih organizacija, predstavnika/ca Memorijalnog centra Srebrenica-Potočari i predstavnika/ca udruženja žrtava kako bi se razgovaralo i o planovima za obilježavanje 30. godišnjice genocida.
Predsjednik Organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila Srebrenice Branimir Kojić istog je dana dao izjavu za novinsku agenciju Srna o ovom sastanku. Članak s njegovom izjavom objavljen je na portalu te agencije pod sljedećim naslovom:
Ambasadori PIK-a i Šmit u Potočarima razgovaraju o novcu za održavanje lažnog mita
U članku su prenesene Kojićeve kritike na račun učesnika sastanka, koje je nazvao “hajdučijom iz evropskih zemalja, na čelu sa turistom Kristijanom Šmitom”. Rekao je da je sastanak organizovan u Potočarima s ciljem da se “uvrijede srpske žrtve”.
"Činjenica da nigdje nisu najavili svoj dolazak pokazuje da su na strani muslimana i da priznaju samo njihove žrtve. Svjesni smo mi da se oni `peru`, jer su najodgovorniji za raspad bivše Jugoslavije i da jedino održavanjem mita o lažnom genocidu mogu da se bore protiv istine koja ih sigurno proganja", istakao je Kojić.
Članak su, bez značajnih izmjena, prenijeli Radio-televizija Republike Srpske (RTRS), 369 portal, TVK3, Patriote srpske, Radio-televizija Istočno Sarajevo te stranica Savez Srba iz regiona.
Kojićeva izjava o “lažnom genocidu” prenesena je i u članku portala Alternativne televizije, koji je 15. aprila 2025. godine objavljen pod naslovom “Šmit i članovi PIK-a zasijedali u Potočarima: 'Sramni odnosi prema srpskim žrtvama'”.
U julu 1995. godine u okolini Srebrenice ubijeno je 8.000 osoba bošnjačke nacionalnosti, uglavnom dječaka i muškaraca, nakon što je Vojska Republike Srpske (VRS) preuzela kontrolu nad ovim gradom. Ovi zločini, koji su počinjeni za vrijeme rata u Bosni i Hercegovini od 1992. do 1995. godine, okvalifikovani su kao genocid presudama Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju, Međunarodnog suda pravde i Suda BiH.
Opisivanje genocida u Srebrenici izrazima kao što su “mit” ili “lažni” poriče ovu kvalifikaciju. Raskrinkavanje je narativima koji negiraju genocid u Srebrenici posvetilo nekoliko “prebunking” analiza u serijalu “Rasvjetljavanje” (1, 2, 3, 4).
U publikaciji “Izvještaj o negiranju genocida 2024”, čiji je izdavač Memorijalni centar Srebrenica-Potočari, navodi se da je zabilježeno 27 primjera u kojima je Branimir Kojić negirao genocid tokom 2024 godine. U pomenutom izvještaju na 11. stranici navedeno je da “njegovo angažovanje u negiranju genocida uključuje javne izjave u najvećoj mjeri putem javne novinske agencije ‘Srna’ i aktivnosti koje podržavaju stavove negiranja genocida u Srebrenici”.
U “prebunking” analizi Raskrinkavanja posvećenoj izvorima dezinformacija o genocidu u Srebrenici istaknuto je da, uz politički angažovane osobe, u Republici Srpskoj i mediji u javnom vlasništvu ovog entiteta – RTRS i Srna – nerijetko plasiraju te sadržaje.
U analiziranim člancima se visoki predstavnik Christian Schmidt naziva “turistom”, što je takođe dio dezinformativnog narativa kojim se nastoji osporiti legitimitet i legalitet visokog predstavnika u BiH. O načinima na koje pojedini mediji i političari/ke plasiraju ovaj narativ možete čitati u našoj analizi iz 2021. godine.
Shodno navedenim činjenicama, tvrdnje da je genocid u Srebrenici “mit” ili “lažni genocid”, kojima se poriče kvalifikacija zločina počinjenih 1995, ocjenjujemo kao manipulisanje činjenicama. Analizirane članke u kojima su ovakve kvalifikacije sagovornika predstavljene bez činjenica ocjenjujemo i kao pristrasno izvještavanje.
(Raskrinkavanje.ba)