Portal Jutarnji (.hr) 1. februara 2024. godine objavio je članak u kojem se sugeriše da loš san može biti posljedica “lošeg zračenja podzemnih voda”, uz savjete kako riješiti ovaj problem.
Svake noći se budite, a ujutro ste toliko umorni kao da niste ni spavali? Jedan od razloga može biti taj što spavate na mjestu s lošim zračenjem podzemnih voda.
U članku se navodi da kuhinjska aluminijska folija ispod kreveta može umanjiti jačinu “štetnog zračenja”.
Kako bi se zaštitili od zračenja podzemnih voda, može vam pomoći nešto što baš svi imaju u kuhinji - aluminijumska folija.
Blago zgužvanu alu-foliju u više slojeva stavite ispod kreveta na način da je sjajna strana okrenuta prema dolje. To bi trebalo poput ogledala odbiti i umanjiti jakost štetnog zračenja.
Članke s tvrdnjama o utjecaju “zračenja podzemnih voda” na san i savjetima kako ih umanjiti upotrebom aluminijske folije objavili su u februaru 2024. godine Novi (.ba), Alternativna televizija, Krstarica, Danas (.rs), Espreso, Slobodna Dalmacija, Republika (.rs), Ekapija, Lifestyle (.ba), Dan (.co.me), Krstarica, Radio Sarajevo i EU Media Group.
Nepostojeći “podzemni” stres
“Zračenje podzemnih voda” i njegov utjecaj na zdravlje rasprostranjeni je mit koji traje decenijama i popularan je u krugovima “alternativne medicine”, odnosno pseudonaučnih vjerovanja i praksi. Dio je sistema vjerovanja da podzemne anomalije kao što su podzemne vode, kanali ili cijevi uzrokuju tzv. geopatski stres, odnosno da ometaju Zemljine “prirodne vibracije” i tako negativno utječu na ljudsko zdravlje i raspoloženje. Ipak, ovaj navodni fenomen nema nikakvo utemeljenje u nauci, što je za britanski Guardian objasnio promotor nauke Pete Etchells u članku objavljenom 2015. godine.
Privid naučnog utemeljenja ovakvim vjerovanjima dao je Ernst Hartmann svojom teorijom o mreži linija “prirodnog zračenja” Zemlje, koja je po njemu nazvana “Hartmannove linije” ili “Hartmannov čvor”, i navodnom utjecaju te mreže na zdravlje. Prema njegovoj teoriji, niskofrekventna zračenja, navodno uzrokovana i podzemnim vodama, mogu utjecati na san, zdravlje i raspoloženje. Njegovim pseudonaučnim teorijama iz druge polovine 20. vijeka bavili su se istraživači Olav Hammerman i Kocku Von Stuckradai, koji su 2007. objavili knjigu “Polemički susreti: ezoterični diskurs” (eng. Polemical Encounters: Esoteric Discourse and Its Others) u kojoj su ova vjerovanja povezali sa pseudonaukom.
Pseudonaučno vjerovanje o radijaciji koju emituju živa i neživa bića, uključujući vodu, i koja utječe na ljudsko zdravlje temelj je radiestezije, discipline koja se općenito smatra pseudonaukom i dijelom “alternativne medicine”, o čemu govore i naučna istraživanja objavljena 2014. godine u knjizi “Anomalistička psihologija: studija magičnog razmišljanja” (eng. Anomalistic Psychology: A Study of Magical Thinking) autora Zusne Leonarda i Jonesa Warenna. Ovom disciplinom bave se radiesteziolozi koji navodno pronalaze “podzemne vode”. U svom istraživanju “Pseudonauka: kritička enciklopedija” (eng. Pseudoscience: A Critical Encyclopedia) iz 2009. godine historičar nauke Brian Regal navodi:
Bili su jedan ili dva pokušaja naučnog proučavanja radiestezije, ali su rezultati bili neuvjerljivi. Kao i kod mnogih slučajeva paranormalnog, malo je dokaza o uspjehu radiestezije koji nisu anegdotski.
Pseudonaučni savjeti
Aluminij je metal koji se koristi kao materijal za zaštitu od zračenja u nuklearnim elektranama, svemirskim programima i bolnicama, što navode i proizvođači aluminijske izolacije. Međutim, ova izolacija mora zadovoljavati specifične karakteristike, u zavisnosti od vrste radijacije. Aluminijska folija iz kuhinje se ipak ne koristi za zaustavljanje zračenja koje je štetno po zdravlje.
Čak i da je “zračenje podzemnih voda” stvarno i da utječe negativno na san, savjeti o stavljanju aluminijske folije ispod kreveta ne bi imali puno smisla. Zaštitu od takvog niskofrekventnog “zračenja” dao bi sam objekt stanovanja, pogotovo ako je napravljen od betona, pa čak i drveni krevet.
Shodno činjenicama, tvrdnju da “zračenje podzemnih voda” utječe na kvalitet sna i da se to može spriječiti stavljanjem aluminijske folije ispod kreveta ocjenjujemo kao pseudonauku.
Napomena
06.03.2024: Portal Espreso je ispravio netačne tvrdnju u članku, pa je članku dodana i ocjena ispravljeno. Portal Krstarica je u članku ispravio netačne tvrdnje, a tom je članku dodana ocjena ispravljeno.
07.03.2024: Portal Republika je ispravio netačne tvrdnje u članku, pa je članku dodana i ocjena ispravljeno.
04.10.2024: Portal Danas je isprvaio netačne tvrdnje u članku, a članku je dodana i ocjena ispravljeno.
(Raskrinkavanje.ba)