Foto: joseluis-1, Freepik
Na “zavjerološkom” Facebook profilu Marko Kraljevic Ponovo Jaše 10. marta 2026. godine objavljen je snimak u kojem se tvrdi da je rat između SAD-a, Izraela i Irana “nastavak operacije kovid”, odnosno još jedna kriza čiji je cilj promjena svjetskog poretka putem postepenog ograničavanja sloboda. Mjere energetske štednje u Pakistanu, usljed eskalacije na Bliskom istoku, opisane su kao “energetski lokdauni” - jasna referenca na zatvaranja iz vremena pandemije Covid-19.

Foto: Screenshot/Facebook
U opisu snimka tvrdi se sljedeće:
Nastavljaju da nas more…
1️⃣ Operacija k0vid 🦠
2️⃣ Pa orkestrirani rat Ukrajina – Rusija ⚔️
3️⃣ Inflacija i poskupljenja 💸📈
4️⃣ Pa malo Epštajn (sad više niko to i ne pominje) 🕳️
5️⃣ Orkestrirani rat na Bliskom istoku 🔥🌍
6️⃣ Inflacija, poskupljenja i ENERGETSKI LOKDAUNI ⚡⛽🚨
...........
🎯 Cilj: uspostavljanje Novog svetskog poretka
i njihove krilatice:
„Nećete imati ništa, ali bićete srećni.” 🏠❌
Ostatak objave opisuje privremene mjere širom svijeta koje će postati trajne, uključujući ograničenja u pristupu energiji i ograničenja kretanja zbog kojih će se ljudi moći kretati samo pješke ili biciklima.
Snimak je do datuma pisanja ove analize imao 183.000 pregleda, a objava je podijeljena gotovo 300 puta. Slične tvrdnje objavljene su na Facebooku i ovdje.
Sukob na Bliskom istoku i kriza s naftom
Sjedinjene Američke Države i Izrael su 28. februara 2026. godine napali Iran, gađajući ciljeve u Teheranu, Isfahanu i drugim velikim gradovima. Iran je ubrzo počeo uzvraćati napade gađajući ciljeve u Izraelu, ali i drugim zemljama Bliskog istoka, među kojima su i Saudijska Arabija, Ujedinjeni Arapski Emirati, Katar i Kuvajt. Izrael je u međuvremenu napao i Liban.
U vrijeme pisanja ove analize u Iranu je ubijeno više od 1.300 ljudi, prema podacima iranskih vlasti. Prvog dana eskalacije ubijen je dugogodišnji vrhovni vođa Irana ajatolah Ali Homeini. Više od 160 djece ubijeno je kada je pogođena osnovna škola na jugu zemlje. Vlasti država iz regiona također su izvijestile o ljudskim žrtvama. U izraelskim napadima na Liban ubijeno je više od 800 ljudi, a u državama koje je napao Iran prijavljeno je po nekoliko desetina žrtava (1, 2, 3, 4).
Već su u prvim danima rata teoretičari/ke zavjere na društvenim mrežama počeli/e širiti tvrdnje o “režiranom” sukobu čiji je cilj nametanje “Novog svjetskog poretka” i rigoroznih ograničenja za obične ljude širom svijeta. Raskrinkavanje je o ovakvim tvrdnjama pisalo u analizi koju možete čitati ovdje.
Tačno je da je eskalacija sukoba na Bliskom istoku proizvela vrlo nepovoljnu situaciju kada je riječ o tržištu energije. Oko petine nafte i plina koji se dnevno troše u svijetu transportuje se putem Hormuškog moreuza, morskog prolaza koji se nalazi između Irana i Ujedinjenih Arapskih Emirata. Nakon što su napadi na Iran počeli, ovaj ključni prolaz je blokiran (1, 2, 3). Osim toga, nekoliko zaljevskih zemalja ograničilo je proizvodnju nafte i plina zbog rata.
Ova blokada naftnog transporta očekivano je dovela do porasta cijena nafte i goriva, ali i potencijalne nestašice u nekim državama. Pakistan uvozi više od 80% nafte koju troši i početkom marta uveo je, kako se navodi i u objavi na Facebook profilu Marko Kraljevic Ponovo Jaše, privremene mjere štednje goriva. One podrazumijevaju smanjenje korištenja službenih vozila, smanjenje subvencija za gorivo za službena vozila, uvođenje rada od kuće za 50% vladinih službenika, skraćivanje radne sedmice za vladine službenike, dvosedmično prebacivanje na online nastavu u školama i odlazak na službena putovanja za vladine zvaničnike samo u vrlo važnim slučajevima. Vlada je također apelovala da se privremeno ograniče velika javna okupljanja i bespotrebna putovanja.
Još nekoliko azijskih zemalja (Tajland, Vijetnam, Filipini i Indija) uvelo je određene mjere štednje goriva zbog poremećaja u naftnom transportu u jeku sukoba na Bliskom istoku.
