Priča govori o ženi koja je nagovorila svog muža da oženi njenu prijateljicu nakon što su prvobitni rezultati njenih medicinskih pregleda pokazali da boluje od raka. Kada se ispostavilo da su rezultati pogrešni, žena je navodno od muža zahtijevala da se razvede od njene prijateljice koja je u međuvremenu i zatrudnila, a slučaj je završio i na sudu.
„Mislila da umire pa prisilila muža da oženi njenu prijateljicu, a onda otkrila da je zdrava“
Sada Mahtab želi da obiteljski sud prisili supruga, Muhameda, da se razvede od nove žene. Ali Muhamed se opire.Mahtab tvrdi da je željela najbolje za svoju obitelj, ali sada, u svjetlu pogrešne dijagnoze, zamjenska supruga mora otići. S ovakvim se slučajem nisu susreli niti najiskusniji iranski odvjetnici. Muhamed tvrdi da su i on Mahtabina prijateljica bili protiv njezine sugestije, ali ih je ona prisilila ustrajući da ispune njezinu posljednja želja.
Kao autor članka navodi se „Hrvatska izvještajna novinska agencija - Hina“, odnosno državna novinska agencija Republike Hrvatske. Na portalu ove agencije, vijest je objavljena 18. februara.
Iz sadržaja članka se vidi da je slučaj o kojem se govori zabilježen u Iranu, te se tvrdi da se iranski porodični sud po prvi put našao u ovakvoj situaciji. Međutim, uz članak nije priložen nijedan dokument odnosno bilo koji drugi konkretan navod ili izvor koji bi mogao poslužiti kao dokaz istinitosti ili vjerodostojnosti vijesti.
Kontaktirali smo i redakciju “Hine” povodom članka, međutim do trenutka objave ove analize još uvijek nismo dobili odgovor.
Pokušali smo pretražiti ovu vijest na engleskom jeziku, međutim nismo dobili nikakve rezultate.
“Raskrinkavanje” je do sada u više navrata pisalo o netačnom izvještavanju državnih novinskih agencija.
“Srna”, novinskа аgencijа Republike Srpske, na našem portalu ima dva analizirana članka. Prvi govori o lažnom terorizmu i ekspertima koji to nisu, a drugi o nepostojećoj izjavi Noama Chomskog vezanoj za Albance. “Anadolija”, Turska državna agencija, ocijenjena je u analizi koja se bavi člankom u kojemu je pogrešno predstavljena molitva za mir. Sputnik, Ruska agencija kojom rukovodi vlada Rusije, na našem portalu bila je tema 6 analiza.
Agencije bi trebale biti izvor informacija medijima, i kao takve bi morale biti najkredibilniji izvori koji šire isključivo tačne i istinite informacije. Izuzetno je pogubno ukoliko agencije ne posvećuju dovoljno pažnje provjeri informacija prije samog puštanja u javnost.
Računajući na kredibilnost agencija, ostali portali preuzmaju vijesti koje dolaze iz istih, bez ikakvih daljih provjera istinitosti. Tako je recimo u ovom slučaju, preko 30 portala preuzelo i objavilo vijest objavljenu na portalu “Hine”. Među njima su razne televizije, radio stanice i portali na području cijelog Balkana.
S obzirom na to da članak nije potkrijepljen dokazima, te ovakav kakav jeste ostavlja previše sumnje u istinitost, isti dobija ocjenu neprovjereno.
Napomena:
8.6.2021: Portal Ekskluziva obavijestio nas je o korekcijama unešenim u članak, te dobija i ocjenu ispravljeno.
23.8.2023: Članak portala Espreso koji je ocijenjen u ovoj analizi naknadno je povezan sa analizom zbog tehničkih razloga. Portal Espreso nas je obavijestio o korekcijama unešenim u članak, te dobija i ocjenu ispravljeno.
07.10.2023: Članak portala Nezavisni koji je ocijenjen u ovoj analizi naknadno je povezan sa analizom zbog tehničkih razloga.