Raskrinkavanje.ba

Pregled sedmice: Epidemija lažnih vijesti

Svjetske, a tako i regionalne te lokalne medije prošle su sedmice preplavile (dez)informacije o koronavirusu. Val netačnih objava u BiH i regiji predvodila je vijest s lažnim videom "pijace na kojoj se virus prvi put pojavio", a plasirana je i dezinformacija o navodnom prvom slučaju koronavirusa “u regiji”. Analizirali smo i lažne navode da "Finska skraćuje radnu sedmicu", da Europsku uniju "napuštaju još tri zemlje", kao i lažne izjave pripisane Muameru Zukorliću i Kobeu Bryantu.

Panika oko novog koronavirusa (2019-nCoV) koji se u decembru 2019. pojavio u kineskom gradu Wuhanu, poslužila je kao plodno tlo za širenje druge vrste “infekcije” - lažnih vijesti i dezinformacija, ali i mnogobrojnih teorija zavjere. Međunarodna mreža za provjeru činjenica (IFCN) već danima predano radi na tome da prikupi i raskrinka netačne informacije o virusu. Kolaborativni projekat biće aktivan sve dok se zaraza širi svijetom i može se pratiti na društvenim mrežama preko dva “hashtaga”: #CoronaVirusFacts i #DatosCoronaVirus.

Analizu IFCN-a o prva tri globalna vala dezinformacija o koronavirusu, čitajte na linku ispod:

U jeku priče o koronavirusu, nekoliko domaćih portala odlučilo se pridružiti globalnom valu medijskih manipulacija i dezinformacija te bespotrebno uplašiti građane/ke netačnom tvrdnjom da je u regiji zabilježen “prvi slučaj” koronavirusa. 

Dnevni avaz, a za njim i niz drugih portala, bez ikakve provjere su preuzeli snimak sa opskurne Facebook stranice i pogrešno ga predstavili kao pijacu u kineskom gradu Wuhan, za koju se smatra da je početna tačka širenja koronavirusa. Gdje i kada je snimak zapravo zapravo nastao, čitajte u analizi na linku.

https://www.facebook.com/Raskrinkavanje.ba/photos/a.1990822474500925/2446896692226832/?type=3&theater


24 sata, Klix, a potom i 20 drugih medija, pogrešno su izvijestili o tome da je u Kini “izgrađena nova bolnica” za samo 2, odnosno 5 dana. Zašto ta tvrdnja nije tačna i o čemu se zapravo radi, čitajte u analizi na linku:

Netačnu vijest o tome da finska premijerka Sanna Marin "skraćuje" radnu sedmicu na 4 dana, a radni dan na 6 sati objavili su i kredibilni mediji kao što su Guardian i Independent. U našoj regiji ovu je dezinformaciju objavilo preko 100 portala, a zašto vijest nije tačna, čitajte u analizi:

Uz koronavirus, u medijskom fokusu se i dalje nalazi tragično preminuli američki košarkaš Kobe Bryant kojem su mediji u Srbiji prošle sedmice pripisali potpuno lažnu izjavu da su "Kosovo i Metohija i Crna Gora neosporene srpske zemlje". Više u analizi:

https://www.facebook.com/Raskrinkavanje.ba/photos/a.1940503232866183/2445079409075227/?type=3&theater


Portali Slobodna Bosna i Depo 18. januara su "oživjeli" lažnu vijest iz 2015. godine, u kojoj su bivšem sandžačkom muftiji Muameru Zukorliću pripisane izjave koje nikada nije dao. Uz različite naslove, ovu lažnu vijest prenijela je i nekolicina drugih domaćih portala, a više detalja možete pronaći u analizi:

Nigel Farage, predsjednik britanske stranke Brexit, nedavno je rekao kako smatra da će "Brexit" možda dovesti i do izlaska Italije, Danske i Poljske iz Europske Unije. Ova izjava je u naslovima nekoliko portala senzacionalistički predstavljena kao najava da "još tri države izlaze iz EU". 

Na skoro 40 portala je objavljena vijest o tome da je Švajcarska “zabranila” dezodoranse koji sadrže aluminijumsku so. Da li je takav zakon u ovoj državi ikada usvojen i da li je dokazana veza između aluminijumske soli i karcinoma kod ljudi, čitajte na OVOM LINKU.

Također, ne zaboravite odigrati i kviz znanja na temu medijske pismenosti - Kviz medijske pismenosti.

Na našoj stranici posvećenoj medijskoj pismenosti, potražite odgovore i na neka od pitanja vezanih za prepoznavanje i provjeru lažnih vijesti:

(Raskrinkavanje.ba)