Foto: Raskrinkavanje.ba
Dezinformacije i propagandni narativi o ratu u Ukrajini bili su prisutni u medijima i na društvenim mrežama i ove sedmice. Pojedini mediji iz našeg regiona objavili su tvrdnju da postoje koncentracioni logori za Ukrajince koji ne žele da ratuju protiv Rusije. Izvor ovih navoda je zvaničnik s teritorije pod ruskom kontrolom, a ne postoje nikakvi dokazi da takvi kampovi zaista postoje. Više o ovome čitajte u našoj analizi.
Logor za Ukrajince koji neće u rat samo u izjavama lokalnog zvaničnika
Na Telegramu je kružio videosnimak koji prikazuje snimanje scene rata, uz tvrdnje da je to “dokaz” da Ukrajinci režiraju vojne uspjehe u propagandne svrhe. Snimak je zapravo nastao na setu igranog filma u Letoniji. Detalje čitajte u našoj analizi ovdje.
Nakon spora oko nadležnosti u Kijevsko-pečarskoj lavri, neki su mediji objavili lažnu vijest da su krstovi na ovom manastirskom kompleksu potamnili odmah nakon službe Ukrajinske pravoslavne crkve koju ne priznaje Moskovska patrijaršija. Detaljnije čitajte u analizi Raskrinkavanja na linku ispod.
Krstovi na kijevskom manastirskom kompleksu nisu pocrnjeli nakon službe ukrajinske pravoslavne crkve
Fotografija bivše predsjednice Estonije Kersti Kaljulaid i muškarca u haljini dijeli se na društvenim mrežama uz netačnu tvrdnju da je muškarac njen sin. Na fotografiji je zapravo aktivist Mikk Pärnits. Više o tome čitajte u našoj analizi ispod.
Viralna fotografija ne prikazuje predsjednicu Estonije i njenog sina
Na Facebooku opet kruže tvrdnje da “čišćenje crijeva” napitkom od šargarepe, cvekle, kajsije, grožđica i meda liječi i prevenira rak. Zbog čega su tvrdnje o učinkovitosti ovog “prirodnog lijeka” doktorice Viktorije Semjonov u liječenju raka netačne, pročitajte u našoj analizi ispod.
Medicinski “savjeti” bez naučnog utemeljenja na anonimnom portalu Biljkeza
Tvrdnje da se rak, visok pritisak i holesterol mogu liječiti “amiškom mješavinom” od jabukovog sirćeta, bijelog luka, đumbira, meda i limunovog soka ponovo se objavljuju na anonimnim portalima. Šta o ovoj mješavini kaže nauka, pročitajte u analizi Raskrinkavanja.
“Amiški recept” nije lijek protiv raka, visokog pritiska i holesterola
U objavama na Facebooku tvrdi se da prehlada nije bolest, već “prirodna detoksikacija tijela”. Zbog čega ovi navodi nemaju utemeljenje u činjenicama, čitajte u analizi ispod.
Prehlada nije “prirodna detoksikacija tijela”, već virusna infekcija
Na društvenim mrežama viralne su netačne tvrdnje da se aditiv E904, odnosno šelak, pravi od izmeta insekata. Nije tačno ni da proizvodi koji ga sadrže predstavljaju “hranu sa insektima”. Detalje čitajte u našoj analizi ovdje.
Njemački fudbaler Kerem Demirbay uputio je seksistički komentar sutkinji koja ga je još 2015. godine izbacila s utakmice. Na društvenim mrežama godinama kasnije dijele se dezinformacije o tome šta je tom prilikom rekao, kao i ko mu je izrekao kaznu. Uz likovanje se dodatno tvrdi i da je nakon toga nastavio sa seksističkim ponašanjem, iako dostupne informacije pokazuju suprotno. Šta su činjenice, a šta fikcija, čitajte u storyju Raskrinkavanja ovdje.
Fotografija na kojoj su navodno Angela Markel, Theresa May i Dalia Grybauskaitė godinama se dijeli društvenim mrežama kao “dokaz” za teoriju zavjere o postojanju “elita” koje upravljaju svijetom. May i Grybauskaitė, ipak, nisu na fotografiji s Merkel. Više o tome čitajte u analizi ispod.
Angela Merkel i Theresa May ipak nisu zajedno dočekale Novu 1972. godinu
(Raskrinkavanje.ba)