Foto: Raskrinkavanje.ba
Brojni mediji su 26. februara 2025. godine objavili vijest da je u privatnoj kući u Brčkom pronađeno 31 dijete uzrasta od nekoliko mjeseci do 12 godina. Sumnja se da su djeca žrtve trgovine ljudima. Policija Brčko distrikta uhapsila je osam osoba koje se sumnjiče za trgovinu ljudima, trgovinu djecom i zapuštanje i zlostavljanje djeteta. Istraga je još uvijek u toku. Djeca su zbrinuta u jednom lokalnom hotelu, a brčansko tužilaštvo utvrdilo je identitet 18 djece. U kući u kojoj su djeca pronađena, od 2018. godine postoji ilegalni “vrtić” za koji se vjeruje da zapravo služi kao paravan za trgovinu ljudima.
Osim intenzivnog medijskog izvještavanja, slučaj je podstakao i širenje dezinformacija i teorija zavjere. Raskrinkavanje je već pisalo o neutemeljenim tvrdnjama koje su se dijelile nakon što su djeca pronađena u kući u Brčkom i prema kojima su Jeffrey Epstein i Bill Clinton tokom rata ‘90-ih pretvorili BiH u “centar za trgovinu ljudima”, a oteta djeca transportovana iz opsjednutog Sarajeva avionima.
Neki mediji su klikove privlačili povezivanjem slučaja u Brčkom s Dankom Ilić, dvogodišnjom djevojčicom koja nestala u martu prošle godine u Srbiji. Na portalu Informer je tako 26. februara 2025. godine objavljen članak opremljen sljedećim naslovom:
DANKA ILIĆ U KUĆI STRAVE U BRČKOM?! Srbija se digla na noge zbog ovih fotografija (FOTO)
Foto: Screenshot/Informer
U članku se navodi da su korisnici/e društvenih mreža u Srbiji vidjeli/e vezu između slučaja u Brčkom i nestanka djevojčice Danke Ilić. Uz navode da se “povela polemika” o tome, u članku je objavljeno nekoliko komentara s društvenih mreža.
Kako je ova vest u medijima odjeknula kao bomba, povela se polemika o tome da li se možda među tom nesrećnom decom nalazi i Danka Ilić, devojčica koja je nestala prošle godine 26. marta u Banjskom Polju nadomak Bora.
Tako je među komentarima napisano:
" Mala Danka?", "Pada li napamet nekome da to mesto poveže sa malom Dankom?", "Prvo što mi je palo napamet je da je Danka Ilić tu", "Moguće je i da je mala Danka Ilić završila na tom mestu", " Kada sam videla današnju vest, samo mi je jedno ime palo napamet, a verujem da nisam jedina, GDE JE DANKA ILIĆ?" - samo su neki od komentara na društvenim mrežama
Portali Republika, Srpski dan, Radosno i Prioriteti (.info) objavili su slične članke u kojima su povezana ova dva slučaja i opremili ih sljedećim naslovom:
DANKA ILIĆ U KUĆI STRAVE U BRČKOM?! Društvene mreže u Srbiji gore posle ovih fotografija! (FOTO)
Portal Republika je u međuvremenu izmijenio naslov i članak tako što je ime Danka Ilić zamijenjeno sintagmom “nestala djevojčica”, čak i u komentarima prenesenim s društvenih mreža. Ipak, slika na kojoj su Dankini roditelji, te Danka sa zamagljenim licem, kao i detalji u opisu nestanka djevojčice, bez sumnje upućuju na to da je “nestala djevojcica” iz članka Danka Ilić.
Portal Prioriteti (.info) naknadno je obrisao članak.
Portal Super auto objavio je članak s istim naslovom i sljedećim navodom:
Jedan od najpotresnijih aspekata ove priče jeste mogućnost da je među pronađenom decom i dvogodišnja Danka Ilić, čiji je nestanak pre gotovo godinu dana uzdrmao Srbiju.
Portal Cenzurisano je istim naslovom opremio dva članaka u kojima se uopšte ne govori o ovim slučajevima (1, 2).
Na Facebooku su linkovi ovih članaka dijeljeni direktno ili u komentarima objava. U drugom slučaju naslov je istaknut u statusu ili i u statusu i na slici u objavi.
Foto: Screenshot/Facebook
Naslov je objavljen i 27. februara 2025. uz snimak na YouTube kanalu Sekira istine u kome je pročitano nekoliko vijesti o slučaju iz Brčkog, uključujući i onu da se “povela polemika” o tome je li Danka Ilić bila među djecom u kući.
Portal Region danas je 27. februara objavio sličan članak, opremljen naslovom u kome umjesto upitnika i uzvičnika stoji samo znak pitanja.
