Foto: NATO
Ruska invazija na Ukrajinu počela je 24. februara ove godine i traje već četiri mjeseca. Prema navodima ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog od 1. juna, ruske snage kontrolišu oko 20% teritorije ove zemlje. Riječ je o teritorijama na istoku zemlje (u područjima samoproglašenih republika Donjeck i Lugansk) i teritorijama na jugu (oko gradova Mariupolj, Melitopolj i Herson), uključujući i poluotok Krim, kojeg je Rusija anektirala 2014. godine.
Ukrajinski zvaničnici upozoravaju na pojavu potencijalnog “ratnog zamora” na Zapadu (slabljenje podrške Ukrajini kako vrijeme odmiče), što stvara bojazan da bi Rusija to mogla iskoristiti da pritisne Ukrajinu na kompromis, čemu se odupirao Zelenski, navodi Glas Amerike u članku od 11. juna 2022.
U tom kontekstu, na portalu Novosti je 13.6.2022. godine objavljen članak s naslovom u kojem se navodi da je generalni sekretar NATO saveza Jens Stoltenberg poručio Ukrajini da odluči koliko teritorije je spremna žrtvovati za mir. Naslov je opremljen komentarom da je riječ o “udarcu NATO saveza”:
UDARAC NATO-a KAKAV UKRAJINA NIJE OČEKIVALA Stoltenberg: Ukrajina da odluči koliko je teritorije spremna da žrtvuje za mir
U članku se navodi da je on rekao da će Kijev morati napraviti teritorijalne ustupke kako bi okončao rat u Ukrajini.
Dok je šef NATO-a rekao da je Zapad spreman da „plati cenu“ za jačanje ukrajinske vojske, Kijev će morati da napravi neke teritorijalne ustupke Moskvi kako bi okončao trenutni sukob.
Citirani su i dijelovi Stoltenbergove izjave:
- Mir je moguć - rekao je on.
- Jedino pitanje je koju cenu ste spremni da platite za mir? Koliko teritorije, koliko nezavisnosti, koliko suvereniteta... da li ste spremni da žrtvujete za mir?
Suprotno naslovu, u nastavku članka piše da Jens Stoltenberg nije predložio koje kompromise Ukrajina treba da napravi te da nije direktno podržao ustupanje ukrajinske teritorije:
Stoltenberg nije predložio koje uslove Ukrajina treba da prihvati, rekavši da je „na onima koji plaćaju najvišu cenu da donesu tu presudu“
(...)
Generalni sekretar NATO-a nije direktno podržao ustupanje ukrajinske teritorije ali je naveo primer Finske, koja je prepustila Kareliju Sovjetskom Savezu kao deo mirovnog sporazuma tokom Drugog svetskog rata.
Članak je preuzet s ruskog državnog medija RT, a na našem govornom području prvi ga je preveo portal Vostok, u članku sa sljedećim naslovom:
RT: Ukrajina da odluči koliko je teritorije spremna da žrtvuje za mir - NATO
Iste članke objavili su Balkans Press, Volim Podgoricu i drugi, a portali Informer i Adria prenijeli su tvrdnje u svojim live blogovima 13. juna.
Istog dana na Sputniku je objavljena tvrdnja o “ukrajinskom teritorijalnom ustupku za uspostavu mira”, koja je u naslovu predstavljena kao stav NATO saveza:
NATO: Ukrajina će morati da ustupi deo teritorije da bi se uspostavio mir
U uvodu članka stoji tumačenje izjava Jensa Stoltenberga, po kojem generalni sekretar NATO saveza smatra da postoji mogućnost da će Ukrajina morati ustupiti teritorij za uspostavljanje mira:
Generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg smatra da postoji mogućnost da će Ukrajina morati da ustupi deo teritorije kako bi se uspostavio mir.
U članku je prenesena i cijela Stoltenbergova izjava o “cijeni” za mir i spremnosti za njeno plaćanje.
Članke poput Sputnikovog objavili su Pogled, IN4S i portal Adria.
Naslovi pojedinih članaka sadržavali su i formulacije po kojima je NATO oštro poručio Ukrajini da će morati žrtvovati teritoriju za završetak rata, ali i da Stoltenberg “priznaje” da ova zemlja može opstati samo po cijenu teritorijalnih ustupaka:
NATO oštro Ukrajini: Moraćete da žrtvujete teritoriju ako želite kraj rata (Dan 13.6)
Sad i Stoltenberg priznaje da Ukrajina može opstati samo po cenu teritorijalnih ustupaka (Fakti 13.6)
Nepotpuno predstavljanje Stoltenbergovih izjava
Stoltenberg je izrekao izjave koje su bile predmet medijskih napisa 12.6.2022, tokom sastanka sa finskim predsjednikom Saulijem Niinistöm, na događaju “Kultaranta Talks”. Videosnimak razgovora dostupan je na ovom linku.
Transkript razgovora dvojice zvaničnika može se pogledati na zvaničnoj stranici NATO saveza na ovom linku. Kako navodi ukrajinski fact-checking portal StopFake u analizi manipulativnih predstavljanja izjava Jensa Stoltenberga, generalni sekretar NATO saveza je, između ostalog, govorio o ratu u Ukrajini i cijeni koju Ukrajinci/ke plaćaju svakog dana za svoju nezavisnost. Govorio je i o ulozi Zapada koji bi trebao pomoći Ukrajini kako bi pregovaračka pozicija ove zemlje bila što jača.
