Raskrinkavanje.ba

10 najčitanijih u 2020. godini: Dezinformacije i pristrasno izvještavanje o migrantima

Lažne vijesti, pristrasno izvještavanje te druge medijske manipulacije koje targetiraju migrante i izbjeglice, u posljednjih su nekoliko godina postale sastavnim dijelom problematičnih medijskih narativa u regionu.

U okviru rubrike Preko margine, platforma Raskrinkavanje analizira problematične medijske sadržaje kojima se, uz selektivno izvještavanje i različite obmane javnosti, širi govor mržnje prema marginaliziranim grupama. Među takvim sadržajima, česti su oni kojima se produbljuje netrpeljivost lokalnog stanovništva prema migrantima i izbjeglicama.

Na osnovu uzorka dobijenog iz pomenutih analiza, Raskrinkavanje je u septembru 2020. godine objavilo i publikaciju Preko margine: Dezinformacije o marginaliziranim grupama u bh. medijima.

Ovo istraživanje, koje uz analizu medijskih sadržaja o migrantima, sadrži i analizu diskriminatornih medijskih napisa o ženama i LGBTQ+ populaciji, pokazalo je da su u protekle 2,5 godine dezinformacijama najviše bili targetirani upravo migranti.

U tom periodu, o osobama u pokretu, odnosno migrantima i izbjeglicama, objavljeno je čak 213 lažnih vijesti i različitih obmanjujućih tvrdnji. Dezinformacije o ovoj grupi su ubjedljivo najbrojnije u cijelom uzorku (711 od ukupno 1024 ocjene) i uglavnom je prikazuju kao nasilnu, kriminalnu i/ili povezanu sa terorizmom i radikalnim ideologijama. U istraživanju su prikazane i dvije studije slučaja, koje pokazuju kakvu su ulogu u tom dezinformacijskom narativu odigrala dva mainstream bh. medija –  Dnevni avaz, te javni servis Republike Srpske, RTRS. 

Uz ova dva medija, dezinformacije i pristrasne izvještaje o migrantima i migrantskoj krizi u regionu plasirali su i mnogi drugi portali. U ovom tekstu donosimo pregled 10 analiza nekorektnog izvještavanja o migrantima, koje su privukle najveću pažnju naših čitatelja/ki;

1. Dnevni avaz je u avgustu 2020. godine objavio seriju članaka u kojima se tvrdi da su migranti na ilegalan način otvorili kafić u sarajevskom naselju Ilidža, te da su “pijančenja, tučnjave i drogiranja” postali “nesnošljivi za stanovnike” ovog naselja. Različite netačne navode u vezi kafića na Ilidži, s Dnevnog avaza su prenijeli brojni portali, pa se cijeli slučaj u samo nekoliko dana pretvorio u pravu medijsku harangu u kojoj su migranti čak predstavljeni i kao nasilnici koji su od “silne droge i alkohola izgubili pojam ko su”. 

Istražili smo ove tvrdnje i utvrdili da pomenuti kafić na Ilidži nisu otvorili migranti, već državljanin Tunisa koji ima uredno prijavljeno boravište u BiH. Također, iz MUP KS Raskrinkavanju je potvrđeno da u policijskim intervencijama u ovom kafiću učesnici nisu bila lica afro-azijskog porijekla. Ova javna hajka je rezultirala zatvaranjem pomenutog kafića na Ilidži, a sve detalje u vezi u ovog slučaja možete čitati u našoj analizi

 

2. Pojavom novog koronavirusa u BiH pojavile su i mnogobrojne dezinformacije vezane uz porijeklo i širenje ovog virusa. Medijske neistine vezane uz pandemiju nažalost nisu zaobišle ni migrantsku populaciju, pa su se tako u aprilu 2020. godine na nekoliko portala pojavili članci s navodima da se 700 migranata u Unsko-sanskom kantonu nalazi u izolaciji, a da je kod nekih od njih i potvrđeno prisustvo novog koronavirusa. Ipak, iz Zavoda za javno zdravstvo USK za Raskrinkavanje je ovom prilikom potvrđeno da među migrantima u ovom kantonu nema osoba koja su pozitivna na SARS-CoV-2.

 

3. Dnevni avaz, a zatim i brojni drugi portali, u julu 2020. su objavili članke s manipulativnim navodima da “s migrantima u BiH dolaze i narkotici”, a kao glavni argument za ove tvrdnje je navedeno to da neki od njih dolaze iz Pakistana i Afganistana. Analizom smo utvrdili da su pristrasne i netačne tvrdnje o trgovini drogom među migrantima nastale na temelju dvije potpuno nepovezane stvari - vijesti da je u Sarajevu uhapšen preprodavač droge čiji su kupci bili migranti, te izvještaja State Departmenta o tržištu narkoticima. 