Ove mjere, ipak, nisu dramatične kao što ih je opisao autor objave na profilu Marko Kraljevic Ponovo Jaše i nema naznaka da će od privremenih postati trajne, kao što ni antipandemijske mjere iz vremena pandemije Covid-19 nisu postale trajne.
(Još jedna) globalna kriza i paranoje
Rat na Bliskom istoku je ozbiljna eskalacija koja, osim tragičnih ljudskih žrtava u zemljama direktno pogođenim konfliktom, može imati zabrinjavajuće implikacije na svjetsku ekonomiju. Ipak, opisivanje sukoba kao “režirane” krize i paravana za uvođenje “Novog svjetskog poretka”, ograničavanja sloboda i uspostave kontrole nad stanovništvom činjenično je neutemeljeno i bizarno.
Prije svega, ne postoje nikakvi stvarni dokazi da su krize u svijetu djelo male grupe ljudi koja ih “režira” i tako nameće ograničenja i kontrolu. “Novi svjetski poredak”, depopulacije, odnosno radikalno smanjenje ljudske populacije na Zemlji, oduzimanje i ograničavanje ličnih sloboda - većina ovakvih “zavjeroloških” narativa je pojednostavljeno objašnjenje za kompleksne geopolitičke odnose, moderne ekonomske sisteme i dugu i zamršenu ljudsku historiju. Raskrinkavanje je i ranije pisalo o različitim verzijama ove teorije zavjere o kojima možete čitati u analizama ovdje, ovdje i ovdje.
Od početka dekade, pandemija Covid-19 “objašnjavana” je teorijom zavjere o insceniranoj pandemiji koja je bila paravan za provođenje depopulacije, uvođenje “Novog svjetskog poretka” i nametanje potpune kontrole nad ljudima. Kada je pandemija završila i ništa od navedenog se nije obistinilo, teoretičari/ke zavjere tvrdili/e su da je rat između Rusije i Ukrajine zapravo poligon putem kojih će se ovi ciljevi ostvariti. Ista predviđanja mogla su se vidjeti na društvenim mrežama sa svakom krizom koja se desila u svijetu od tada. Bilo da je riječ o brutalnim zločinima Izraela nad civilima u Gazi, ograničenoj epidemiji majmunskih boginja ili američkom gađanju iranskih nuklearnih postrojenja 2025. godine, sve se opisivalo kao “inscenirano”, a predviđalo se da ćemo u bliskoj budućnosti živjeti u “digitalnom toru”, bez ikakvih prava i sloboda (1, 2, 3, 4).
Ništa od toga se nije obistinilo, ali to ne sprečava pobornike/ce ovih teorija zavjera da, u susret novoj globalnoj krizi, opet projiciraju paranoje o “Novom svjetskom poretku”.
U realnosti, ratovi, nesreće, pandemije i ekonomske krize dešavaju se kroz čitavu historiju (1, 2, 3). Moderna vremena sa sobom nose i moderne posljedice tih događaja, ali apsurdno je insistirati na tome da su oni sami po sebi unikatni i da imaju neke posebne “tajne” uzroke u odnosu one iz prethodnih historijskih etapa.
U objavi na Facebook profilu Marko Kraljević Ponovo Jaše spomenuta je i “krilatica Novog svjetskog poretka”, odnosno fraza “nećete imati ništa i bit ćete sretni”. Ova fraza ranije je pripisivana osnivaču i nekadašnjem predsjedniku neprofitne organizacije Svjetski ekonomski forum Klausu Schwabu. Schwab i njegova organizacija nerijetko su u teorijama zavjere optuženi za provođenje plana za uspostavljanje “Novog svjetskog poretka” i ukidanje prava i sloboda. Kako smo objasnili u analizi iz 2020. godine, Schwab zapravo nikada nije izgovorio ove riječi niti je u pitanju neki zvanični moto Svjetskog ekonomskog foruma. Fraza je zapravo preuzeta iz autorskog članka Ide Auken, Dankinje koja je opisivala kako misli da bi svijet mogao izgledati u 2030. godini. Članak je 2016. godine Svjetski ekonomski forum promovisao putem svojih društvenih mreža. Fraza, koja u cijelosti u članku glasi “dobro došli u 2030. godinu, ne posjedujem ništa, nemam privatnosti i život nikad nije bio bolji” zapravo je bila upozorenje, a ne neki moto vrlog novog svijeta iz planova elita.
Shodno činjenicama, tvrdnju da je rat na Bliskom istoku paravan za uvođenje “energetskih lokdauna”, odnosno nastavak mjera zatvaranja kakve su implementirane u vrijeme pandemije Covid-19, ocjenjujemo kao teoriju zavjere.
(Raskrinkavanje.ba)