Portal “Moj USK” je pri prenošenju članka sa “Klixa” o integrisanju migrantske djece u obrazovni sistem, u naslovu naveo da je u pitanju Unsko-sanski kanton, iako je iz sadržaja članka jasno da se radi o Kantonu Sarajevo. Kako izgleda kada je naslov o Unsko-sanskom, a članak o Kantonu Sarajevo, pročitajte ovdje.
Mediji u Republici Srpskoj su i ove sedmice nastavili sa proizvodnjom teorija zavjere, a “Raskrinkavanje” se bavilo portalom „Infosrpska“ i dezinformacijama o organizaciji za monitoring izbora „Pod lupom“. Kako izgleda kada se dezinformacije nađu pod lupom pogledajte u analizi na ovom linku.
Portal „Infosrpska“, međutim, nije stao na tome, nego je u istoj sedmici objavio i članak fokusiran isključivo na Centar za istraživačko novinarstvo Srbije (CINS) i njegovog glavnog i odgovornog urednika, Dinu Jahića. Analizu još jednog uratka platforme za proizvodnju i distribuciju teorija zavjere možete naći ovdje.
Pored portala „Infosrpska“, “Raskrinkavanje” je ove sedmice analiziralo i novinarski „žanr“ svojstven hercegovačkom portalu „Poskok“ – „aktivističke intervencije“ u činjenice. Drugim riječima, čistu fikciju koja se podmeće pod vijesti. Kako izgledaju te „aktivističke intervencije“ pročitajte na ovom linku.
Još jedan portal, “Dnevno.hr”, se u sedmici iza nas istakao na polju dezinformacija i teorije zavjere. U ovom slučaju, kombinacija „kreativnog prevođenja“ i teorije zavjere rezultirao je neistinitim i netačnim člankom o polugodišnjem izvještaju Jacoba Rothschilda, predsjednika investicijskog fonda “RIT Capital Investment”. Cijelu analizu pročitajte ovdje.
Izgled hrvatske predsjednice Kolinde Grabar Kitarović je bio tema online medija i ove sedmice. I kao u nekim ranijim navratima poslužio je da se „iz naftalina“ izvuče stara lažna fotografija koja potiče sa stranice sa sadržajima za odrasle. Cijelu analizu pročitajte na ovom linku.
Na koncu, vijest o požaru u krugu Tvornica keksa i vafla ”Lasta” d.d. Čapljina, koju su prenijeli mnogi mediji je iz izvještaja o situaciji koja je nastala kao rezultat spleta nesretnih okolnosti „evoluirala“ u priču o građevinskoj mafiji. Kako se zapravo, skoro kao požar u krugu fabrike, proširila dezinformacija pročitajte ovdje.
Nakon što smo objavili analizu o silikonskoj lutki koju je izradila talijanska umjetnica Laira Maganuco, a koja je lažno predstavljena kao stvarni "mutant", portali su nastavili izmišljati priče. Na dva portala se pojavio identičan članak, koji ovaj put u naslovu tvrdi da se "čudo" desilo u Tuzli, a cijelu analizu pročitajte ovdje.
(Raskrinkavanje.ba)