Raskrinkavanje.ba

Pregled sedmice: Dezinfomacije o koronavirusu: od Bibije Kerle do Ronalda i Dodika

U sedmici iza nas analizirali smo lažnu vijest o koronavirusu koja je stigla i do javnih ličnosti Bibije Kerle i Dragana Marinkovića Mace. Tu je i lažna vijest o tome da je Ronaldo navodno hotele pretvorio u bolnice, ali i da je Tuzlanski kanton dezinfikovan avionima. Ocijenili smo i lažne tvrdnje o navodnom liječenju raka za tri dana kao i netačnu tvrdnju da je domar iz Vermonta uštedio milione.

Priča o finansijskim razlozima koji su navodno “uzrok pojave” koronavirusa, koju je nedavno iznijela Bibija Kerla, zastupnica u skupštini Kantona Sarajevo, stara je šest godina i originalno nije imala nikakve veze sa Kinom, niti sa virusnim oboljenjem COVID19. Više o ovoj priči čitajte u našoj analizi:

Klikbejt naslov u kom se tvrdi da će Sarajevo opet biti “domaćin olimpijskih igara”, zasnovan je na netačnoj interpretaciji tačnih informacija. O tome šta su činjenice, pročitajte u analizi:

Prije šest godina, na anonimnoj stranici iz ruskog grada Habarovska pojavio se članak u kom se tvrdi da se rak može izliječiti postom, zbog čega su maligne bolesti rijetke u arapskim zemljama, gdje se čak i “ne doživljavaju ozbiljno”. Ove ničim potkrijepljene tvrdnje su se nastavile širiti po društvenim mrežama na ruskom jeziku, dok ih prošle godine balkanski tabloidi nisu pretvorili u medijsku “vijest” i na našem govornom području. Više o tome čitajte u analizi:

Priča o domaru koji je uštedio 8 miliona dolara “odričući se samo jedne stvari” zvuči nevjerovatno - jer to i jeste. Šta je stvarna pozadina ove priče, pročitajte u našoj analizi:

Na Facebooku je objavljen video snimak na kom osoba raspakuje biskvit po imenu “Luppo”, mrvi ga i u njemu pronalazi dvije tablete. Tvrdnja da se radi o izraelskom proizvodu koji sadrži “parališuće” tablete je samo posljednja u nizu koje se objavljuju uz ovaj video. Slične tvrdnje, popraćene istim videom, su se prethodno pojavljivale na drugim jezicima, te su već bili predmet analize stranih fact-checking portala. Opšitnije čitajte u analizi:

Redakciji Raskrinkavanja se javilo više čitatelja/ki, većinom iz Tuzlanskog kantona, sa upitom o istinitosti vijesti zbog zbog koje je u ovom kantonu u petak zavladala panika. Link koji smo dobili vodio je na portal Živinički info, na kojem je istog dana objavljen članak sa naslovom koji govori da su u petak 13. marta prvi avion počeli da vrše “dezinfekciju” cijelog područja TK. O čemu je zapravo bilo riječ i šta je vlasnik portala na kojem je objavljen članak rekao za Raskirnkavanje, čitajte u analizi na linku:

Veliki broj medija u svijetu i regionu objavio je vijest koja govori o tome da “Ronaldo svoje hotele pretvara u bolnice”. Odakle je potekla ova vijest i pretvara li Ronaldo stvarno svoje hotele u bolnice čitajte u analizi:

Na portalu Krvavi Balkan 13. marta je objavljen članak sa naslovom koji govori da je Milorad Dodik, član predsjedništva BiH i predsjednik SNDS-a, zaražen koronavirusom (COVID-19). O čemu se zapravo radi čitajte u analizi:

Na društvenim mrežama i na forumima 15. marta kružile su fotografije iz trgovačkog lanca Bingo, a koje navodno prikazuju povećanje cijena usljed panike zbog koronavirusa. Da li je to zaista tako čitajte u anallizi:

Na društvenim mrežama i aplikacijama za komunikaciju se pojavila fotografija, koja navodono prikazuje članak objavljen na RTRS-u u kojem se navodi da Ministarstvo prosvjete i kulture prosvjetnim radnicima platu umanjuje za 70%, odnosno za 80% u Banja Luci. O čemu se radi i postoje li ove tvrnje na portalu RTRS-a, čitajte u analizi:

Savjeti za novinare i urednike: Izbjegavajte “jezik panike”, oprezno sa neprovjerenim izvorima

Novinari/ke imaju odgovornost pružiti pravovremene informacije tonom koji ne širi paniku, ali ni ne umanjuje ozbiljnost situacije kakva je trenutna pandemija Covid-19. Pročitajte savjete projekta First Draft kako postići taj balans i koje izvore informacija koristiti pri izvještavanju o Covid-19.

Prepoznajete li dezinformacije o koronavirusu?

Raskrinkavanje je usljed velikog broja dezinformacija o koronavirusu kreiralo kviz. Odgovorite na 5 kratkih pitanja i saznajte koliko ste imuni na dezinformacije o koronavirusu

Ne zaboravite odigrati i kviz medijske pismenosti i tako testirati svoje vještine:

Tu je i naša stranica medijskapismenost.raskrinkavanje.ba na kojoj možete pronaći praktične savjete o tome kako prepoznati i istražiti dezinformacije u medijima i na internetu:

(Raskrinkavanje.ba)