Raskrinkavanje.ba

Pregled sedmice: Dezinformacije o političkoj krizi u BiH i netačne tvrdnje o mRNA vakcinama

Ova analiza je označena kao: Pregled sedmice

U sedmici iza nas bavili smo se falsificiranim citatom o “bombardovanju Srba” koji je pripisan papi Jovanu Pavlu II. Analizirali smo netačne tvrdnje da kodovi na paradajzu u prodavnici pokazuju je li genetički modifikovan. Opisali smo i neke internet-prevare u kojima su korišteni “deepfake” snimci.

Foto: Raskrinkavanje.ba

Prošle sedmice, portal Stav je izvijestio da je Sputnik na srpskom objavio pa brzo uklonio članak u kojem je pisalo da je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik dobio rusko državljanstvo. Informacija je bazirana na očito nefunkcionalnom linku na članak, koji je u formi slike objavljen u Stavovom članku. Iako je jedini dokaz da je članak postojao screenshot na Stavu, informaciju su prenijele desetine portala.

 

Na društvenim mrežama viralne su netačne tvrdnje da je ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski posredstvom svoje offshore kompanije kupio francusku banku Milleis Banque Privée. Detalje čitajte u analizi ispod.

 

 

Kontroverzni režiser Boris Malagurski objavio je na društvenim mrežama “analizu” političke krize u BiH u formi videa, koji je imao preko milion pregleda. Analizirali smo dezinformativne tvrdnje na osnovu kojih je izvodio zaključke o krizi i koje je sažeo u retoričko pitanje da li Zapad ukida Bosnu. 

 

Na društvenim mrežama, u medijima i u književnim časopisima već se godinama dijeli navodna izjava pape Jovana Pavla II o tome kako treba “bombardovati Srbe”. Citat je moguće naći i na Wikiquote stranicama. Papa zapravo nikada nije javno izgovorio ove riječi niti bilo šta slično tome. Izjava je falsifikovana još 1999. godine i objavljena u knjizi novinara iz Srbije.

 

Prenoseći izjave za medije slovačkog parlamentarca Petera Kotlara koji je rekao da mRNA vakcine mogu mijenjati ljudsku DNA, neki portali predstavili su ih kao “otkriće” i “službenu potvrdu” ovakvih navoda. Kotlar je od ranije poznat po dezinformacijama o vakcinama, a struka još jednom ponavlja da ove vakcine ne mijenjaju DNA.

 

Na internetu se širi netačna tvrdnja da je američki predsjednik Donald Trump naložio FBI-ju da istraži “toksične hemijske tragove” koje avioni ostavljaju na nebu. Više informacija o ovoj temi pročitajte u našem storyju

Trump Fb

Foto: Raskrinkavanje.ba

Na Facebooku je viralan snimak u kome se implicira da je korištenje pasta za zube štetno, jer oštećuje zubnu gleđ, i savjetuje se čišćenje zuba hidrogen-peroksidom. Paste za zube su sigurne i preporučene, ali neadekvatno korištenje ponekad može oštetiti zubnu gleđ. Hidrogen-peroksid može biti koristan u nekim situacijama, ali nije zamjena za pastu za zube.

Neistiniti navodi da je izumitelj PCR metode Kary Mullis kazao da ovi testovi nisu dijagnostički alat koriste se za “zavjerološki” narativ da su tokom pandemije Covid-19 zloupotrebljeni za nabavku “kontroverznih vakcina”.

 

Nekoliko portala je u martu 2025. objavilo članke u kojima se netačno tvrdi da kodovi na genetički modifikovanom paradajzu u prodavnicama počinju brojem osam.

 

Oglas objavljen na Facebooku s deepfake snimkom doktora Andrije Hebranga vodi na stranicu na kojoj su likovi voditelja RTCG-a i novinara BIRN-a iskorišteni za promociju i prodaju proizvoda Otorin kao “lijeka” za probleme sa sluhom. 

 

U Facebook oglasima dijeli se link koji vodi na stranicu na kojoj je izmišljenom doktoru Ibrahimu Jusiću pripisano otkriće formule za Mass-Mighty koji se reklamira kao proizvod za brzo i efikasno povećanje tjelesne mase. 

Identitet Sebije Izetbegović još je jednom zloupotrijebljen u svrhu promocije nekog proizvoda kao lijeka. Ovoga puta riječ je o proizvodu Hemoren, koji se reklamira i prodaje kao lijek protiv hemoroida.

Viralna izjava o Ukrajini i Rusiji, pripisana sinu Donalda Trumpa, izvučena je iz snimka koji se širi društvenim mrežama. Ali snimak nije autentičan – generisan je vještačkom inteligencijom.

 

Na društvenim mrežama dijele se lažne objave o Philips aparatima za kafu po simboličnoj cijeni od 4 KM. Uplata zapravo aktivira uslugu koja vas košta više od 50 eura mjesečno.

 

(Raskrinkavanje.ba)