Foto: Raskrinkavanje.ba
Na Instagram profilu zdravlje_iznad_svega je 3.5.2025. godine objavljen reel na engleskom jeziku u kojem doktor Thomas Seyfried govori da je rak bolest koja se može spriječiti izbacivanjem šećera, odnosno ugljikohidrata, iz ishrane. Osim toga, kaže i da ishrana bez šećera može biti zamjena za “trovanje”, odnosno kemoterapiju, u liječenju raka. Reel je objavljen sa prevodom na naš jezik, u kojem se navodi:
Mi smo objavili istraživanje koje povezuje što je viši nivo šećera u krvi, tumor brže raste, a što je niži nivo šećera, tumor sporije raste
(...)
Sve što trebamo znati sa rakom jeste kako tako brzo raste? Zašto se teško kontroliše? Kako ga je tako teško ubiti? Koje je rješenje? Kako ga se riješiti bez trovanja? Istovremeno ograničiti njegova 2 goriva. Glukoza koja je već u krvi od hrane koju jedemo i glutamin iz amino-kiselina. Ako bismo prestali jesti i prebacili se na ishranu sa malo ugljenih hidrata, samo postili na vodi, ušli bismo u nutricijsku ketozu.
Foto: Screenshot/Instagram
Isti reel objavljen je dan kasnije na Instagram profilu kucnilekar.
Šta su činjenice?
Analizirani reel sadrži isječke podcasta koji je originalno objavljen 24.10.2024. godine na YouTube kanalu The Diary Of A CEO. Do vremena pisanja ove analize, imao je preko 7 miliona pregleda.
Nakon ovog intervjua sa doktorom Seyfriedom, britanski mediji pisali su o opasnosti širenja takvih tvrdnji na kanalima koje gleda više miliona ljudi, kao što je The Diary Of A CEO. BBC se u članku od 13.12.2024. godine detaljno bavio tvrdnjama iz analiziranog videa. Između ostalog, u članku se navodi da je od 15 podcast epizoda o zdravlju na ovom kanalu, čak 14 sadržavalo opasne dezinformacije. Navodi se i da je doktor Seyfried zagovornik korištenja takozvane keto dijete, odnosno dijete sa niskim udjelom ugljikohidrata i visokim udjelom masti, za liječenje tumora. Ova dijeta postala je popularna za mršavljenje, jer potiče tijelo da umjesto ugljikohidrata troši masti za energiju, što dovodi do gubitka kilograma.
Do sada je rađeno nekoliko istraživanja uticaja ketogene dijete na rak. Keto dijeta može da ima zdravstvene prednosti, no kako navodi Healthline, bitno je naglasiti da su ova istraživanja još uvijek u ranoj fazi.
Ne biste trebali izbjegavati konvencionalno liječenje raka u korist alternativnih metoda poput ketogene dijete. Slijedite savjete svog onkologa. Standardni medicinski tretmani učinkovito liječe mnoge vrste raka.
BBC je intervjuisao i profesora Davida Grimesa, koji se bavi istraživanjima tumora:
Doktor Grimes nam je rekao da su doktori upozorili pacijente da ne ograničavaju prehranu tijekom liječenja raka.
„Vrlo je moguće, i to sasvim realno, da biste se mogli jako razboljeti i imati puno lošiji ishod po zdravlje nego da ste slijedili preporuke svog onkologa“, rekao je.
Kemoterapija je česta tema presudonaučnih savjeta o liječenju karcinoma. Raskrinkavanje je do sada objavilo niz analiza koje se bave tvrdnjama da su određene biljke ili namirnice učinkovitije od kemoterapije (1, 2), da je ova terapija neučinkovita (3) ili čak i da pacijenti umiru od kemoterapije, a ne od raka (4).
