Raskrinkavanje.ba

Pregled sedmice: red fudbala, red genocida

U prethodnoj sedmici u medijima su dominirali spašavanje dječaka zatočenih u pećini na Tajlandu, te Svjetskog prvenstvo o nogometu. Tamo gdje te dvije teme nisu bile dovoljne za klikove, poslužio je genocid. “SRNA” je nastavila sa demonizacijom protesta „Pravda za Davida“, a dobra stara mikrovalna pećnica poslovično nastavila za služi kao tema za klikbejt članke.

Oči cijelog svijeta uprte su u Tajland, gdje je počela akcija spašavanja dvanaest dječaka i njihovog trenera koji su zarobljeni u pećini, a kojoj prijeti punjenje vodom. Citirajući nezvanični izvor, agencije “Reuters” i “AFP” su proširile dezinformaciju da je prvi dan akcije izvlačenja spašeno šest dječaka. Kako izgleda kada veliki pogriješe pročitajte ovdje.

Izvještavanje RTRS-a o protestima „Pravda za Davida“ ni prošle sedmice nije bilo profesionalno, ali članak objavljen povodom protesta održanog 7. jula, prešao je granicu između neprofesionalnog izvještavanja i otvorenog zastrašivanja. Ova televizijska kuća - koja je, podsjetimo još jednom, javni servis koji finansiraju građani i građanke - pri tome je prekršila i Zakon o zaštiti ličnih podataka. Cijelu analizu izvještavanja RTRS-a možete pročitati na ovom linku.

Na osnovu upita nekoliko čitatelja/ki, analizirali smo vijest koja govori o izjavama igrača fudbalske reprezentacije Hrvatske, to jest najava da će utakmicu protiv Engleske u polufinalu svjetskog prvenstva posvetiti "majkama i Bošnjacima Srebrenice". Kako je genocid poslužio kao izvor klikova možete pročitati ovdje. U međuvremenu se pojavio intervju koji je sa Subašićem napravio bivši hrvatski nogometni reprezentativac Igor Štimac, koji su mnogi mediji protumačili ili prenijeli kao potvrdu očigledne lažne vijesti koji je objavio portal „Životni stil“. U nizu članaka koje smo analizirali bila je prenesena i tvrdnja da je, pored Subašića, takvu izjavu, i to na zvaničnoj press konferenciji uoči utakmice, dao i Luka Modrić. Sastavni dio naše analize je video snimak konferencije za štampu uoči utakmice Hrvatske sa Engleskom, objavljen na zvaničnom YouTube kanalu FIFA-e, na kojem se vidi da ni Subašić ni Modrić nisu bili prisutni na istoj. Istovremeno, skoro identična izjava pripisana je i predsjednici Republike Hrvatske, Kolindi Grabar Kitarović. Detaljnu analizu o cijeloj priči vezanoj za Danijela Subašića, Luku Modrića, Kolindu-Gradar Kitarović, Svjetsko nogometno prvenstvo i Srebrenicu, čitajte ovdje.

I pored toga što su mnogi portali prenijeli kako je uzrok nesreće sa smrtnim ishodom koja se dogodila u blizini Bosanskog Petrovca neprimjerena brzina, iz policijskog obavještenja jasno je da je u pitanju oduzimanje prvenstva prolaza. Šta se dogodi kada objava bez provjere postane dezinformacija, pročitajte na ovom linku.

“SRNA” je sedmog jula objavila da je jedan od članova organizacije “ReStart Srpska” iz Bijeljine uhapšen zbog pozivanja na terorizam. Dan kasnije se ispostavilo da nije tako. Analizu agencijskog izvještavanja o protestima, terorizmu i sumnjivim licima, koje je poprimilo serijski karakter, pročitajte ovdje.

“Misteriozni” način rada mikrovalne pećnice inspirisao je nastanak mnogih mitova o tom kućanskom uređaju. Članak koji je objavljen na portalu “BHzdravlje” samo je jedan primjer nevjerovatnih tvrdnji koje se iznose o “ubitačnom” djelovanju mikrovalne pećnice. Da “strašna” mikrovalna pećnica nije bila zabranjena u SSSR - niti će vas pretvoriti u “živog mrtvaca”, pročitajte na ovom linku.

Portal „Životni stil“ je, pored izmišljenih izjava pripisanim hrvatskim fudbalerima, objavio i seriju izmišljenih izjava Zdravka Mamića o Srebrenici, Bosni, Hrvatskoj i prelasku na islam. Analizu članaka sa izmišljenim izjavama Zdravka Mamića u kojima se smjenjuju nogomet i Srebrenica pročitajte ovdje.