Raskrinkavanje.ba

Pregled sedmice: Dezinformacije o kazni za FK Borac, HPV vakcinama i ratu u Ukrajini

Rat u Ukrajini, pandemija Covid-19 i vakcine protiv ove bolesti i dalje inspirišu najveći broj dezinformacija na društvenim mrežama i u medijima.

Foto: Raskrinkavanje.ba

Brojni mediji iz BiH i regiona objavili su članke u kojima tvrde da je Fudbalski klub Borac Banja Luka izbačen iz takmičenja UEFA-e na tri sezone. U njima se pozivaju na zvaničnu odluku UEFA-e. Ova tvrdnja, ipak, nije tačna. UEFA je za Raskrinkavanje potvrdila da Borac nije izbačen iz takmičenja, već kažnjen novčano. To se, također, navodi i u zvaničnoj odluci na koju se i mediji pozivaju. Činjenice o ovoj temi pročitajte na linku.

Tokom prethodne sedmice raskrinkali smo niz dezinformacija koje se tiču rata u Ukrajini.

RT Balkan je objavio članak u kojem se tvrdi da su “američki obavještajci priznali” da je ruska invazija u Ukrajini bila reakcija na “egzistencijalnu prijetnju” iz te zemlje. Riječ je o manipulativnom tumačenju Godišnjeg izvještaja o prijetnjama američke obavještajne zajednice, u kojem takvo “priznanje” i opravdanje invazije ne postoji.

The New York Times je objavio članak o odbijanju američkog Ministarstva odbrane da Međunarodnom krivičnom sudu dostavi dokaze o ruskim zločinima u Ukrajini. Sputnik je prenio navode iz ovog članka i opremio ih manipulativnim naslovom u kojem se NYT navodi kao izvor za tvrdnju da je “Pentagon stao na stranu ruske vojske”. Šta su razlozi za odbijanje u Pentagonu i u kakvom su odnosu SAD, Rusija i Ukrajina s Međunarodnim krivičnim sudom čitajte na linku.

Društvenim mrežama dijele se netačne tvrdnje da je u blizini poljskog rudnika Bogdanka pronađena grobnica sa stotinama leševa pripadnika vojnih snaga Ukrajine.

Na društvenim mrežama dijeli se fotografija za koju se tvrdi da prikazuje tenk njemačke proizvodnje kojeg su zarobile ruske snage u blizini Bahmuta. Ovo nije tačno. Fotografija je snimljena prije više od 20 godina. Pored toga, nema potvrde da je kod Bahmuta zarobljen ukrajinski tenk.

Portal Nulta tačka kontinuirano objavljuje dezinformacije o vakcinama protiv Covid-19. Pozivajući se na jednu studiju slučaja rađenu u Njemačkoj, ovaj medij je ustvrdio da je njemačko istraživanje “proglasilo” ove vakcine “najsmrtonosnijim u istoriji”. Šta piše u studiji slučaja i zašto ovaj zaključak nije utemeljen pročitajte na linku.

Simulacijska vježba iz prošle godine predstavljena je u “zavjerološkim” krugovima kao planiranje nove pandemije koja će pogađati djecu i mlade. Bill Gates je ponovo optužen za “planiranje pandemije”, ovog puta kako bi zataškao da vakcine protiv Covid-19 ubijaju djecu. To nije tačno. Činjenice o održanoj simulaciji pročitajte u analizi Raskrinkavanja.

Na društvenim mrežama šire se dezinformacije i o drugim vakcinama. Tako protivnici/e vakcinacije dijele video u kojem Liliana Zelada navodno otkriva grafenov oksid u HPV vakcinama. Zelada je ranije snimala “otkrivanje” grafenovog oksida u nizu vakcina, ali nijedno njeno “otkriće” nije bilo tačno. HPV vakcine, također, ne sadrže ovaj materijal. One su sigurne i njihov sastav je poznat.

Mediji godinama objavljuju članke s naslovima u kojima se žute bionjače, ili žutica, opisuju kao “jasan znak” raka pluća. Žutica može biti simptom problema u funkciji jetre, kao i bilo kojeg karcinoma koji se iz nekog organa proširio (metastazirao) na jetru – ne samo karcinoma pluća. Detalje čitajte u analizi na linku ispod.

Na internetu se i dalje prodaje preparat Natura Active kao lijek protiv hemoroida. Ovog je puta u te svrhe zloupotrijebljeno ime dječjeg pulmologa Branimira Nestorovića. U januaru smo pisali o tome da Natura Active nije lijek protiv bilo čega, uključujući i hemoroide, već dodatak prehrani.

U još jednom izmišljenom intervjuu koji je podijeljen na Facebooku “kardiolog Božidar Okulić” preporučuje Hypertea čaj za čišćenje krvnih sudova. Prošle godine analizirali smo ovakve lažne intervjue u kojima izmišljeni ili stvarni medicinski stručnjaci “preporučuju” čaj protiv visokog pritiska. Detalje čitajte na linku. 

Na Facebooku se ponovo dijele lažne nagradne igre u kojima se zloupotrebljava vizuelni identitet Samsunga i korisnici/e navode na aktiviranje pretplatničke usluge.

(Raskrinkavanje.ba)