Kemoterapija predstavlja oblik liječenja raka koji se zasniva na primjeni različitih vrsta lijekova s ciljem uništavanja ćelija raka. Ti lijekovi usporavaju ili potpuno zaustavljaju širenje karcinoma u organizmu. Ova terapija može i da utječe na zdrave ćelije, što može da izazove ozbiljne nuspojave i svakako nije lagana za pacijente koji moraju proći kroz takvu vrstu liječenja.
Upravo zbog toga je "laka meta" dezinformacija i pseudonaučnih savjeta koji promovišu mijenjanje kemoterapije prirodnim lijekovima, obećavajući tako pacijentima nešto što je učinkovitije od već jako teške vrste terapije. Ne postoje naučni dokazi koji potvrđuju ove tvrdnje, a njihovo dijeljenje je jako opasno jer može da dovede do većih komplikacija i ugrožavanja života pacijenata.
BBC navodi da je u Velikoj Britaniji zahvaljujući modernim načinima liječenja smrtnost od tumora pala za čak 33% od 1990. godine. Dakle, kemoterapija i drugi dokazani načini liječenja raka pokazali su se kao efektivni i bitni za liječenje. Kontaktirali su doktora Seyfrieda da komentariše ove podatke, no on je rekao da stoji pri svojim izjavama.
Šećer ne uzrokuje rak
Tvrdnje da konzumacija šećera uzrokuje rak godinama šire različiti akteri. No, uprkos čestom ponavljanju, ove tvrdnje nisu tačne. Raskrinkavanje se ovim tvrdnjama bavilo u analizi osam dezinformacija o uzrocima širenja raka. U analizi smo opisali pozadinu ovakvih tvrdnji. Ljudsko tijelo koristi jednostavni šećer glukozu kao izvor energije. Međutim, ćelije raka troše i do 200 puta više glukoze nego zdrave ćelije. Zbog toga se često vjeruje da osobe oboljele od karcinoma trebaju izbjegavati šećere kako bi usporile rast malignih šećera. To nije tačno.
Američki medicinski centar Mayo Clinic o ovakvim tvrdnjama navodi sljedeće:
Razne vrste ćelija, uključujući ćelije karcinoma, energetski ovise o šećeru u krvi (glukozi). Ali više šećera za ćelije raka ne ubrzava njihov rast. Isto tako, lišavanje ćelija karcinoma šećera ne usporava njihov rast.
Ono što jeste potvrđeno kada govorimo o šećerima i raku jeste da učestala konzumacija šećera može dovesti do dijabetesa ili gojaznosti, što povećava rizik od raka, ali ga i ne uzrokuje. Portal Ordinacija.hr, koji se bavi temama zdravlja, objavio je članak o vjerovanju da šećer hrani ćelije raka. U članku se navodi sljedeće:
Iako šećer (glukoza) hrani sve stanice u tijelu, ne postoji izravna veza između konzumacije šećera i nastanka raka. No, prekomjerni unos dodanih šećera može povećati rizik od raka putem upala, poremećaja inzulina i promjena u crijevnoj mikrobioti.
Raskrinkavanje je do sada pisalo o mnogim “savjetima” kako izliječiti rak uz pomoć raznih recepata i namirnica (1, 2, 3, 4, 5, 6). Kako smo naveli u ovim analizama, medicinski stručnjaci se slažu da je balansirana ishrana bitna za generalno zdravlje, ali ne postoji “magična” hrana koja može sama izliječiti ili spriječiti rak. Širenje takvih tvrdnji je izuzetno opasno, jer može dovesti do pogoršanja zdravstvenog stanja pacijenta koji se odluči poslušati ove “savjete”. Postoji preko 200 vrsta tumora i njihovo liječenje zavisi od tipa i stadija u kojem se nalazi. Univerzalni lijek ne postoji.
Shodno navedenom, tvrdnju da ishrana sa smanjenim unosom ili u potpunosti bez šećera sprječava rak ocjenjujemo kao pseudonauku. Istu ocjenu dobija tvrdnja da ishrana bez šećera može zamijeniti kemoterapiju u liječenju raka.
(Raskrinkavanje.ba)