DANKA ILIĆ U KUĆI STRAVE U BRČKOM? Srbija se digla na noge zbog ovih fotografija (FOTO)
Upitnik je korišten i u opisu objave 27. februara na YouTube kanalu Zelena šljiva, u kome je, među ostalim, takođe pročitana vijest da se “povela polemika” o tome je li Danka Ilić bila među djecom u kući u Brčkom.
I DANKA ILIĆ U KUĆI U STRAVE BRČKOM? RODITELJI DOLAZE DA UZMU DECU? POSLE OVIH SLIKA GORE SVE MREŽE
Nestanak Danke Ilić i dalje mamac za klikove
Dvogodišnja djevojčica Danka Ilić nestala je krajem marta 2024. godine u mjestu Bor u Srbiji. Vlasti u ovoj zemlji su 4. aprila 2024. godine saopštile javnosti da je djevojčica ubijena u saobraćajnoj nesreći koju su uzrokovala dva radnika Vodovoda u blizini porodičnog imanja u Banjskom Polju. Oni su potom njeno tijelo bacili na lokalnu deponiju. U septembru 2024. godine saopšteno je da je protiv dvojice osumnjičenih podignuta optužnica za ubistvo, ali je u decembru Apelacioni sud u Nišu ukinuo optužnicu zbog nedostatka dokaza i vratio optužni prijedlog prvostepenom sudu u Zaječaru na ponovno odlučivanje. Tijelo Danke Ilić još uvijek nije pronađeno.
Mediji iz cijelog regiona intenzivno su izvještavali o njenom nestanku i razvoju istrage. Neki od njih su pritom kršili etičke novinarske standarde i norme zloupotrebljavali ovaj slučaj za skupljanje klikova. Raskrinkavanje je o načinu izvještavanja medija o ovom slučaju, kao i o različitim neutemeljenim tvrdnjama koje su objavljivane tokom marta i aprila prošle godine, pisalo u više analiza (1, 2, 3, 4, 5).
Slučaj Danke Ilić je u mjesecima nakon njenog nestanka različitim portalima i korisnicima/ama društvenih mreža služio za prikupljanje klikova i “lajkova” (1, 2, 3, 4). Članci u kojima je slučaj u Brčkom povezan s nestankom Danke Ilić najnoviji su primjer eksploatacije ovog slučaja.
Iako su ova dva slučaja povezana u naslovima, u člancima je jasno da nema dokaza o tome. U nekim se člancima navodi da je “povedena polemika” o ovome, ali stvarne polemike nema, samo komentari na društvenim mrežama i nagađanja. Isto važi i za tvrdnju da postoji “mogućnost” da je Danka Ilić među djecom pronađenom u Brčkom.
Slike koje su brojni portali objavili ni na koji način ne dokazuju ili sugerišu da je među djecom zaista Danka, suprotno naslovima takvih članaka. Fotografije prikazuju djecu okrenutu leđima i sa zamagljenim licima – ništa na njima ne sugeriše da je dvogodišnjakinja među tom djecom.
Raskrinkavanje se obratilo Policiji Brčko distrikta upitom ima li ikakvih indicija da bi među pronađenom djecom mogla biti Danka Ilić ili da je nekad bila u kući u Brčkom. Iz policije su nam kratko rekli da je riječ o dezinformacijama.
Pojedini mediji prenijeli su i izjavu Dankinog oca Miloša Ilića koji je rekao da su njega i njegovu porodicu uznemirila nagađanja o slučaju u Brčkom.
- Može li nešto da zaobiđe moju porodicu? Mnogo smo propratili. Ne verujem da je moja ćerka tamo, ne verujem ni da je bila. Ne znamo više šta da mislimo, svi nagađaju, a mi nikakve informacije zvanično nemamo. Nemojte da zaboravite da sam ja otac nestalog deteta, nisam bilo ko da me sve ovo ne dotiče - naveo je Miloš za Republiku.
Kako dodaje, njih zanima samo gde se nalazi njihova dvogodišnja ćerka.
- Meni niko ne garantuje da nema još ovakvih kuća, ja samo mogu da nagađam da li je moje dete tamo bilo ili nije. Jedino što moja porodica i ja želimo je istina šta se dogodilo i gde je naše dete! Gde je naša ćerka?! - zaključuje potreseni otac za Republiku.
Shodno navedenom, analizirane naslove u kojima se špekuliše da je Danka Ilić pronađena u kući u Brčkom ocjenjujemo kao klikbejt. Tvrdnju da se “povela polemika” o ovome ocjenjujemo kao manipulisanje činjenicama. Istu ocjenu dajemo i tvrdnji da postoji mogućnost da je Danka Ilić među pronađenom djecom.
Napomena:
12. 3. 2025: Sljedeći izvori su nakon objave analize ispravili ocijenjene tvrdnje i dobili ocjenu “Ispravljeno”: Republika (12. 3. 2025).
(Raskrinkavanje.ba)