Raskrinkavanje.ba

Pregled sedmice: Laganje kao biznis model

U sedmici iza nas, otkrivali smo kako online portali "recikliraju" stare vijesti - nekad stvarne, nekad u potpunosti izmišljene - predstavljajući ih kao ekskluzivne i aktuelne novosti. Bavili smo se i izmišljenim životnim pričama, ali i beskrupuloznim ratnim huškanjem u online medijima.

Prošle sedmice pisali smo o tome kako su lažni mediji koristili histeriju oko pojačanog naoružavanja u regiji da povećaju “promet” na svojim sajtovima. Naime, portal „Vijesti iz regije“ je prošle sedmice „reciklirao“ svoju staru objavu pod naslovom „I Bosna se naoružava: Turska vojska poklanja 10 novih tenkova i 10 napadačkih helikoptera!“, koja se inicijalno pojavila na portalu “Globalno” u februaru ove godine, pod malo drugačijim naslovom: “Srpska na nogama: I Bosna se naoružava: turska vojska poklanja OSBiH 10 novih Altay tenkova i 10 T129 napadačkih helikoptera! Ima samo 1 uslov!”. U analizi ovih članaka pokazali smo da nema nikakve nabavke, odnosno isporuke naoružanja i ukazali na to da je osnov za vojnu saradnju Republike Turske i Bosne i Hercegovine bilateralni sporazum o vojno-finansijskoj saradnji koji se  svake godine potpisuje i ratificir u Parlamentarnoj Skupštini BiH. Ovog puta dodajemo i informaciju da je isti sporazum za narednu godinu 23. decembra potpisala ministrica odbrane, Marina Pendeš. U njemu i dalje nema nikakvih “tenkova i helikoptera” koje su najavljivali opskurni portali.

Analizu članaka pročitajte na ovom linku.

 

Prateći medije sa naše crvene liste, otkrili smo i druge primjere koji ukazuju na trend „recikliranja“ lažnih vijesti. One se periodično ponovno objavljuju, ili se u određenim vremenskim razmacima ponovo dijele na društvenim mrežama, sa očiglednim ciljem da se na račun jedne iste izmišljotine prikupi što više “klikova” na stranice ovih portala.

Obično je riječ o člancima sa dramatičnim naslovima, kao i u ovom slučaju: “Ukidaju se entiteti, BiH dobija četiri regije… Pogledajte ko je izvršio pritisak na Dodika…“, koji zapravo prenosi četiri godine stare priče o ponovnoj aktuelizaciji tzv. Prudskog sporazuma, koji su godinama prije toga potpisali Milorad Dodik, Dragan Čović i Sulejman Tihić. Pretraživanjem smo utvrdili da je ova vijest više puta do danas reciklirana na više portala: “BH-Sloboda”, “Vijesti iz regije” i “Portal najnovije” su to uradili 2015. godine, „Cik magazin“ tokom 2016. godine, a “Saznajemo”, “24h novosti”, “Dnevne vijesti” i “Vijesti 24h” tokom godine koja je na izmaku.

Analizu ovih objava možete pročitati na ovom linku.

 

Dva čitatelja poslala su nam prijave iste vijesti objavljene na dva različita portala (“Novost” i “Dnevne zanimljivosti”) osmog i desetog decembra 2017, u čijem se naslovu najavljuje “početak rata u BiH i otcjepljenje Republike Srpske”. Pretraživanjem članaka sa sličnim naslovima, identifikovali smo iste ili slične naslove na još nekoliko portala, kao što su „Skandalozno“ i „Intermagazin“. Ustanovili smo da su članci zapravo saopštenja pojedinih stranaka iz RS, koja su uslijedila kao reakcija na lažnu vijest o navodnoj izjavi Bakira Izetbegovića da će BiH priznati Kosovo (o kojoj smo već pisali ovdje). Članke smo ocijenili kao dezinformaciju i klikbejt, a o tome više možete pročitati na ovom linku.

Također na upit čitatelja provjerili smo vijest koja govori da je premijer FBiH Fadil Novalić najavio da će se naplaćivati usluge javnih kuhinja. Ispostavilo se da je riječ o lažnoj vijesti čiji je originalni izvor bio portal „Globalno“, koji je zbog toga dobio ocjenu lažna vijest, dok su zbog prenošenja “Info svijet”, “Novi Travnik”, “Flash” i “USK danas” te portal “Koktel” dobili ocjenu prenošenje lažne vijesti. Analizu možete pročitati na ovom linku.

