Foto: Raskrinkavanje.ba
Na samom početku protekle sedmice bavili smo se medijskim navodima o zaduženju Vlade Federacije BiH. Iako je entitetska vlada odlukama odobrila zaduženje u iznosu od 650 miliona KM, suprotno tvrdnjama portala, iznos zaduženja koji je ostvaren u prvih devet mjeseci 2024. godine na osnovu tih odluka bio je dvostruko manji. Više u analizi na linku ispod.
Koliko je iznosilo zaduženje Vlade FBiH u prvih devet mjeseci 2024. godine?
Siže informacija iz ove analize možete pogledati u storyju Raskrinkavanja na ovom linku.
Tokom sedmice bavili smo se i reaktualizacijom lažnih snimaka tokom kampanje. Snimak na kom Milorad Dodik i Baja Mali Knindža navodno pjevaju pjesmu o Aliji Izetbegoviću i Armiji RBiH dijeli se godinama, a podijeljen je i tokom ovogodišnje predizborne kampanje. Snimak nije autentičan.
Snimak na kom Dodik pjeva pjesmu “Živjela Bosna” nije autentičan
Mediji su proteklih dana izvještavali o CIK-ovoj kazni za kandidata PDP-a u Kalinoviku koji je veličao Ratka Mladića. U naslovu jednog portala, ova je kazna pripisana njegovoj uniformi na izbornom plakatu. Da li je i to bio razlog za CIK-ovu kaznu, čitajte u analizi ispod.
Predizborni klikbejt: CIK nije kaznio kandidata zbog uniforme, već zbog govora mržnje i veličanja Ratka Mladića
U sličnom primjeru, u naslovu jednog članka o gostovanju gradonačelnika Gradačca i kandidata SDP-a BiH za ovu funkciju na Lokalnim izborima Edisa Dervišagića pripisane su mu riječi koje nije izgovorio. Detalji se nalaze u analizi ispod.
Izmišljena obećanja kandidata u klikbejt-naslovu
U analizi izvještavanja prikazali smo kako anonimni portal Povjerljivo ne bira sredstva u pokušaju da diskredituje banjalučkog gradonačelnika Draška Stanivukovića.
Politički obračuni, govor mržnje i “doxxing” na anonimnom portalu Povjerljivo
Detaljnije o izvještavanju anonimnih portala za vrijeme izborne kampanje pročitajte u analizi Raskrinkavanja na linku ispod.
Analiza Raskrinkavanja: Odluku OHR-a krši više desetina portala
Osim dezinformacija i manipulativnog izvještavanja, diskreditacija političkih oponenata uključivala je i korištenje mizoginije. Društvene mreže bile su preplavljene uvredama na račun fizičkog izgleda gradonačelnice Sarajeva i kandidatkinje za načelnicu Novog Sarajeva Benjamine Karić. O tome čitajte u analizi ispod.
Instrumentalizacija mizoginije za političku diskreditaciju: Predizborni plakat Benjamine Karić
Pored toga, korištenje nekih novinarskih formi tokom izborne kampanje može također biti problematično. Na portalu RTVBN objavljeno je nekoliko satiričnih tekstova u kojima se nedvosmisleno kritikuju Milorad Dodik i SNSD, ali bez satiričnih osvrta na druge političke opcije.
Politička satira kao jednostrana kritika
U protekloj sedmici objavili smo nekoliko analiza o izbornim anketama koje su provedene neadekvatno ili o kojima su mediji izvještavali manipulativno. U jednom od intervjua koje su Vijesti (.ba) objavile u svom podcastu, gost je bio Đani Rahimić, nosilac liste za Gradsko vijeće Mostara ispred Koalicije za Mostar (SDA, BPS i BH Zeleni). Bez “teških” i “neugodnih” pitanja, intervju je poslužio za promociju kandidata. Više u analizi ispod.
Samo “laka pitanja” u predizbornom intervjuu s kandidatom Koalicije za Mostar
Na lokalnom portalu koji nema podataka o novinarskom timu i vlasničkoj strukturi pokrenuta je anketa o kandidatima/kinjama za načelnika/cu Kaknja. Nekolicina medija, uglavnom onih anonimnih, predstavila je rezultate ove ankete kao pouzdano ispitivanje javnog mnijenja.
Manipulativno predstavljanje ankete o načelničkim kandidatima/kinjama u Kaknju
Usto, nekoliko medija objavilo je članke s rezultatima istraživanja koje je navodno proveo NDI i prema kojima gradonačelnički kandidat u Banjaluci Draško Stanivuković ima podršku 52% ispitanika/ca. Iz NDI-ja su demantovali da je ova organizacija provela istraživanje u Banjaluci.
NDI nije proveo izborno istraživanje koje su mu mediji pripisali
Kako bi se rezultati predizbornih anketa trebali predstavljati, pročitajte u storyju na ovom linku.
Tokom izborne kampanje naišli smo na još jedan primjer lažnog intervjua u kojem je zloupotrijebljen identitet javne ličnosti za promociju ulaganja u sumnjivu platformu koja navodno omogućava zaradu. U ovom slučaju, premijer Federacije BiH Nermin Nikšić bio je “žrtva” prevarne promocije.
Promocija sumnjive platforme u lažnom intervjuu s Nerminom Nikšićem
Koliko dobro prepoznajete izborne manipulacije u medijima, provjerite u kvizu na ovom linku.
Portal Nulta tačka objavio je članak u kom se netačno tvrdi da je Joe Biden “priznao” da ga njegovi saradnici drže kao taoca dok se predsjednički izbori u Americi ne završe. Radi se o manipulativnom tumačenju njegove izjave.
Biden nije rekao da ga osoblje Bijele kuće drži kao taoca
Teoretičari/ke zavjere na društvenim mrežama dijelili/e su snimak za koji tvrde da “dokazuje” da se do prije nekoliko decenija Zemlja na TV-u prikazivala kao ravna ploča. Na TV prilozima koji se dijele zapravo je prikazana azimutna projekcija Zemlje.
(Raskrinkavanje.ba)