Raskrinkavanje.ba

Pregled sedmice: Mediji u kampanji

Kako su mediji izvještavali u trećoj sedmici predizborne kampanje?

Štrajk doktora i stomatologa u Kantonu Sarajevo je, između ostalog, bio i povod za sukob između Zilhe Ademaj i Sebije Izetbegović. Ademaj je članica Saveza za bolju budućnost i trenutno je na čelu Ministarstva zdravstva Kantona Sarajevo. Sa druge strane, Izetbegović rukovodi kliničkim centrom u Sarajevu, i kandidatkinja je Stranke demokratske akcije na predstojećim izborima. Kako je u priči o platama i štrajku medicinskih radnika Kantona Sarajevo, “Dnevni Avaz” je poslužio kao glasilo SBB-a, čitajte u analizi na ovom linku.

“Istinomjer” je u svojoj analizi “Drama u Skupštini KS, produkciju potpisuje TVSA” pisao o zanimljivim dešavanjima u Skupštini Kantona Sarajevo, koja je održana 18. septembra. Na dnevnom redu ove sjednice trebali su se naći izvještaji o poslovanju javnih ustanova u Kantonu Sarajevo. O tome kako je “Dnevni Avaz” i u ovoj priči poslužio kao glasilo SBB-a, čitajte u analizi: “Televisa presenta: Ko je kriv za neodržavanje sjednice Skupštine KS?”

Kroz članak o tome ko je od kandidata za bošnjačkog člana Predsjedništva bio u ratu i šta je u tom periodu radio, “Faktor” nam je rekao za koga trebamo i ne trebamo glasati. I pored toga što se navodi da tema učešća u ratu “uvijek dođe na dnevni red”, nismo zabilježili da je iko o tome pisao na način na koji je to uradio “Faktor”. Cijelu analizu o tome možete pročitati na ovom linku.

Hrvatski ambasador Ivan Del Vechio boravio je u Krajini. Portal “Cazin net” je njegovoj posjeti posvetio 3 članka u formi izvještaja sa susreta sa gradonačelnicima Cazina i Bihaća, te sa Premijerom USK. Zanimljivo je kako je pri izvještavanju o posjetama Šuhretu Fazliću i Nerminu Ogreševiću, koji predvode koaliciju Pomak u borbi za kantonalnu vlast, portal potpuno drugačije pristupio u odnosu na posjetu ambasadora Premijeru Huseinu Rošiću, koji je član SDA, protivkandiata koalicije Pomak. Kako je portal “Cazin net” pri izvještavanju o gotovo identičnim događajima sa različitim akterima, potpuno različito je pristupio, pritom izrazito favorizirajući jednu od strana, pročitajte na ovom linku.

HDZ BiH je 19.9.2018. objavio je da pokreće stranicu degutantnog naziva “Smeće vijesti”. Stranicu je, kako je navedeno u saopštenju ove stranke, kreirao Izvršni izborni stožer HDZ-a BiH koji će “selektirati svaki dan, objavljene vijesti u medijima i druge oblike izražavanja za koje smatramo da ne odražavaju istinu i objektivnost, a koje se tiču političkog djelovanja naše stranke i naših kandidata.” Koje članke je HDZ označio kao “smeće” i kako zapravo izgleda cijeli portal, pročitajte u analizi na ovom linku.

Po već ustaljenoj praksi, anonimni portal "Infosrpska" objavio je članak koji je ubrzo osvanuo na portalu javnog emitera Republike Srpske, novinske agencije “Srna” i “Alternativne televizije”. Ovaj put se tvrdilo da je “Saveza za pobjedu” isplanirao “nestanak” Davora Dragičevića 25. septembra i njegov “povratak” 5. oktobra, a cijelu analizu čitajte na ovom linku.

U zemlji koja ima veliki broj medija, manje se pažnje pridaje lokalnim medijskim kanalima koji uz to što informišu lokalno stanovništvo o dešavanjima bitnim za njih, ponekad služe i kao stranačka glasila. Pregledom objava na lokalnim portalima od 7. pa do 26. septembra u FBiH, kod njih 30 smo primijetili neki oblik naklonjenosti jednoj političkoj partiji. Od ukupnog broja analiziranih portala, na njih 14 najviše se prostora daje HDZ-u. Sljedeća je SDA, koja ima prednosti u objavama na devet portala, a zatim slijedi koalicija A-SDA i PoMAK sa tri portala te još PDA, A-SDA, SBB i HRS. U narednim danima ćemo detaljnije analizirati portale i njihov odnos prema strankama i objektivnom informisanju javnosti.

Naklonjenost “Sputnika” Miloradu Dodiku dostigla je vrhunac u vrijeme predizborne kampanje. Samo u proteklih mjesec dana, "Sputnik Srbija" je posvetio skoro 60 članaka izjavama, planovima i aktivnostima Milorada Dodika. Nasuprot tome, izjave Mladena Ivanića su prenesene ukupno tri puta. Kompletnu analizu izvještavanja “Sputnika” pročitajte na ovom linku.

Na portalu “BNN” objavljena je serija članaka sa netačnim tvrdnjama o “Našoj stranci”. Naime Naša Stranka je amandmanima tražila prebacivanje dijela sredstava iz budžetske rezerve u stavku za novogodišnje ukrase, što je vezano za Ministarstvo komunalne privrede.

Također, amandmanom je tražila i prebacivanje dijela sredstava iz Fonda “Ikre” za novi fonda za mobilnost mladih, što je vezano za Ministarstvo obrazovanja.

“BNN” je vješto prikazao samo jedan dio navedenih informacija implicirajući da su povezani, iako nisu, za šta je dobio ocjenu manipulacija činjenicama. Međutim, ovo nisu jedine pogrešne tvrdnje iznesene u člancima portala “BNN”, a cijelu analizu čitajte na ovom linku.

„RTRS“, „ATVBL“ i novinska agencija „Srna“ nastavljaju medijsku ofanzivu protiv Davora Dragičevića i grupe „Pravda za Davida“. Povod posljednjoj seriji članaka posvećenih Dragićeviću i „Pravdi za Davida“ su protesti grupe ispred zgrade Policijske uprave „Banja Luka“.

“Zovi Vladu Trišića (direktora BNTV, op.a.), zovi sve jednu svjetsku kuću, zovi UNPROFOR, zovi OHR, OSCE, zovi FBI, CIA-u, zovi vehabije, zovi sve jedne, soroševce moje zovi, teroriste, obavještajce... Sve zovite... Tako je…”

Ove ironične riječi Davora Dragičeviće, Novinska agencija Srna, RTRS vijesti i Atv Banja Luka iskoristile su kako bi, još jednom, njegov protest prikazale kao napad na Republiku Srpsku, a kompletnu analizu možete pronaći na ovom linku.

(Raskrinkavanje.ba)