Raskrinkavanje.ba

Pregled sedmice: Neistine o vakcinama i teorije zavjere o “svjetskoj vladi”

Neprofesionalno izvještavanje o tragediji u Beogradu, izmišljeni navodi o “svinger slikovnici” za djecu, priče o UN-ovom planu stvaranja “svjetske vlade” i neutemeljene tvrdnje o različitim tipovima vakcina bile su neke teme kojim smo se bavili u drugoj sedmici juna.

Foto: Raskrinkvanje.ba

Izjave sudskog vještaka, pozvanog da komentariše dostupne informacije o masovnom ubistvu u beogradskoj školi, u naslovima niza portala bile su predstavljene kao “otkriće” detalja o karakteristikama ličnosti maloljetnog napadača. Neprofesionalno pristupanje tragediji, koje se u ovom slučaju ogleda kroz senzacionalističko “upakivanje” komentarisanja slučaja, upravo je suprotno od onoga što se preporučuje u ovakvim situacijama. 

Na društvenim mrežama kruži snimak prelistavanja slikovnice o svingerskoj zabavi, uz netačne tvrdnje da je riječ o uznemirujućem štivu za djecu. Radi se zapravo o satiričnoj slikovnici kanadskog komičara, namijenjenoj odraslima.

Na društvenim mrežama bio je popularan i kolaž fotografija s mature mostarskih gimnazijalaca/ki i učenika/ca sarajevske medrese, koji je predstavljen kao prikaz mature 1990. i 2020. godine u Sarajevu. Manipulativni kolaž iskorišten je za ironične opaske o “društvenom progresu” u Sarajevu.

Internet-obmane bile su u našem fokusu i ove sedmice. Nekoliko Facebook stranica koje zloupotrebljavaju vizuelni identitet trgovačkog lanca Bingo obećavaju korisnicima/ama ove društvene mreže 4.000 KM ukoliko riješe zadatak iz objave na stranici. Učešće u ovim “nagradnim igrama” može rezultirati neželjenim finansijskim troškovima.

Internet-promocija i prodaja preparata Prostate Pure, za koji se tvrdi da liječi upalu prostate iako se ne radi o registrovanom lijeku, imaju sve više taktika za obmanu potrošača/ica. Bavili smo se promocijom navedenog preparata putem stranice nepostojeće naučne konferencije. 

Osim prevara, u ovoj sedmici analizirali smo i netačne tvrdnje u vezi s međuvladinim organizacijama. Pisali smo o viralnom videosnimku u kojem se “otkrivaju tajne” Ujedinjenih nacija. Taj snimak, objavljen na stranici poznatog teoretičara zavjere, ne samo da ne otkriva “tajne” iza ove međunarodne organizacije, nego ponavlja niz izmišljenih priča. 

Tvrdnja da se prema novoj klasifikaciji dobnih skupina Svjetske zdravstvene organizacije osobe od 65 godina ubrajaju u “mlade” dijeli se na društvenim mrežama već nekoliko godina. Svjetska zdravstvena organizacija nije kreirala nikakvu novu klasifikaciju dobnih skupina i osobe starije od 60 godina i dalje opisuje kao “starije ljude”.

Na portalu odranije poznatom po širenju dezinformacija i teorija zavjere objavljeno je da je Evropska unija upozorila žene da vakcine protiv Covid-19 uzrokuju neplodnost. Ipak, smjernice Evropske agencije za lijekove, na koje se ovaj medij poziva, ne sadrže ovakvo upozorenje. Agencija je zapravo potvrdila da su vakcine protiv Covid-19 sigurne za trudnice i one koje planiraju trudnoću.

Godinama stara teorija zavjere o tome kako se vakcine protiv tetanusa koriste za tajnu sterilizaciju žena, u koju je navodno bila uključena i Svjetska zdravstvena organizacija, ponovo je popularna na društvenim mrežama. O ovoj teoriji zavjere više u analizi ispod.

Osim netačnih tvrdnji, ove sedmice bavili smo se i onima koje nisu naučno utemeljene. Pojedini portali godinama objavljuju članke u kojima se tvrdi da smjesa limuna, hrena, meda, cimeta i đumbira “popravlja pamćenje za 80%”. Takve tvrdnje su u svojoj osnovi pseudonaučne.

 

(Raskrinkavanje.ba)