 

4. U julu 2020. na portalu Poskok je objavljena manipulativna kritika nepostojeće političke korektnosti prema migrantskoj populaciji u BiH, uz insinuacije da bh. mediji i javnost umanjuju “opasnost” koju predstavljaju osobe u pokretu. Ipak, mnogobrojne analize nekorektnog izvještavanja o migrantima koje Raskrinkavanje redovno objavljuje u rubrici Preko margine neupitno ukazuju na sasvim suprotan zaključak. Naime, realnost medijske i političke prakse u BiH je takva da bi se prije moglo reći da širi slojevi društva “korektnim” smatraju izvještaje koji neosnovano uveličavaju i najmanji incident povezan sa migrantima, te izmišljaju sigurnosne prijetnje i tamo gdje ih nema.

 

5. Dnevni avaz, jedan od bh. medija koji u kontinuitetu objavljuje manipulacije i dezinformacije o migrantima, u maju 2020. je izvijestio kako migranti kriminalnim djelima u USK “iza sebe ostavljaju samo pustoš”. Analizom smo utvrdili da je taj zaključak izveden iz nepotpunih i selektivno predstavljenih informacija o broju krivičnih djela počinjenih od strane migranata u Unsko-sanskom kantonu u 2019. godini. Više detalja čitajte u analizi.

 

6. U Bosni i Hercegovini već nekoliko godina postoji online glasilo koje je isključivo posvećeno objavljivanju huškačkih priloga o migrantima. Radi se o portalu pod imenom Antimigrant čije je sadržaje Raskrinkavanje analiziralo više puta. Jedan od tih sadržaja je i članak iz marta 2020. u kojem je navedeno da su “migranti najveće žarište koronavirusa” te da se zbog toga trebaju “hitno podići šatorska naselja s bodljikavom žicom”. Tvrdnja o “žarištu” bila je netačna, a analizom smo utvrdili da se radi o manipulaciji neutemeljenom izjavom tadašnjeg ministra sigurnosti BiH Fahrudina Radončića.

 

7. Jedan od izvještaja u kojima su ljudi u pokretu neosnovano povezivani sa pandemijom Covid-19, bila je i lažna vijest iz marta ove godine, da je u Sloveniji “otkriven” veći broj migranata zaraženih koronavirusom. Ova lažna vijest koju je na svojim stranicama objavilo 14 portala u regionu demantirana je već sljedećeg dana, a više o ovom slučaju možete pročitati u našoj analizi.

 

8. Među brojnim lažnim vijestima, teorijama zavjere te pozivima na nasilje prema migrantima u BiH, portal Antimigrant je otišao i korak dalje pa je u svojoj kampanji protiv migranata počeo targetirati i humanitarne organizacije i volontere koji im donose hranu i lijekove. Raskrinkavanje je prikupilo i analiziralo nekolicinu članaka ovog portala kojima se, kroz kontinuirano negativno izvještavanje, podstiče strah i mržnja prema migrantima i humanitarnim organizacijama.

 

9. Pozivajući se na izjavu lokalnog vatrogasca, agencija Srna je u martu objavila vijest da su migranti zapalili porodičnu kuću u selu blizu Bileće. Policijska uprava Trebinje već je sljedećeg dana demantovala tvrdnje da se ovaj incident uopšte desio, no netačne navode agencije Srna u međuvremenu su prenijele desetine portala. Analizom smo utvrdili da se radilo o nenamjernom prenošenju netačnih navoda, no ovaj slučaj je postao jednim od primjera s kojom lakoćom domaći mediji preuzimaju i plasiraju neprovjerene sadržaje kojima se targetiraju migranti i izbjeglice.

 

10. Nakon što je sukob migranata u Bihaću završio smrtnim ishodom, na nekim su se portalima pojavile netačne tvrdnje da su u ovom incidentu smrtno stradala četiri migranta, kao i one da su “migranti preuzeli Krajinu”. MUP Unsko-sanskog kantona je ove tvrdnje demantovao, potvrdiši da su ovom prilikom život izgubile dvije, a ne četiri osobe. O ostalim detaljima ovog slučaja detaljnije čitajte u našoj analizi.

 

(Raskrinkavanje.ba)