Raskrinkavanje.ba

Pregled sedmice: Dezinformacije o koronavirusu i o migrantima

Sedmicu iza nas obilježilo je cenzurisanje članka o aktuelnoj aferi koja potresa SDA. Tu je i lažna vijest o tome da je paracetamol uvršten na listu kancerogenih lijekova, klikbejt naslovi o Miloradu Dodiku, dezinformacije o koronavirusu te laži o tome da je 5G mreža izazvala pomor ptica u Nizozemskoj.

Iako ruski predsjednik Vladimir Putin u svojim izjavama o Srebrenici nikad nije spomenuo riječ genocid, to domaće medije nije spriječilo u tome da Putinu pripišu lažne izjave. Koji mediji su tvrdili da je Putin priznao genocid u Srebrenici, a šta je Putin zaista izjavio, čitajte u analizi:

Agencija "Srna" je u utorak, 3. marta, izvijestila o požaru u Bileći koji su, kako je navedeno, “izazvali migranti”. Pogrešna informacija koju je SRNA dobila od komandira Vatrogasne jedinice Bileća ubrzo je prenijeta na desetinama portala. Iako je lokalna policija demantovala vijest, ispravna informacija nije objavljena od strane ove agencije.

Iako je već godinama poznato da Vojislav Šešelj ne prima - niti će primati - penziju iz BiH, nekoliko portala je nedavno iskoristilo 7 godina star dokument kao povod da neutemeljeno “aktuelizuje” odavno završenu priču. Šta je istina u priči o penziji Vojislava Šešelja, čitajte u analizi:

Brojni mediji su objavili netačnu informaciju da je paracetamol stavljen na listu kancerogenih lijekova, ali i neutemeljen savjet da je kafa “efikasna” za skidanje temperature. Obje tvrdnje je iznio Branislav Nestorović, doktor koji je i ranije iznosio tvrdnje protivne zvaničnoj medicini. Detaljnije o tome ko je i kako prenosio netačne navode, pročitajte u našoj analizi:

Portal Slobodna Bosna objavio je članak sa naslovom u kojem je iznesena tvrdnja da zbog bankrota turske aviokompanije Atlas Global “nema više letova iz Sarajeva”. Njih, međutim, nije bilo duže od dvije godine. Više detalja možete pronaći u analizi:

Nekoliko portala nedavno je recikliralo netačnu tvrdnju o tome da je testiranje 5G mreže dovelo do pomora ptica u holandskom gradu Hagu. O tome smo pisali prošle godine, što opširnije možete pročitati u analizi:

BN Televizija je kroz tvrdnju u naslovu preuranjeno i bez ikakve potvrde ustvrdila da je “koronavirus iz Kine stigao u Sarajevo”. Šta je prava informacija i ko je sve prenosio netačnu tvrdnju, čitajte u našoj analizi:

Snimak na kome Asim Sarajlić pregovara o “kupovini glasa” delegata u kantonalnom odboru SDA Sarajevo, koji je na svom Facebook profilu objavio Semir Efendić, pokrenuo je lavinu vijesti, od kojih je posljednja ta da je Sarajlić podnio ostavku u SDA. Efendićev status su prenijeli skoro svi online mediji u BiH, uključujuči i Oslobođenje. No, na stranici ovog lista ova je vijest, zajedno sa snimkom, ubrzo obrisana bez ikakvog objašnjenja. Više o ovom slučaju cenzure možete pročitati u analizi:

Izjava austrijskog diplomate Wolfganga Petritscha o mogućim sankcijama protiv Milorada Dodika na anonimnom portalu Avaz Live se pretvorila u “trajnu zabranu ulaska u EU”. Analiza je pokazala da je članak imao više hiljada interakcija na Facebooku a opširnije čitajte u analizi:

Facebook status Zdravka Kasalice, oficira Vojske Crne Gore i predsjednika Sindikata odbrane i Vojske Crne Gore, bio je dovoljan povod za portale iz regije da konstruišu vijest o tome kako “vojska otkazuje poslušnost” predsjedniku te zemlje. Ko su mediji koji su to objavili i šta su tačne informacije, saznajte u analizi:

Prepoznajete li dezinformacije o koronavirusu?

Raskrinkavanje je usljed velikog broja dezinformacija o koronavirusu kreiralo kviz. Odgovorite na 5 kratkih pitanja i saznajte koliko ste imuni na dezinformacije o koronavirusu

Ne zaboravite odigrati i kviz i tako testirati svoje vještine medijske pismenosti:

Tu je i naša stranica medijskapismenost.raskrinkavanje.ba na kojoj možete pronaći praktične savjete o tome kako prepoznati i istražiti dezinformacije u medijima i na internetu:

(Raskrinkavanje.ba)