Raskrinkavanje.ba

Pregled sedmice: Avazov odron, Saffovo spinovanje i "Sarajevski ćevapi"

Ova analiza je označena kao: Pregled sedmice

Pored skoro uobičajenog klikbejta, sedmicu iza nas obilježile su dezinformacije: o čajničkom kulturno-umjetničkom društvu koje je igralo kolo na protestima protiv poskupljenja goriva u Srbiji, morbidno poigravanje sa ljudskim životom izgubljenim u logoru Trnopolju 1992., obrvi kanadskog premijera Justina Trudeau, te nepostojećem skandalu sa sarajevskim ćevapima. U Hrvatskoj.

Sedmicu iza nas zaključili smo raskrinkavanjem članka u kojem Saff brani SDA a koji je knjiški primjer spina i pristrasnog izvještavanja. U promotivnom spotu Šefika Džaferovića, kandidata SDA su se između ostalih, našli inserti iz programa „FACE  TV” i “TV1”, iako nijedna od te dvije televizije za to nije dala odobrenje. Nakon njihovih reakcija, video je uklonjen, a kako izgleda kada Saff brani SDA, čitajte na ovom linku. 

Članak portala "Blic" donosi dvije različite verzije priče: jednu u naslovu a drugu u samom tekstu, a sve o video-snimu koji je priložen. Kako izgleda (o)čajničko izvještavanje pogledajte na ovom linku.

Jedna od tema kojima se smo bavili su i senzacionalistički naslovi sa tvrdnjom da Srbija i RS Arnoldu Schwarzneggeru “neće oprostiti“ pismo kojim je izrazio žaljenje zbog ubistva Fikreta Hodžića u Trnopolju 1992. godine, koji online mediji mjesecima recikliraju i to sa tekstom koji je ukraden. Cijelu analizu možete pročitati ovdje.

Iz intervjua koji je Milan Pavlović dao za magazin “Azra”, anonimni autor je izvadio pitanja o seriji
“Lud, zbunjen, normalan” i nazvao to ispoviješću Dine Mehmeda Mujkića - lika iz ove serije. Šta se
zapravo dogodi kada se javnosti ispovjeda ličnost koja ne postoji možete pročitati na ovom linku.

„Slobodna Bosna“ je od početka rada “Raskrinkavanja” bila predmet trinaest analiza sa ukupno petnaest ocjena, od čega su najveći broj klikbejt naslovi, baš kao i u slučaju članka koji se bavi porukom koju britanski ministar odbrane nikad nije uputio Miloradu Dodiku. Cijeli članak pročitajte ovdje.

Proizvod hrvatske kompanije “Škorić d.o.o.” iz Kaštel Sućurca nazvan “Sarajevski ćevapi”, povučen je u Hrvatskoj iz prodaje zbog kontaminacije mesa. Slučaj, koji nema veze sa Sarajevom, postao je savršena prilika za klikbejt. Koja je razlika između „sarajevskog“ i sarajevskog ćevapa možete pročitati na ovom linku.

Avaz je naslovom najavio da je nekoliko autobusa s vjernicima koji su krenuli na iftar, “zaustavljeno na putu”. Tehnički, to je tačno - no saobraćaj je zaustavljen zbog odrona stijene, te naslov navodi čitatelje/ice na pogrešan zaključak. Cijeli članak o odronu Avaza pročitajte ovdje

Provjeren način za skupljanje klikova su senzacionalistički naslovi koji su u suprotnosti sa sadržajem članaka. Za „Balkan-website“ to je omiljeni „novinarski žanr“. Kada se saberu turbofolk i nacionalizam dobije se savršen klikbejt, kao što možete pročitati na ovom linku.

Objava na Twitteru da je kanadskom premijeru Justinu Trudeau otpala obrva, postala je lažna vijest koja je se proširila prvo po desničarskim portalima, te dalje preko društvenih mreža. O tome šta se dogodi kada američki fejk metastazira na balkanske portale možete čitati ovdje.

Intervju koji je Bakir Izetbegović dao “Faktoru”, dobio je različite naslove na dva različita portala. „Bljesak“ i „Informer“ su intervjuu dali zloslutan ton kao što se možete uvjeriti na ovom linku.

Portal "BH dijaspora" u svom članku niti navodi šta je to urađeno Seferu Haliloviću niti ko je uradio to nešto. Ispostavilo se da je članak o ničemu i neimenovanim počiniocima koji Seferu nisu uradili ništa, kao što možete pročitati ovdje.

Blog „CWBIH“ objavio je članak u kojem tvrdi kako je došlo do sukoba između policije i bivših boraca koji su protestovali ispred Parlamenta Federacije BiH, a uz članak i video snimak na kojem sukoba iz naslova – nema. Analizu članka o sukobu koji se nije dogodio možete pročitati na ovom linku.

Na osnovu upita čitatelja, analizirali smo članak objavljen na portalu USN čija je tema navodno povlačenje organizacija Crvenog križa u Bihaću i Unsko-sanskom kantonu iz aktivnosti vezanih za doček i smještaj migranata i izbjeglica u Krajini. Ustanovili smo da bihaćki Crveni križ nije “odustao od migranata” a cijeli članak možete pročitati ovdje.

(Raskrinkavanje.ba)