 

Čitateljka “Raskrinkavanja” uputila nas je i na članak koji navodno otkriva “Šta nam podmeću kada kupujemo meso”. Vijest nam je provobitno prijavljena na portalu „Zdravo i ljekovito“, ali smo kao njen izvor identifikovali srbijanski tabloid „Kurir“. Kao šlagvort za članak, ispostavilo se, poslužio je video sa Youtube kanala „Ballistic BBQ“, koji objavljuje vlogove na temu mesa i roštilja. O tome zašto smo je ocijenili kao lažnu vijest i klikbejt, pročitajte na ovom linku.

 

Među prijavama koje smo dobili od čitatelja/ki, našle su se i dvije koje su se odnosile na vijest o ukidanu radnih viza za građane/ke BiH u Njemačkoj, odnosno na mogućnost prijavljivanja za posao u Njemačkoj pod istim uslovima kao i građani/ke EU od januara 2018. godine. Iako je vijest još u oktobru demantovana od strane njemačke Agencije za zapošljavanje, odnosno njemačke ambasade u BiH, demantij očito nije stigao do svih onih koji su lažnu vijest pročitali. A njih je, po svoj prilici, bilo mnogo - vijest je prvobitno objavljena na portalima “Jumagazin” i “Bišćani”, da bi je zatim prenio cijeli niz medija, bez ikakve provjere (među njima „Sehara“, „Hercegovina.info“, „Dnevnik.ba“, „Najportal“, „Banjaluka.net“, „20 minuta“, „Krupljani“, „Avaz“, „Bljesak“, „Centralna“...), za šta su dobili ocjenu prenošenje lažnih vijesti. Analizu ovih objava možete pogledati na ovom linku.


U sedmici iza nas Raskrinkavanje je pisalo i tome kako se, pod krinkom izvještavanja, izvode obračuni sa političkim protivnicima ili neistomišljenicima. Takav je naime „komentar“ koji je portal “Bišće” objavio pod naslovom „SDP Bihaća je leglo crvenih kukavica: Cijelo vrijeme štrajka doktora medicine i stomatologa u Bišću SDP Bihaća bio je bez stava“. Pravo na komentar, odnosno za slobodu mišljenja je naravno garantovano Ustavom Bosne i Hercegovine, ali ovakvi i slični članci predstavljaju neprovjerene navode, dezinformacije, ponekad i otvorene laži i/ili napade kao informativne sadržaje, što oni svakako nisu. Analizu pomenutog teksta pročitajte ovdje.

Slične objave našli smo i na portalima „Urban Feniks“ i „Informativa“, koji su ove sedmice objavili seriju članaka o bivšoj predsjednici Suda BiH, Meddžidi Kreso, koji su vrlo slične strukture. Ovim člancima, kao i sličnim sadržajima koji čine poseban žanr neprofesionalnog “novinarstva”, planiramo se više pozabaviti u narednim danima.

 

Na koncu, ove sedmice smo “zagrebali” još jedan specifičan oblik lažnih vijesti - izmišljanje potresnih priča iz života. Niz takvih primjera smo otkrili na „Globalnom portalu“, koji se specijalizira u ovom žanru, te na brojnim drugim portalima koji ih prenose. Struktura svih članaka je identična: sagovornik/ca koji nema imena, iz grada koji također nema imena, suočava se sa dramatičnim ličnim izborom, od varanja majke, preko nasilja u porodici, do rađanja pete curice zaredom iako muž želi sina, itd. Članci objedinjuju u sebi klikbejt i lažne vijesti: sve „ispovjesti“ su nepotpisane, nepotkrijepljenje, bez izvora, u pravilu polupismene ili nepismene, imitirajući stil lične ispovijesti. Ono što šokira u vezi s tim je da „Globalni portal“ i ovakve njegove sadržaje, prati oko 160.000 osoba putem četiri Facebook stranice koje ga regularno i redovno dijele: "Kuhinjarka", "Kolaci Recepti", "Najljepše čestitke" i "Lepota duše". Analizu njihovih “potresnih priča” možete pročitati na ovom linku.

(raskrinkavanje.ba)