Raskrinkavanje.ba

Pregled sedmice: Dezinformacije o 33. olimpijskim igrama i sumnjiva platforma za kriptovalute

Ova analiza je označena kao: Pregled sedmice

U prošloj sedmici bavili smo se izmišljenim izjavama i intervjuima poznatih ličnosti iz naše zemlje, netačnim tvrdnjama o Ljetnim olimpijskim igrama koje se trenutno održavaju u Parizu, ali i lažnim darovanjima na društvenim mrežama.

Foto: Raskrinkavanje.ba

U sedmici iza nas bavili smo se nekim od netačnih tvrdnji vezanih za Olimpijske igre koje se trenutno održavaju Parizu. Svečana ceremonija kojom su u Parizu otvorene 33. ljetne olimpijske igre na društvenim mrežama i u člancima nekih medija ispraćena je uz fotografije za koje se netačno navodi da prikazuju plesača kojem su “ispali testisi”.

 

 

Navodna fotografija američke transrodne plivačice Lie Thomas na kojoj se ispod njenog plivačkog odijela naziru muške genitalije također se dijelila uz tvrdnju da je ona suspendovana s Olimpijskih igara. Fotografija je fotošopirana, a Thomas nije suspendovana. Na Olimpijskim igrama ne takmiči se iz drugih razloga.

 

Korisnici/e društvenih mreža dijele fotografije bika koji se mogao uočiti na ceremoniji otvaranja Olimpijskih igara. Jedni tvrde da predstavlja “zlatno tele”, drugi Moloha, a treći da je povezan i s Palestinom. Ništa od toga nije tačno. Skulptura bika i jelena skoro se cijeli jedan vijek nalazi na trgu Trocadéro, gdje je održana ceremonija otvaranja Olimpijskih igara.

U javnosti je protekle sedmice bila aktuelna i priča o ispravnosti vode za piće. Korištenje uređaja za elektrolizu ili mjerenje količine ukupne otopljene čvrste tvari u uzorcima vode ipak ne predstavlja adekvatan metod utvrđivanja ispravnosti vode za piće i njene kvalitete, kako se tvrdi na društvenim mrežama. Detaljnije čitajte u našoj analizi na linku ispod.

 

Na stranici koja zloupotrebljava vizuelni identitet portala Oslobođenje objavljen je novi primjer lažnog intervjua kojim se promoviše sumnjiva platforma za trgovinu kriptovalutama Nearest Edge. Ovaj je put izmišljen intervju s Avdom Huseinovićem u kome navodno promoviše ovu platformu.

 

Korisnici/e društvenih mreža protekle sedmice pitali/e su se zbog čega se od javnosti krije “Crna stijena”, planina na Sjevernom polu napravljena od magnetita. Ova planina zapravo ne postoji. Naučnici/e u 16. stoljeću samo su pretpostavljali/e da ona postoji i da zbog toga kompasi pokazuju na sjever, ali je nauka odavno opovrgnula te teorije.

 

Dijelio se i snimak u kom navodni zaposlenik Bugatti salona tvrdi da je Olena Zelenska postala vlasnica skupocjenog automobila. Ovaj snimak ipak nije autentičan – generisala ga je vještačka inteligencija, a to su potvrdili i sami akteri ove izmišljene priče. Iako su sve činjenice o ovoj priči dostupne u domaćim medijima još od 3. jula, pojedini izvori nastavili su širiti netačne tvrdnje i nakon toga. Oni koji su je objavili početkom mjeseca nikada ih nisu ispravili i uklonili iz javnog prostora iako su ih portali za provjeru činjenica već ocijenili.

 

Nedavno pokrenuta stranica na Facebooku tri je puta tokom jula objavila kako navodno poklanja montažne kućice različite kvadrature. Posljedica ovakvih objava nije očekivani poklon, nego doprinos lažnoj stranici da dobije na prodajnoj vrijednosti. Zašto ovakve pojave postoje i kako ih prepoznati čitajte u analizi na linku ispod.

 

Odsustvo Josepha Bidena iz javnosti nakon što mu je dijagnostikovan Covid-19 inspirisalo je teorije zavjere u kojima se tvrdi da američki predsjednik “umire” ili je već mrtav i “uklonjen”. Brojni su dokazi koji ukazuju na suprotno, a detaljnije pročitajte u analizi ispod. 

 

U sedmici iza nas bavili smo se i izmišljenim izjavama akademika Suada Kurtćehajića. Suad Kurtćehajić najnovija je meta Facebook stranice BOŠNJACI, koja je objavila nekoliko njegovih izmišljenih izjava.

 

(Raskrinkavanje.ba)