Raskrinkavanje.ba

Snježne padavine ne znače da nema globalnog zagrijavanja

Društvenim mrežama dijele se tvrdnje i insinuacije da su velike snježne padavine dokaz da globalno zagrijavanje ne postoji.

Foto: Freepik

Negiranje klimatskih promjena jedan je od najčešćih narativa zasnovanih na dezinformacijama. Tvrdnjama kojima se ovaj narativ nastoji “dokazati” Raskrinkavanje se bavilo u više navrata (1, 2, 3, 4, 5). 

Jedan od takvih primjera jesu i tvrdnje i insinuacije o tome da se, ukoliko je globalno zagrijavanje stvarno, velike snježne padavine ne bi trebale dešavati. Tako je na jednom Facebook profilu 4. decembra 2023. godine objavljen snimak aerodroma zatrpanog snijegom, uz opis u kom se navodi:

GLOBALNO ZAGREVANjE kažu s0t0njare....‼️
Jak sneg i led zaledili su avione u Minhenu uključujući i one koji putuju na konferenciju o globalnom zagrevanju u Dubaiju.....‼️
A jesu i ove s0t0njare smešne......‼️
To je Minhen pre dan/dva.

Screenshot 2023 12 11 132558Na istom Facebook nalogu 7. decembra objavljena je slika na kojoj je prikazan naslov  članka portala Radiotelevizije Srbije (RTS) koji glasi “Sneg je napadao, znači nema klimatskih promena?”, zajedno sa ispisanim tekstom: “To što ovih dana pada mnogo snega, ne znači da nema klimatskih promena, kažu stručnjaci. Upravo suprotno: oni tvrde da zbog zagrevanja Zemlje može biti čak i više snega.”

U opisu uz koji je podijeljena ova slika navodi se:

SPRDAJU SE SA LjUDIMA kao i za vreme PLANdemije...‼️

LjUDI SU JOŠ GLyPI i to je taj nivo manipulacije onda...‼️

Stručnjaci kad kažu pa samo kontra....‼️

Je li treba još jedna PLANdemija da se desi pa da ukapiraju šta se dešava ili badava sve....❓❓

Screenshot 2023 12 11 132722

Šta su činjenice?

Međunarodni aerodrom u Minhenu zatvoren je u više navrata tokom prve sedmice decembra zbog obilnih snježnih padavina koje su prekrile aerodromske piste i avione. Njemačka, kao i brojne druge države u Evropi, pogođena je velikim snježnim olujama, kišama i veoma niskim temperaturama na početku ove zime. 

Na portalu RTS 6.12.2023. objavljen je članak pomenutog naslova “Sneg je napadao, znači nema klimatskih promena?”. Sadržaj ovog članka preuzet je sa portala Deutsche Welle, gdje je objavljen dan ranije, 5. decembra. U uvodu ovog članka zaista se navodi citat koji je istaknut na slici objavljenoj na Facebooku. U članku se, pak, govori o netačnim tvrdnjama vezanim za negiranje klimatskih promjena. 

Da li je globalno zagrijavanje stvarno?

Pojam klimatskih promjena “odnosi se na dugoročne promjene u temperaturama i vremenskim obrascima”, ističu Ujedinjene nacije. Ljudske aktivnosti dominantno utiču na razvoj klimatskih promjena od 1800-ih godina.

Jedan od ključnih pokazatelja efekata klimatskih promjena jeste globalno zagrijavanje. Postoji niz dokaza da je ono stvarno, poput porasta temperature na Zemlji, zatopljenja okeana i smanjenja ledenog i snježnog pokrivača. U odnosu na period prije industrijske revolucije, prosječna temperatura Zemljine površine viša je za 1,1°C, a “poslednja decenija (2011–2020) bila je najtoplija zabilježena, a svaka od poslednje četiri decenije bila je toplija od bilo koje prethodne decenije od 1850. godine”, navode Ujedinjene nacije. Glečeri se tope brže nego ikada prije, dok se nivoi leda u arktičkom okeanu smanjuju. Naučnici/e su saglasni/e u tome da je ljudska aktivnost dominantni uzročnik takvih promjena. 

