Raskrinkavanje.ba

Pregled sedmice: Serbezovski je živ, a Salah će nastaviti da vozi

Proteklu sedmicu je obilježila cenzura lokalnih problema na portalu javnog emitera Republike Srpske i uljepšavanje stvarnosti na portalu "Avaz".

Čovjekoliko mladunče svinje je već druga skulptura Laire Maganuco koju su online mediji proglasili stvarnim živim bićem. Lažna vijest se originalno pojavila na engleskom govornom područuju, a kod nas se proširila putem Facebook stranice Dejana Saznaj Red Magazin i - ironično - putem stranice koja nosi ime “Znanje je moć”. Kako je lutka evoluirala u stvarnog mutanta pročitajte ovdje.

U nedostatku vijesti “Balkan-list” je pribjegao reciklaži vijesti o “Srbskoj časti” objavljujući dva članka koji su ranije objavljeni na portalu „Žurnal“ i portalu regionalne “N1” televizije. I u oba slučaja dodajući u tekst tvrdnje kojih u orginalnim člancima nema. Zašto laž ostaje laž i kad se reciklira pročitajte na ovom linku.

"RTRS" je objavio, pa onda i obrisao saopštenje o problemima sa odvozom smeća u Prnjavoru. Na osnovu prijave prnjavorskog udruženja „Naša vizija“ ustanovili smo da je vijest, naime, prvo objavljenja, a onda obrisana sa portala javnog emitera. Slučajno ili ne, većinu u lokalnoj vlasti ima SNSD, partija kojoj "RTRS" lojalno služi. Cijelu analizu pročitajte ovdje.

Staklene površine koje su postavljene u ulici Safeta Hadžića u Sarajevu nisu ustakljena i pokrivena trolejbuska stajalište, već zaštita od buke. Kako su, pak, bukobrani u “Avazu” postali ustakljena stajališta za trolejbus možete pročitati na ovom linku.

Promjena naslova izvještaja Evropske komisije koji prati ispunjavanje obaveza preuzetih kroz SSP 2015. godine, proglašena je u nekim medijima zvaničnim stavom Evropske Unije o stanju u BiH. Da EU ipak nije ozvaničila da smo najgori pročitajte ovdje.

Priča o čovjeku iz Novog Grada koji je nakon otpuštanja nastavio da čisti ulice svojevoljno u nadi da će ga vratiti na posao, u medije je dospjela sa Twittera i nije u potpunosti tačna. Kako je Twitter postao jedini izvor priče, uvjerite se na ovom linku.

Britanska policija je za “Raskrinkavanje” demantovala tvrdnje objavljene na portalu “Kurir”. Naime, Mohamed Salah za svoj prekršaj korištenja mobilnog telefona tokom vožnje, neće dobiti doživotnu zabranu upravljanja vozilom kako je naveo srbijanski tabloid. Cijeli tekst možete pročitati ovdje.

Nije prvi put da se pojave naslovi koji kažu da je preminuo Muharem Serbezovski. Vijest je nastala u septembru prošle godine, a potom se skoro identična vijest pojavila i prije par sedmica. Da Muharem Serbezovski ni ove godine nije preminuo možete se uvjeriti na ovom linku.