Foto: Flickr
U Memorijalnom centru Srebrenica 11. jula 2025. godine obilježena je 30. godišnjica genocida u Srebrenici i obavljena dženaza za još sedam identificikovanih žrtava čije su porodice dale saglasnost. Komemoraciji u Potočarima prisustvovali su preživjeli, porodice žrtava, kao i mnogobrojni domaći i strani zvaničnici/e. Na komemoraciji je, među ostalima, govorila povjerenica Evropske unije za proširenje Marta Kos, a povodom toga oglasila se i na društvenoj mreži X.
I prije nego što je komemoracija zvanično započela, na portalu B92 objavljen je članak u kojem se tvrdi da je povjerenica Kos izjavila da “danas cijelom svijetu treba poručiti da su Srbi počinili genocid”.
EU zaštitnica srpskih blokadera: "Danas celom svetu moramo poručiti, Srbi su počinili genocid!"
Komesarka Evropske unije za proširenje i zaštitnica srpskih blokadera Marta Kos objavila je video na društvenoj mreži Iks u kome je rekla da su Srbi genocidni, prenose mediji.
U članku je podijeljen tweet koji je Kos objavila na engleskom jeziku.
Foto: Screenshot/B92
Navodnu izjavu povjerenice Kos s B92 prenijeli su tabloidi Informer, Novosti i Alo. Informer je u svom članku koristio termin “lažni genocid” za genocid u Srebrenici.
Kada se od publike traži da ne vjeruje svojim ušima
U kratkom tweetu koji je objavila Marta Kos na društvenoj mreži X, a koji su spomenuti portali uvrstili u svoje članke, nema citata koji su joj pripisali. U njemu se navodi sljedeće:
Danas odajem poštu žrtvama genocida u Srebrenici. Naša je dužnost da zapamtimo. Naša je dužnost da ustanemo i nikada ne skrećemo pogled kada se ljudska prava dovode u pitanje i kada se dostojanstvo drugih potkopava.
Tweet sadrži i snimak u kojem Kos navodi sljedeće:
Danas sam u Srebrenici kako bih odala počast žrtvama genocida počinjenog na ovim prostorima prije 30 godina. Sistematski su ubijena najmanje 8.372 Bošnjaka. Ukopani su u masovne grobnice kako bi se prikrio zločin. Mnogi se još uvijek vode kao nestali. Srebrenica je najgori zločin počinjen u Evropi nakon Drugog svjetskog rata. Danas će biti ukopano i sedam žrtava. Sedam žrtava će naći svoj smiraj. Sedam tek nedavno identifikovanih. Najmlađi Senajid Avdić i Haris Mujić imali su samo 19 godina. Najstarija Fata Bektić imala je 67. Nadam se da će njihove porodice pronaći barem neki mir. Genocid u Srebrenici dogodio se za mog života. Tako blizu nama. Podsjeća nas da su ljudi sposobni za nezamislivo. Da mržnja i dehumanizacija mogu dovesti do najgorih zločina. Srebrenica je dubok ožiljak u evropskoj historiji. Naša je dužnost da se sjećamo. Naša je dužnost da ustanemo i nikada ne skrenemo pogled kad god zagovornici mržnje dovode u pitanje ljudska prava i podrivaju dostojanstvo drugih. Moramo reći "ne" podjelama. "Ne" mržnji. "Ne" veličanju ratnih zločinaca. Umjesto toga, trebali bismo se zajednički okrenuti budućnosti. Evropska historija nam također pokazuje drugačiji put. U Evropskoj uniji razlike rješavamo kroz dijalog i uzajamno poštovanje. Pod zaštitom smo demokratskih institucija. Priznaju se i poštuju različita uvjerenja, vjeroispovjesti, nacionalne pripadnosti, identiteti i jezici. Toliko je mjesta gdje ljudi žive zajedno u miru. Definisani ne svojom nacionalnom pripadnošću, već zajedničkom čovječnošću. I zaštićeni ljudskim pravima. Zaštitimo te vrijednosti po svaku cijenu. Bilo gdje u svijetu. Za mene je to lekcija iz Srebrenice.
Isti govor ponovila je i na komemoraciji u Potočarima. Snimak njenog govora dostupan je ovdje (arhiva ovdje).
Dakle, povjerenica Kos nije nazvala Srbe “genocidnim” niti je rekla nešto slično. O tome nisu izvijestili mediji, kako se navodi u člancima portala B92 i tabloida. Radi se o potpuno izmišljenim navodima koji su ponuđeni čitateljima i čitateljicama, bez obzira na to što mnogi od njih govore engleski, a svi mogu koristiti opciju automatskog prevoda na X-u. O ovoj blatantnoj izmišljotini pisalo je i nekoliko medija iz Srbije (1, 2, 3).
Izmišljena izjava usmjerena je protiv Marte Kos, ali i protiv studenata u blokadi, koji u Srbiji protestuju protiv vlasti od novembra 2024. i pada nadstrešnice na željezničkoj stanici u Novom Sadu, kad je poginulo 16 građana. Oni su u analiziranim člancima nazvani “blokaderi”, što je izraz koji koriste političari na vlasti u Srbiji i njihove pristalice.
Suprotno izmišljenoj izjavi, povjerenica Kos je u Potočarima odala poštu žrtvama genocida i govorila o važnosti kulture sjećanja i lekcijama koje svijet može naučiti iz Srebrenice. Nije spominjala počinitelje genocida niti je u bilo kojem trenutku kazala ili insinuirala da Srbi snose kolektivnu odgovornost.
Zločini koje su pripadnici Vojske Republike Srpske počinili u Srebrenici u julu 1995. godine okvalifikovani su kao genocid presudama Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju, Međunarodnog suda pravde i Suda Bosne i Hercegovine. Na suđenjima, koja su trajala po nekoliko godina, predstavljene su hiljade materijalnih i forenzičkih dokaza i saslušane izjave stotina svjedoka. Kvalifikaciju zločina kao genocida na sudu potvrdile su desetine pravnika iz gotovo 30 zemalja s pet kontinenata (link).
Riječ je, dakle, o historijskoj činjenici. Dezinformacije o genocidu u Srebrenici već se godinama dijele s ciljem promocije negatorskih narativa. O dezinformacijama, izvorima, kao i o činjenicama o genocidu u Srebrenici, čitajte u analizama iz našeg “prebunikg” serijala “Rasvjetljavanje” ovdje, ovdje, ovdje i ovdje.
Shodno činjenicama, prvu objavu izmišljene izjave povjerenice Kos ocjenjujemo kao lažnu vijest. Istu ocjenu dajemo i tvrdnji da je nazvala Srbe “genocidnim” i da je genocid u Srebrenici “lažan”. Drugim objavama ovih tvrdnji dajemo ocjenu prenošenje lažnih vijesti.
Napomena
Sljedeći izvori su nakon objave analize ispravili ocijenjene tvrdnje i dobili ocjenu “Ispravljeno”: Alo (14.7.2025.).
(Raskrinkavanje.ba)