Da li intenzivne snježne padavine znače da globalno zagrijavanje nije stvarno?

Ekstremna hladnoća i snažne snježne padavine ne znače da klimatske promjene i globalno zagrijavanje nisu stvarni. Globalno zagrijavanje ne dovodi do toga da zima više ne postoji. Kako je navedeno, prosječna temperatura na Zemlji zaista jeste porasla, ali to ne znači da ona nigdje u svijetu nikada nije dovoljno niska da bi se pojavile snježne oluje. Vremenske prilike tokom jednog perioda ne negiraju postojanje klimatskih promjena kroz nekoliko vijekova, ističu stručnjaci/kinje. Vremenske prilike, to jeste vrijeme, nisu isto što i klima, budući da vrijeme predstavlja trenutne prilike, a klima posmatra dugoročne trendove. Zime jesu postale nešto blaže, ali se snježne padavine i ekstremne hladnoće još uvijek dešavaju i nastaviće se dešavati. 

To se navodi i u člancima portala Deutsche Welle i RTS. Tako DW, prenoseći, između ostalog, izjave ekspertkinje iz Njemačke meteorološke službe (DWD) Gudrun Milbaher, navodi:

Sneg sam po sebi nije nikakav kontraargument za to da temperature širom sveta u proseku postaju sve više – oko toga su stručnjaci za klimu jedinstveni.
(...)
Zime će generalno biti sve toplije, napominje Milbaher, „ali uprkos tome i dalje postoje oscilacije koje znače da zimi može da bude i hladno.“ Naravno da se mora očekivati da će hladne zime i sneg ubuduće biti ređe pojave, dodaje ona, ali i napominje da to ne znači da ih neće biti. Osim toga, kako objašnjava, rast prosečne temperature tokom zime može da se događa i „u minusu“, znači i onda kada su temperature manje od nule: „Snegu je svejedno da li je napolju minus 10 ili minus pet stepeni, važno je samo da je dovoljno hladno“, sumira Milbaher.

Na kraju, postoje i dokazi o tome da klimatske promjene dijelom utiču i na rast učestalosti i intenziteta ekstremnih vremenskih prilika širom svijeta. Na njihovu pojavu, svakako, utiču i drugi faktori, ali rizik od dodatnog pogoršanja takvih vremenskih prilika povećava se povećanjem temperature na Zemlji. Kako je navedeno, na slici objavljenoj na društvenim mrežama naveden je sljedeći citat:  “To što ovih dana pada mnogo snega, ne znači da nema klimatskih promena, kažu stručnjaci. Upravo suprotno: oni tvrde da zbog zagrevanja Zemlje može biti čak i više snega.” U članku DW, pozivajući se na meteorologa iz Potsdamskog instituta za istraživanje posljedica klime Petera Hofmana, ovaj navod objašnjava se: 

Hofman ovako objašnjava vezu sa zagrevanjem planete Zemlje: „Poznato je da zbog klimatskih promena vladaju visoke temperature – zato atmosfera može da zadrži više vlage kada je toplo.“ To onda, kako dodaje, tokom letnjih meseci može da rezultira sušama, zato što vlaga isparava, a kiša ne pada. A tokom jeseni ili zime se, dodaje stručnjak, ta vlaga spušta na Zemlju u obliku ekstremnih kiša, a u slučaju niskih temperatura u obliku ekstremnih količina snega.

Shodno navedenom, objave u kojima se insinuira da snježne padavine negiraju postojanje globalnog zagrijavanja dobijaju ocjenu manipulisanje činjenicama

(Raskrinkavanje.ba)

Pogledajte originalne članke
Manipulisanje činjenicama 04.12.2023

Facebook profili i stranice: Facebook profili i stranice: Globalno zagrijavanje

  • Manipulisanje činjenicama
Manipulisanje činjenicama 07.12.2023

Facebook profili i stranice: Facebook profili i stranice: Globalno zagrijavanje

  • Manipulisanje činjenicama