Raskrinkavanje.ba

Pregled sedmice: Lažne vijesti na javnom emiteru, dezinformacije o USAID-u i izmišljanje vanrednog stanja u Njemačkoj

Ova analiza je označena kao: Pregled sedmice

U protekloj sedmici bavili smo se dezinformacijama i manipulacijama o političkoj krizi u Bosni i Hercegovini. Analizirali smo i netačne optužbe na račun USAID-a i propagandne manipulacije o ratu u Ukrajini.

Foto: Raskrinkavanje.ba

U jeku političke krize u Bosni i Hercegovini na Facebooku su gotovo hiljadu puta podijeljeni snimak vojnih vozila i panična poruka da “počinje rat”. Na snimku su zapravo prikazana vozila EUFOR-a u Doboju.

 

Nekoliko portala prenijelo je navode javnog servisa RTRS da su “svjetski mediji” izvijestili o vlastima u Republici Srpskoj kao “nepokolebljivim čuvarima mira i Dejtonskog sporazuma”. Ovi “mediji” su zapravo nekoliko anonimnih portala na njemačkom i engleskom jeziku koji oponašaju izgled pravih medija.

 

Dževad Galijašević, poznat po širenju huškačkih dezinformacija o terorizmu i narativa koji pogoduju vladajućoj stranci u Republici Srpskoj, optužio je USAID da je finansirao “vehabije”, “paralelne džemate” i organizacije u BiH koje su povezane sa svjetskim teroristima. Radi se o izmišljenim tvrdnjama za koje nema dokaza.

 

Ministar finansija i trezora BiH Srđan Amidžić (SNSD) iznio je netačnu tvrdnju da “nedostaje” 246 od 402 miliona dolara koje je USAID uložio u BiH od 2020. godine. Mediji su skoro objavili istu tvrdnju pozivajući se na navodnu izjavu američkog pravnika Martina De Luce, kojeg je RTRS manipulativno predstavio kao zvaničnika američke vlade u posjeti Banjaluci. Ipak, USAID je u BiH od 2020. godine uložio tek 159 miliona dolara, čiji je utrošak evidentiran. Što se tiče izjave Martina De Luce, njeni dijelovi su se “izgubili u prevodu” RTRS-a.

 

Navodna izjava predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika prema kojoj će američkom predsjedniku Donaldu Trumpu ponuditi rudna bogatstva RS u zamjenu za podršku nezavisnosti ovog entiteta dijeli se u medijima i na društvenim mrežama. Izjava nije autentična; potekla je iz satiričnog članka objavljenog na portalu Buka.

Evropsko vijeće je na nedavnom sastanku potvrdilo opredijeljenost EU da nastavi pomagati Ukrajini u ratu s Rusijom, ali bez mađarskog glasa. Povodom ovog sastanka, i nakon inicijative jedne političke stranke da se Mađarskoj oduzme pravo glasa u institucijama EU, na društvenim mrežama netačno se tvrdi da je toj članici EU pravo glasa već oduzeto. 

 

Mnoštvo portala objavilo je članke u kojima se tvrdi da je njemački kancelar Olaf Scholz pozvao Parlament da uvede vanredno stanje u toj zemlji zbog rata u Ukrajini. To nije tačno. Kancelar je zapravo pozvao Parlament da omogući veće zaduživanje zemlje u kontekstu odbrambenih potreba nakon promjene američke politike prema Ukrajini.

 

 

Odjeća predsjednika Ukrajine Volodimira Zelenskog na sastanku s američkim predsjednikom Donaldom Trumpom u Ovalnom uredu u februaru 2025. kritikovana je na društvenim mrežama kao znak nepoštovanja, uz poređenje s njegovim susretom s Joeom Bidenom na kojem je nosio odijelo. Ipak, nije navedeno da je fotografija s Bidenom nastala prije ruske invazije, kad se Zelenski u javnosti pojavljivao u odijelu.

 

Tabloidi Alo i Informer objavili su, a drugi portali prenijeli članke u kojima su nevladine organizacije u Srbiji nizom manipulacija predstavljene kao produžena ruka američke obavještajne agencije. 

 

Nekoliko portala objavilo je članke opremljene klikbejt-naslovima u kojima se špekuliše da je Danka Ilić, djevojčica koja je nestala prošle godine u Srbiji, među djecom koja su u februaru pronađena u kući u Brčkom. Radi se o potpuno izmišljenim pretpostavkama na osnovu komentara s društvenih mreža. Ovakve špekulacije opovrgla je i policija u Brčkom.

 

Više o ovoj temi pročitajte i na našem storyju.

Danka Fb

Foto: Raskrinkavanje.ba

Izmišljena izjava bivšeg gradonačelnika Gradačca, koji je nakratko bio SDP-ov premijer Tuzlanskog kantona, o “potcjenjivanju SDA” u borbi za vlast u ovom kantonu objavljena je u Facebook grupi u kojoj se često dijele izmišljene izjave političara.

 

Na društvenim mrežama dijeli se spisak ozbiljnih zdravstvenih stanja koja su navodno nuspojave Pfizerove vakcine protiv Covid-19. Spisak je zapravo preuzet iz Pfizerovog dokumenta u kojem su 2022. godine izlistani prijavljeni neželjeni događaji nakon vakcinacije. Ne radi se o nuspojavama koje su potvrđene.

 

Papa Franjo hospitalizovan je u februaru 2025. zbog ozbiljne bolesti pluća. Nedugo zatim na društvenim mrežama dijelila se lažna vijest o njegovoj smrti, ali i teorija zavjere da se to krije.

 

Oglas na Facebooku vodi na intervju u kojem su doktoru Nebojši Laliću pripisane izjave o proizvodu Glucolite kao lijeku protiv dijabetesa. Intervju je izmišljen i objavljen na stranici koja izgleda kao pravi portal. Doktor Lalić nije rekao da je Glucolite lijek.

Mediji iz regiona prenijeli su “vijest” da novi američki predsjednik Donald Trump zatvara vojnu bazu u Aleksandropolisu u Grčkoj koja se koristila za isporuke oružja Ukrajini. To nije tačno. Objekat u Aleksandropolisu nije u američkom vlasništvu niti se koristio za snabdijevanje Ukrajine oružjem.

 

(Raskrinkavanje.ba)