Foto: Raskrinkavanje.ba
Protekle sedmice bavili smo se izmišljenim izjavama pripisanim bosanskohercegovačkim političarima. Na Facebook stranici Ponosni Bošnjaci objavljena je izmišljena izjava premijera Federacije BiH i predsjednika stranke SDP BiH Nermina Nikšića o pregovorima o formiranju nove vlasti na nivou BiH.
Izmišljanje izjava na Ponosnim Bošnjacima: Nikšić nije rekao da će “dati Srbima nezavisnu RS”
U Facebook grupi Bošnjački preporod u martu su objavljivane izmišljene izjave političara o aktuelnoj situaciji u zemlji. Lažne izjave pripisane su Šefiku Džaferoviću, Nerminu Nikšiću i Elmedinu Konakoviću.
Targetiranje političara izmišljenim izjavama u Facebook grupi Bošnjački preporod
Političku krizu u BiH komentarisali su mnogobrojni/e međunarodni/e zvaničnici/e. Reakcije međunarodne zajednice su u emisiji “Pečat” na RTRS-u predstavljene kao pokazatelj promjene stavova u korist Milorada Dodika i njegovih poteza.
Pristrasno na RTRS-u o reakcijama međunarodne zajednice na krizu u BiH
Informer je savjet sigurnosnih eksperata o pripremi zaliha za slučaj sabotaže energetske mreže u Ujedinjenom Kraljevstvu predstavio netačnim tvrdnjama o “hitnom naređenju” građanima da se spreme za rat.
Građanima/kama Ujedinjenog Kraljevstva nije stiglo “hitno naređenje” da se spreme za rat
Da li je zaista "nestalo" 15.000 radnih mjesta u prva dva mjeseca mandata nove Vlade FBiH? Na stranici Ponosni Bošnjaci pojavila se tvrdnja da je aktuelna Vlada FBiH odgovorna za veliki pad broja zaposlenih.
Snimak ranjavanja civila u snajperskom napadu 1994. u Sarajevu dijeli se na društvenim mrežama uz tvrdnju da je riječ o “propagandnom filmu”, odnosno o namještenom incidentu. Snimak je autentičan, a napad koji je zabilježen na njemu je dokumentovan. Poznato je i ko su ljudi na snimku koji su ranjeni ili se kriju od snajpera.
Revizionizam na društvenim mrežama: Snimak snajperskog napada u Sarajevu nije “propaganda”
Tvrdnja da je ceremonijom otvaranja Olimpijskih igara u Londonu 2012. godine poslata “tajna poruka” o predstojećoj pandemiji Covid-19 ponovo je viralna na društvenim mrežama. Snimci, u kojima teoretičari/ke zavjere vide “najavu pandemije”, bili su dio tačke izvedene u čast britanske Nacionalne službe javnog zdravlja i bogatog opusa dječije književnosti ove zemlje. Oni nemaju veze s pandemijom.
Ceremonija otvaranja Olimpijskih igara u Londonu nije “najavila” pandemiju Covid-19
Hiljade korisnika/ca društvenih mreža podijelilo je video u kojem se tvrdi da je mikroplastika u okolišu uzrokovala povećanje broja slučajeva djece s autizmom za 277 puta. Tačno je da je broj dijagnostikovanih slučajeva autističnog spektra znatno veći danas nego prije 50 godina, ali dijagnostički kriteriji i razumijevanje autizma znatno su napredovali od tada.
Pseudonaučno objašnjavanje drastičnog rasta broja slučajeva iz autističnog spektra
Tvrdnje da je rak zapravo odbrambeni odgovor tijela na druge zdravstvene probleme, poput nemogućnosti da se izbace “toksini”, i da ga ne treba “dirati” ponovo se dijele na društvenim mrežama u formi snimka kanadske holističarke. Ovakvi “savjeti” su opasni; rak je teška bolest koju treba liječiti.
Viralni i opasni “savjeti” holističarke: Rak nije način na koji se tijelo liječi od drugih zdravstvenih problema
Izgradnja državnih data centara i urbanistički koncept 15-minutnih gradova pogrešno se tumače kao alat za kontrolu stanovništva. Više o ovoj temi pročitajte u našem storyju.
Foto: Raskrinkavanje.ba
Teorija zavjere o naprednoj civilizaciji Tartarija, čije se tehnologije za “besplatnu energiju” danas kriju, širi se uz izmišljene tvrdnje da su ove tehnologije izlagane i potom uništavane na svjetskim sajmovima.
“Stvarni dokazi” o Tartariji i njenoj besplatnoj energiji ne postoje
Oglas na Facebooku vodi na izmišljeni intervju s televizijskom voditeljicom Dalilom Omerović u kojem su joj pripisane izjave o zaradi na kriptoplatformi Finance Legend. U ovom lažnom intervjuu na nekoliko je mjesta podijeljen link koji vodi na sumnjivu platformu koja obećava brzu i laku zaradu.
Voditeljica Dalila Omerović nije promovisala platformu Finance Legend
Facebook stranice koje zloupotrebljavaju vizualni identitet trgovačkog lanca Best objavile su “nagradnu igru” u kojoj se navodno mogu osvojiti vrijedne nagrade. Oni koji su odlučili da učestvuju nisu dobili nagradu i preusmjereni su na različite stranice za online kupovinu ili instalaciju aplikacija.
Vizualni identitet lanca Best zloupotrijebljen u lažnim nagradnim igrama na Facebooku
(Raskrinkavanje.ba)