Na pitanje finskog predsjednika Niinistöa o mogućnosti uspostavljanja mira u Ukrajini, Stoltenberg je rekao da je mir moguć, ali da je najbolji način za to da ruski predsjednik Vladimir Putin okonča rat:
Mir je moguć, ali pitanje je na koliko odricanja ste spremni da platite za taj mir? Apsolutno najbolji način za postizanje mira u Ukrajini je da predsjednik Putin okonča ovaj bezumni rat. Moramo imati na umu, svako jutro, svaki dan, svaki sat tijekom dana, postoji jedan čovjek, jedna nacija koja je za to odgovorna - a to je predsjednik Putin. Zatim imamo teške dileme, teške izbore, ali brutalna invazija predsjednika Putina na Ukrajinu je ta koja je stvorila te dileme. I oni se mogu riješiti pomoću. . . s njegove strane okončanjem rata.
Podsjećanja radi, u članku Novosti navodi se da je Stoltenberg rekao da će “Kijev morati napraviti teritorijalne ustupke da bi okončao trenutni sukob”, a u Sputnikovom naslovu navedeno je da će Ukrajina “morati da ustupi dio teritorije da bi se uspostavio mir”.
Navodi ovih portala, zbog izostavljanja dijela Stoltenbergove izjave gdje on jasno govori o odgovornosti Vladimira Putina za rat, mogu navesti na zaključak da je generalni sekretar NATO-a odgovornost za rješavanje sukoba u Ukrajini stavio u potpunosti na tu zemlju. Kao što se može vidjeti iz citata, takvo tumačenje bilo bi pogrešno.
Međutim, ono na što su se mediji fokusirali jeste sljedeći dio Stoltenbergovog odgovora, u kojem je on govorio o mirovnim pregovorima koji bi trebali dovesti do okončanja rata.
On je naglasio da je odgovornost Zapada da ojača pregovaračku poziciju Ukrajine kroz vojnu pomoć toj zemlji, s obzirom na to da postoji bliska veza između pozicije za pregovaračkim stolom i pozicije na bojnom polju:
Još jedna stvar u vezi s tim je da će, kao što je predsjednik Zelenski mnogo puta izjavio, ovaj rat završiti za pregovaračkim stolom. Pitanje je kakvu će poziciju imati Ukrajinci kada budu pregovarali o rješenju? Naša je odgovornost da tu poziciju učinimo što jačom. Znamo da postoji vrlo bliska veza između onoga što možete postići za pregovaračkim stolom i vaše pozicije na bojnom polju. Dakle, naša vojna podrška njima je način da ojačaju karte koje imaju u ruci za pregovaračkim stolom, kada budu, nadamo se uskoro, sjedili i pregovarali o mirovnom sporazumu. Dakle, to bi bilo “mir je moguć” – to ionako nije pitanje, pitanje je: koju ste cijenu spremni platiti za mir? Koliko teritorija? Koliko samostalnosti? Koliko suvereniteta? Koliko slobode? Koliko ste demokratije spremni žrtvovati za mir? A to je vrlo teška moralna dilema. I to je za one koji plaćaju najvišu cijenu da donesu taj sud. Naša je odgovornost podržati ih.
Dakle, generalni sekretar NATO saveza nije izjavio da Kijev, odnosno Ukrajina, mora napraviti teritorijalne ustupke Moskvi da bi okončao rat, kako navode portali Novosti i Sputnik. On je naglasio da je mir moguć uz cijenu, a da je na Ukrajini, kao strani koja plaća najveću cijenu, da odluči koliko visoku cijenu želi platiti – u obliku žrtvovanja teritorije, samostalnosti, suvereniteta, slobode ili demokratije.
Shodno tome, naslovi portala Dan i Fakti po kojima je NATO oštro poručio da će Ukrajina morati žrtvovati teritoriju ako želi kraj rata, odnosno da je Stoltenberg “priznao” da ova zemlja može opstati samo po cijenu teritorijalnih ustupaka, dezinformativni su.
O manipulativnim predstavljanjima izjava zvaničnika u kontekstu “teritorijalnih ustupaka” Ukrajine Rusiji pisali smo i u analizi na linku ispod:
Biden nije rekao da Ukrajina mora ustupiti dio teritorije Rusiji
Tvrdnje da je Stoltenberg poručio da Kijev, odnosno Ukrajina, mora napraviti teritorijalne ustupke Moskvi kako bi se okončao trenutni sukob dajemo ocjenu manipulisanje činjenicama.
U svojim je izjavama jasno naglasio da je najlakši način da se rat završi da Vladimir Putin prekine rat, što je u člancima izostavljeno. Kada je riječ o ukrajinskoj strani, Stoltenberg je naglasio da ta zemlja mora odlučiti koliku je cijenu spremna platiti za mir i u kojem obliku, između ostalog, uključujući i teritorij.
Tvrdnje iz naslova portala Dani i Fakti, po kojima NATO poručuje Ukrajini da će morati žrtvovati teritoriju ako želi mir, odnosno da je Stoltenberg “priznao” da ova država može opstati jedino uz teritorijalne ustupke, dobijaju ocjenu dezinformacija.
Naslovi u kojima se tvrdi da su Stoltenberg ili NATO poručili Ukrajini da odluči koliko je teritorije spremna žrtvovati za mir dobijaju ocjenu klikbejt, budući da se u člancima koji su opremljeni ovim naslovima navodi da Stoltenberg nije zapravo predložio koji kompromis Ukrajina treba da napravi niti je direktno podržao ustupanje ukrajinske teritorije.
(Raskrinkavanje.ba)
Napomena
24.6.2022. Portal Novosti je u članak ocijenjen ovom analizom unio izmjene, tako da on sada sadrži potpune informacije. Shodno tome, članak dobija i ocjenu ispravljeno.
15.12.2022: Portal Adria je ispravio jedan od dva članaka koja su ocijenjena u ovoj analizi, pa taj članak dobija i ocjenu ispravljeno.