Raskrinkavanje.ba

Pregled sedmice: Od zolje do satire

U prethodnoj sedmici smo uočili da tema za klikbejt naslove ne fali, međutim neki portali su odlučili potražiti stare lažne vijesti koje su već ranije “Raskrinkane”.

Prvo putem društvenih mreža a onda i portala, fotografija, odnosno video iz Širokog Brijega nastao tokom slavlja zbog uspjeha hrvatske reprezentacije na Svjetskom nogometnom prvenstvu obišla je region. I da, u slavlje je bila uključena i zolja. O čemu je zapravo bila riječ i kako je to predstavljeno u medijima, čitajte na ovom linku.

Ni ova sedmice nije prošla bez lažnih vijesti vezanih za Svjetsko nogometno prvenstvo u Rusiji. Nakon niza lažnih vijesti i izjava, portal „Životni stil“ završnicu svjetskog prvenstva krunisao je još jednom lažnom viješću koja je objavljena 16. jula. U seriji lažnih vijesti o Svjetskom prvenstvu u nogometu na ovom portalu, ova je dosad „najplastičnija“. U njoj se tvrdi da je Luka Modrić ugrizao hrvatsku predsjednicu za dojku, a više o tome možete čitati na ovom linku.

“Raskrinkavanje” je na osnovu prijave čitatelja/ke, analiziralo članak na portalu “Zicer”. Pored prijavljenog članka, analizirali smo još 2 i sve se činilo kao još jedan portal koji služi isključivo izmišljanju izjava i događaja. Međutim, na kraju se ispostavilo da je u pitanju satira, a kako izgleda kada se satirični portal ne predstavi dovoljno detaljno, možete čitati na ovom linku.

Jedna od uloga medija u demokratskim društvima jeste, pored informisanja javnosti, i kritika javne vlasti. U ovom slučaju, međutim, SDA-ov premijer Unsko-sanskog kantona, Husein Rošić, se umjesto na udaru kritike našao na udaru – klikbejta, a detaljnije možete čitati klikom na ovaj link.

U naslovu članka objavljenog na portalima “Republika” i “Ekskluziva”, kaže se da ćete umrijeti ako počupate dlake iz nosa. Na ovom linku možete pročitati kako se takva tvrdnja uopšte našla u naslovima ovih tekstova i o čemu oni zapravo govore.

Fotografija dječaka Jacoba iz Oregona o kojoj smo već ranije pisali i dalje se širi kao vijest da je pretučena “beba pronađena u Sarajevu”, nakon što je priča inicijalno bila smještena u Tuzlu. Ova lažna vijest je u julu objavljena na još tri portala, a tome možete čitati na ovom linku.

Na kraju, naknadno je na adresu naše redakcije stigao i odgovor od Hrvatskog nogometnog saveza u kojem su demantovali da su Luka Modrić i Danijel Subašić 11. jula izjavili da utakmicu posvećuju Majkama Srebrenice. Sa druge strane, portal "Životni stil" koji je prvi plasirao lažne izjave, više nije aktivan, a dopunjenu analizu možete pronaći klikom na ovaj link.

(Raskrinkavanje.ba)