Raskrinkavanje.ba

Nacionalni institut za reumatologiju u BiH ne postoji, kao ni akcija besplatne podjele proizvoda Flexi Bone

Ova analiza je označena kao: Provjera tačnosti

U manipulativnom Facebook oglasu podijeljen je izmišljeni članak u kojem se tvrdi da je u BiH pokrenuta akcija besplatne podjele proizvoda protiv bolova u zglobovima Flexi Bone.

Foto: Raskrinkavanje.ba

Na Facebook stranici Authentic Aura 13. maja 2025. godine objavljen je oglas u kom se promoviše navodna besplatna dodjela proizvoda protiv bolova. 

Image

Foto: Screenshot/Facebook

U oglasu je podijeljen link koji vodi na stranicu koja imitira izgled stvarnog medija i na kojoj je “članak” o “novom besplatnom efikasnom lijeku za sve patologije mišićno-koštanog sistema” koji će dobiti svi u Bosni i Hercegovini. 

Image (1)

Foto: Screenshot

U tekstu se navodi da je u BiH pokrenuta humanitarna akcija u kojoj svaki/a građanin/ka navodno ima pravo dobiti “inovativni lijek”. Proizvod koji se u tekstu promoviše nosi naziv Flexi Bone. Na stranici je dostupan navodni intervju s doktorom Emirom Solakovićem u kojem se “prenose” detalji ove akcije. 

Image (2)

Foto: Screenshot

Akciju “besplatne” distribucije Flexi Bonea, prema navodnoj Solakovićevoj izjavi iz teksta, sponzorisao je “Nacionalni institut za reumatologiju”. 

— Recite mi, molim vas, kako je uopšte takva akcija postala moguća? Na kraju krajeva, potrebno je mnogo novca za distribuciju ovog lijeka.

— Naravno, nismo mogli bez sponzora. Zajedno sa Nacionalnim Institutom za reumatologiju, uspjeli smo potpisati ugovor o saradnju sa švicarskim kolegama.
Prosto rečeno, neka od naših poboljšanja zamijenjena su za finansiranje humanitarne akcije i kupovinu velike serije lijeka Flexi Bone.

U tekstu su objavljeni i snimci “zadovoljnih korisnika”, a na kraju je formular za navodno besplatnu narudžbu ovog proizvoda. 

Image (3)

Foto: Screenshot

Šta su činjenice?

Tvrdnje iz teksta o akciji distribucije proizvoda protiv bolova u zglobovima Flexi Bone nisu tačne. Riječ je o manipulativnoj strategiji lažiranja medijskih “članaka” i preporuka ljekara/ki u svrhu promocije različitih proizvoda. O primjerima takve promocije zasnovane na dezinformacijama Raskrinkavanje je pisalo u nekoliko analiza (1, 2, 3, 4). 

Ranije smo takođe pisali i o sličnom tekstu u kom je doktor Solaković navodno govorio o akciji besplatne podjele Flexi Bonea. Kako je u ovoj analizi Raskrinkavanja istaknuto, navodi iz teksta u potpunosti su izmišljeni. 

Fotografija novinarke kojom je opremljen pomenuti tekst preuzeta je iz priloga češkog televizijskog kanala CNN Prima News, emitovanog 2021. godine. U ovom prilogu nije bilo riječi o proizvodu Flexi Bone niti je na stranici ovog medija moguće pronaći tekst o njemu. 

Navodi o protestima na ulicama Bosne i Hercegovine zbog “besplatnog lijeka za zglobove” su izmišljeni (1, 2). Takvi protesti se nisu dogodili, kao ni akcija besplatne distribucije “lijeka” (1, 2). 

U pomenutom tekstu se navodi da je ovu akciju sponzorisao “Nacionalni institut za reumatologiju”, ali se ne precizira u kojoj je državi taj “institut”. Ipak, budući da je akcija navodno pokrenuta u Bosni i Hercegovini, može se pretpostaviti da se misli na BiH. Institucija tog naziva ne postoji u BiH (1, 2).

Ni u pomenutoj Facebook objavi nije precizirano koji zavod je navodno promovisao “besplatnu dodelu preparata za bolove u leđima, kolenima i kukovima”. Nismo pronašli informacije o tome da bilo koji zavod besplatno dijeli Flexi Bone (1, 2). 

Iako se u tekstu Flexi Bone predstavlja kao “inovativni lijek”, on se ne nalazi na listi lijekova Agencije za lijekove i medicinska sredstva Bosne i Hercegovine.

Doktor Emir Solaković, opšti i kardiovaskularni hirurg iz Bosne i Hercegovine, česta je meta zloupotrebe identiteta u svrhu slične manipulativne promocije. Raskrinkavanje je o takvim primjerima pisalo u više navrata (1, 2, 3). U slučaju proizvoda Flexi Bone, pretraga ne daje nikakve pouzdane rezultate koji bi ukazali na to da je Solaković zaista dao intervju koji mu je pripisan (1, 2).  

Šta znamo o Facebook stranici na kojoj je objavljen ovaj oglas?

Na Facebook stranici Authentic Aura, izuzev profilne slike, nije dostupna nijedna objava. Stranica je pokrenuta u maju 2022. godine, a njome upravlja po jedan/na administrator/ka u Ukrajini, Srbiji i Vijetnamu. Na stranici je u vrijeme pisanja ove analize bilo aktivno 20 oglasa. U svim je promovisan neki proizvod kao tretman za različite probleme. Među oglasima su bili i drugi u kojima je promovisan Flexi Bone (1, 2).  

Shodno navedenom, izmišljeni intervju doktora Emira Solakovića u kom se tvrdi da je “Nacionalni institut za reumatologiju” sponzorisao akciju besplatne podjele preparata Flexi Bone građanima/kama BiH ocjenjujemo kao lažnu vijest. Istu ocjenu dajemo i Facebook objavi o navodnoj promociji besplatne “dodele preparata za bolove u leđima, kolenima i kukovima” neimenovanog zavoda. 

(Raskrinkavanje.ba)

Pogledajte originalne članke