Raskrinkavanje.ba

Pregled sedmice: Poigravanje stvarnim nesrećama i izmišljanje lažnih

“Raskrinkavanje” je protekle sedmice zabilježilo ozbiljno kršenje etičkih i profesionalnih standarda u izvještavanju online medijia o tragediji dvojice mladića iz Sarajeva.

Početak sedmice iza nas obilježile su medijske manipulacije nesrećom u kojoj su se dvojica mladića utopila u nabujaloj Miljacki. Naime, nakon što je jedna od žrtava pronađena u blizini Visokog, mnogi mediji objavili su da je pronađeno i drugo tijelo, ne pružajući nikakav dokaz za to. Nijedan od medija koji su vijest objaviili nije prethodno kontaktirao instituciju koja predvodi potragu, Civilnu zaštitu FBiH, niti dobio bilo kakvu drugu zvaničnu potvrdu da je tijelo nastradalog mladića zaista pronađeno.  

Objavljivanje identiteta žrtava i izvještavanje o istragama bez zvanične potvrde u tragičnim situacijama poput ove je, nažalost, česta pojava. Ova, moglo bi se čak reći ustaljena, praksa u ovdašnjim medijima dovodi do toga da se izvještavanje o ovakvim slučajevima često pretvori u surovo poigravanje sa žrtvama i njihovim porodicama.

Četiri medija, „Avaz“, „Faktor“, „Vijesti“, i „24 sata“, objavili su vijest o tome da je pronađeno tijelo druge žrtve, dok su „Tuzlanski“, „Nezavisne novine“, „Hayat“, „Big portal“, „BN“ i „Slobodna Bosna“ istu vijest prenijeli bez dodatnih provjera, pozivajući se na „Vijesti“, „24 sata“ illi „Avaz“. U trenutku kada smo objavili analizu njihovog izvještavanja, od deset pomenutih medija, njih šest još uvijek nije uklonilo originalnu vijest koja je već bila demantovana. „Faktor“ i „Avaz“ su izmijenili prvobitni članak, ali su zadržali link na originalnu vijest.

Zbog toga su “Avaz”, “Faktor”, “Vijesti” i “24 sata” za svoje članke dobili ocjenu lažna vijest, dok su “Tuzlanski”, “Nezavisne”, “Hayat”, “Big portal”, “BN” i “Slobodna Bosna” dobili ocjenu prenošenje lažne vijesti. Cijelu analizu možete pročitati na ovom linku.

 

Raskrinkavanje je ove sedmice raskrinkalo i „Omiljeni portal“, medij koji skoro da je specijaliziran u izmišljanju saobraćajnih nesreća javnih ličnosti. „Omiljeni portal“ je, naime, objavio da je sin fudbalera Neymara da Silva Santosa poginuo u saobraćajnoj nesreći. Istina je, međutim, da je Neymar doživio saobraćajnu nesreću krajem prošle godine, dok se u jednom od članaka objavljenih na engleskom govornom području spominje i to da je on sam kao dijete preživio saobraćajnu nesreću. “Omiljeni portal” je, po svoj prilici, od dvije različite vijesti napravio novu, potpuno netačnu. Analizu članka pročitajte na ovom linku.

Isti portal je u oktobru objavio da je u saobraćajnoj nesreći poginuo i Željko Bebek, a ove sedmice je na listu „nastradalih“ dodao i izvjesnog Radišu Trajkovića Đanija, pjevača narodne muzike, ponovo na temelju pogrešno predstavljne vijesti stare godinu dana. „Omiljeni portal“ dobio je ocjenu lažna vijest i za ovaj članak, a detalje možete pročitati na ovom linku.

 

I u ovoj sedmici, članak iz satirične rubrike „Frljoka“ u sarajevskom online mediju “Slobodna Bosna”, prenesen je kao istinita vijest na nekoliko portala. Ovog puta članak je govorio o tome da je osuđeni ratni zločinac Milan Lukić kritikovao ponašanje Emira Kusturice prema Ćamilu Durakoviću tokom građanske parnice na sudu u Višegradu. Portali ”ZaSrebrenicu”, “DN-novine” i “Bosniaks” prenijeli su članak kao stvarnu vijest, navodeći  kao izvor Slobodnu Bosnu, zbog čega je prvi dobio ocjenu lažna vijest, a druga dva ocjenu prenošenje lažne vijesti. Analizu možete pročitati na ovom linku.

 

Portal „Saznajemo“ je ove sedmice reciklirao članak iz 2016. o navodnoj Šešeljevoj posjeti Sarajevu, koji je prvobitno objavljena kao satirična vijest u „BH Magazinu“. Članak je kao satira svojevremeno prenošen na različitim Facebook stranicama, od koje su neke dio online „farmi portala“. Takva je i stranica “Sarajevo grad II”, povezana sa portalom „Vijestiizregije“, koja je članak prenijela u barem dva navrata 16. oktobra 2016. i ponovo 30. septembra 2017. „Saznajemo“ je objavio ovaj članak kao stvarnu vijest krajem novembra, zbog čega je  dobio ocjenu lažna vijest. Analizu možete pogledati na ovom linku.

Na istom portalu zabilježili smo još jedan izmišljeni incident. Ovog puta nije se radilo o saobraćajnom udesu, već o navodnom napadu na pjevačicu Željku Jurišić, za koji je navedeno da se desio tokom njenog nastupa, zbog pjesme koja raspiruje nacionalnu mržnju. Ništa od toga se zapravo nije dogodilo, te je i ovaj članak ocijenjen kao lažna vijest. Analiza iste nalazi se na ovom linku.

 

Na koncu, portal „Poskok“ je ove sedmice dobio ocjenu dezinformacija, manipulacija činjenicama i klikbejt zbog toga što je izvještaj autora Daniela Serwera za američki “Council for Foreign Relations”, pod naslovom „The Unraveling of the Balkans Peace Agreements“, predstavio kao poziv na podjelu Bosne i Hercegovine i okolnih država, ali i na temeljni zaokret u američkog vanjskoj politici. “Raskrinkavanje“ je uvidom u izvještaj ustanovilo da se „Poskokov“ članak razilazi sa sadržajem i kontekstom izvještaja, a da naslov sadrži netačnu, odnosno lažnu tvrdnju. Mediji koji su prenijeli članak sa „Poskoka“, freshpress.info, Dn-novine i CWBH također su dobili ocjenu dezinformacija, manipulacija činjenicama i klikbejt. Analiza “Poskokovog” teksta dostupna je na ovom linku.  

(raskrinkavanje.ba)