Raskrinkavanje.ba

Pregled sedmice: Vakcine protiv Covid-19 i dalje omiljena tema dezinformatora

Prošlo je više od godinu nakon proglašenja pandemije, a različite dezinformacije i teorije zavjere o bolesti Covid-19 ne prestaju da kruže. Sedmicu iza nas obilježile su netačne tvrdnje o nuspojavama i sastavu vakcina protiv ove bolesti.

Pojedini mediji manipulativno su prenijeli upozorenje američke Agencije za hranu i lijekove o riziku od upale srčanog mišića za vakcine protiv Covid-19 koje proizvode Moderna i Pfizer/BioNTech. Šta su zapravo potpune činjenice, pročitajte na linku.

 

Na jednom srbijanskom portalu objavljen je članak koji se bavi opširnim spiskom navodnih nuspojava vakcina protiv Covid-19. Ovaj spisak nije zvanična lista nuspojava. Riječ je o radnoj verziji mogućih nuspojava koja je napravljena prije početka imunizacije, a za potrebe praćenja i utvrđivanja pravih nuspojava.

Na društvenim mrežama viralna je priča o dječaku iz Ljubljane koji je navodno ostao nepokretan nakon vakcinacije protiv Covid-19. Ove tvrdnje demantovane su iz UKC Ljubljana. Detalje pročitajte na linku.

I sastav vakcina protiv Covid-19 redovno je predmet manipulacija i netačnih tvrdnji. Na društvenim mrežama aktuelan je snimak u kojem se tvrdi da su “španski istraživači” otkrili da je 99,9% Pfizerove vakcine grafenov oksid i da je izrazito opasan za zdravlje. Šta su činjenice, pročitajte na linku.

Snimak javljanja anonimne žene u emisiji “Bez pardona” na TV Jadran postao je viralan na društvenim mrežama zahvaljujući netačnim tvrdnjama o Covid-19, koje je podijelila s voditeljicom i publikom. Gledateljica je iznijela niz antivakcinacijskih tvrdnji, navodeći da “ne može pronaći trudnicu” koja je iznijela trudnoću nakon vakcinacije protiv Covid-19 i da sastojci vakcina nisu za “ljudsku upotrebu”. Zašto ove tvrdnje nisu tačne, čitajte na linku.

 

Stari snimak na kojem klinička embriologinja i protivnica obavezne vakcinacije, doktorica Lela Šurlan, iznosi netačne tvrdnje o vakcinama, godinama se dijeli na društvenim mrežama. U julu ove godine, aktuelizovan je u kontekstu imunizacije protiv Covid-19. Zašto mitovi o štetnosti vakcina, izneseni u ovom snimku, nisu tačni, čitajte u analizi.

Na društvenim mrežama objavljuje se niz videosnimaka raznih “eksperimenata” koje teoretičari/ke zavjera nastoje prikazati kao dokaz da su vakcine protiv Covid-19 opasne. Ovi “eksperimenti” tako pokazuju osobe koje su navodno vakcinisane i kojima se na mjestu vakcinacije manifestuju strujni napon, svjetlosni efekti ili ih “pronalazi” skener za čipove. Više o ovome pročitajte na linku.

Korisnici/ce društvenih mreža u regionu dijele statuse u kojima se tvrdi da je policija “dozvolila” da se razbije staklo na autu u kojem je zaključan kućni ljubimac, kako bi ga spasili od visokih temperatura. U ovim statusima ne kaže se u kojoj zemlji je policija dozvolila takvo postupanje, čime se korisnici navode na zaključak da je takvo nešto dopušteno kod nas. Šta su o ovim tvrdnjama rekli iz policijskih agencija u regiji, saznajte u našem storyju.

Fotografija na kojoj su psi spasioci na plaži u Italiji dijeli se na društvenim mrežama uz tvrdnje da je nastala u Hrvatskoj. Pojedini korisnici ustvrdili su i da je riječ o psima snimljenim u Izraelu.

 

Neke dezinformacije u medijskom prostoru i na društvenim mrežama su “evergreen” i pojavljuju se bez očite veze s trenutkom u kojem su plasirane. Druge su, pak, predstavljene kao vijesti koje se dešavaju u datom momentu ili su “inspirisane” trenutnim događajima, a mogu biti i vezane za određenu sezonu u godini. U našem novom kvizu pitali smo vas možete li prepoznati dezinformacije koje se “maskiraju” u aktuelne vijesti. 

(Raskrinkavanje.ba)