Foto: Raskrinkavanje.ba
Protekle sedmice analizirali smo oglas na Facebooku s izmišljenim intervjuom s Draganom Bursaćem u kojem su mu pripisane izjave o “brzoj zaradi” na platformi za trgovinu kriptovalutama. Ranije smo upozoravali na slične izmišljene intervjue s poznatima u kojima su reklamirane platforme Nearest Edge, Finance Edge i Arcane Trade.Izmišljeni intervju: Dragan Bursać nije promovisao Finance Legend
Identitet novinara i travara Momčila Antonijevića zloupotrijebljen je na Facebooku za promociju i prodaju Hyper Capsa kao lijeka protiv hipertenzije. Antonijević je za Raskrinkavanje potvrdio da nema nikakve veze s ovim proizvodom.Video u kojem travar Momčilo Antonijević promoviše Hyper Caps je “deepfake”
Iako su na društvenim mrežama podijeljene na hiljade puta, tvrdnje da je Novak Đoković izjavio da će “sav novac od nagrade” za plasman u Miamiju dati studentima koji bicikliraju do Strasbourga nisu tačne. Potekle su od izmišljenog citata na Instagramu.
Izmišljena izjava Novaka Đokovića o donaciji za studente koji na biciklima idu u Strasbourg
Teoretičarka zavjere Slađana Velkov u viralnoj Facebook objavi tvrdi da su tragedije u regionu, poput pada nadstrešnice na Željezničkoj stanici u Novom Sadu i obrušavanja kamenoloma u Donjoj Jablanici, “režirane” kako bi se skrenula pažnja s ukidanja ličnih sloboda. Objava je podijeljena stotinama puta iako nema nikakvo utemeljenje u činjenicama.
Suprotno tvrdnjama teoretičarke zavjere, tragedije i protesti nisu “režirani”
Na Facebook stranici Ponosni Bošnjaci objavljeno je poređenje između “uspjeha” Vlade Fadila Novalića i “neuspjeha” nove Vlade Federacije u kreiranju novih radnih mjesta. Brojevi iskorišteni za ovo poređenje nisu tačni.
U Federaciji nije “nestalo” petnaest hiljada radnih mjesta
Na društvenim mrežama su u martu 2025. bile viralne tvrdnje da su istraživači otkrili veliki podzemni kompleks ispod piramida u Gizi. Stručnjaci kažu da su “dokazi” nedostatni i da je pretjerano reći da se radi o “otkriću”.
Nema dokaza da je otkriven “podzemni grad” ispod piramida u Gizi
Presuda Evropskog suda pravde kojom je odbačen zahtjev jednog italijanskog ljekara da se povuku odobrenja za vakcine protiv Covid-19 manipulativno je protumačena kao potvrda da su ljekari krivično odgovorni za navodne posljedice vakcinacije. Sud je zapravo potvrdio nižestepenu presudu prema kojoj ljekari nisu odgovorni za sigurnost vakcina, jer je provjera sigurnosti vakcina u EU dužnost Evropske agencije za lijekove. Odgovorni su samo za posljedice tretmana pacijenata koje ne proizlaze iz efekata same vakcine. Odobrene vakcine su sigurne.
Europski sud nije rekao da će liječnici koji su davali mRNA vakcine biti krivično odgovorni
Izgradnja državnih data centara u Srbiji i Sjevernoj Makedoniji uklopljena je na društvenim mrežama u teoriju zavjere o kontroli stanovništva, koja je inspirisana mitom iz '70-ih godina o “superkompjuteru” koji skuplja privatne podatke u Briselu.
Teorije zavjere o data centrima za nadgledanje stanovništva i ograničavanje sloboda
TikTok video u kojem Mel Gibson govori o ivermektinu kao lijeku protiv raka vidjelo je više od 130.000 ljudi. Nema nikakvih dokaza da je to tačno, a glumac je kritikovan zbog širenja dezinformacija koje su “okrutne”, jer daju lažnu nadu oboljelima, i opasne, jer odvraćaju od pravog liječenja.
Ivermektin ne liječi rak niti je to “otkrio” Mel Gibson
Na portalima se od 2017. objavljuju članci o peruanskoj jagodi koja sprečava ili liječi rak debelog crijeva i prostate. Kao i s drugim namirnicama i biljkama, nema dokaza da plod ove biljke liječi bilo koji oblik raka. U ovim se člancima također savjetuje promjena ishrane umjesto pravog liječenja.
Peruanska jagoda ne liječi rak
Na nekoliko portala širi se tvrdnja da paradajz u prodavnicama s kodom koji počinje brojem osam znači da je genetski modifikovan – ali to nije tačno.
Ponovo se širi tvrdnja da je Kary Mullis, tvorac PCR metode i dobitnik Nobelove nagrade, rekao kako njegov test nije pogodan za dijagnostiku bolesti.
(Raskrinkavanje.ba)