Raskrinkavanje.ba

Pregled sedmice: Macronov “poljubac” s muškarcem i dezinformacije o Olimpijskim igrama

Tokom prošle sedmice bavili smo se dezinformacijama o Olimpijskim igrama u Parizu. Raskrinkali smo i nekoliko netačnih tvrdnji o drugim aktelnim temama

Foto: Raskrinkavanje.ba

Početak izgradnje mini hidroelektrane na izvoru Une izazvao je proteste mještana/ki i aktivista/kinja, koji još uvijek traju. Izvještavajući o njihovim naporima da sačuvaju izvor i samu rijeku Unu, nekoliko medija netačno je navelo da je izgradnja hidroelektrane obustavljena.

Na društvenim mrežama dijeli se snimak s okupljanja Ravnogorskog pokreta u Srbiji iz 2016. uz netačne tvrdnje da prikazuje “postrojavanje četnika” na Palama u avgustu 2024. godine.

Potpredsjednica SAD-a Kamala Harris bila je meta teoretičara/ki zavjere prošle godine, kada su iskoristili/e njen lapsus za neutemeljene optužbe da se zalaže za smanjenje ljudske populacije u borbi protiv klimatskih promjena. Harris je ove godine postala kandidatkinja na američkim predsjedničkim izborima, a članci s manipulativnim tumačenjima njenog lapsusa ponovo se dijele. Detalje pročitajte u analizi.

Na društvenim mrežama viralan je snimak gustog dima za koji se netačno tvrdi da prikazuje požar u “skladištu NATO naoružanja” u Bugarskoj.

“Deepfake” snimak poljupca francuskog predsjednika Emmanuela Macrona s drugim muškarcem dijeli se na društvenim mrežama uz tvrdnje da je autentičan. Niz nepravilnosti na snimku ukazuje na to da je kreiran korištenjem vještačke inteligencije.

I prošle sedmice bavili smo se dezinformacijama o Olimpijskim igrama u Parizu. Stotine hiljada ljudi pogledalo je TikTok video u kojem je ceremonija otvaranja OI u Parizu protumačena kao predstava u kojoj su prikazane scene iz skoro svake moderne teorije zavjere.  

Meč džudista iz Alžira i Izraela na Olimpijskim igrama nije održan nakon što je Alžirac “pao” na mjerenju težine prije meča, zbog čega je diskvalifikovan. Neki mediji izvijestili su o ovome uz netačnu tvrdnju da je alžirski džudista diskvalifikovan jer je odbio da se bori protiv izraelskog takmičara.

Društvenim mrežama dijeli se fotografija muškarca u ženskom donjem vešu uz netačne tvrdnje da prikazuje takmičarku koja je osvojila olimpijsku medalju u plivanju.

Razne kulture i religije kroz historiju dijelile su vjerovanja o eteru kao elementu života ili materiji koja je osnov svega, no nauka je opovrgla njegovo postojanje. Na internetu se, međutim, godinama tvrdi da ovaj “element” postoji i da je izvor energije koji naučna zajednica krije jer je besplatan. Više o ovoj teoriji zavjere čitajte u analizi.

Društvenim mrežama dijeli se snimak paljenja paperjastih “maca” s drveta topole, uz insinuacije vezane za različite teorije zavjere, posebno u vezi s navodnim zaprašivanjem stanovništva, to jeste “chemtrailsima”.

Izmišljena priča o Billu Gatesu i Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji koji su “naredili” korištenje vojske za prisilnu vakcinaciju potekla je sa stranice poznate po širenju teorija zavjere. Detalje pročitajte na linku.

Slađana Velkov, koja je već godinama poznata po antivakcinacijskom aktivizmu, u videosnimku koji se dijeli društvenim mrežama tvrdi, između ostalog, da je vakcinacija djece ravna ubistvu. Zašto su njene tvrdnje netačne i šta o vakcinaciji govore naučni podaci čitajte na linku u komentaru. 

U ljetnom periodu češće se dijele savjeti kako se zaštititi od sunca, ali i pseudonaučni “savjeti” o štetnosti krema za sunčanje. Na društvenim mrežama tako se dijeli snimak s implikacijama o toksičnosti krema s nano cink-oksidom. Ove implikacije nisu tačne. Kreme s nano cink-oksidom nisu štetne za zdravlje, za razliku od izlaganja suncu bez zaštite. Detalje čitajte u našoj analizi i storyju.

455697882 825681869758731 1069914416337585380 N

Foto: Raskrinkavanje.ba

Proizvod Hyper Active promoviše se na Facebooku kao lijek protiv hipertenzije uz pomoć intervjua s izmišljenom kardiologinjom koja ga je “napravila”. Lažni intervju objavljen je na stranici koja je napravljena da izgleda kao portal N1. Više pročitajte u analizi.

Srbijanska doktorica Milena Šćepanović negirala je povezanost sa stranicom koja zloupotrebljava njen identitet za promociju kapsula HemoLex kao efikasnog lijeka za hemoroide. Detalji su u storyju na linku.

Story Hemo Lex

Foto: Raskrinkavanje.ba

Sarajevo je krajem juna bilo domaćin dva važna skupa profesionalaca/ki iz oblasti medija, fact-checkinga, tehnologije i političke odgovornosti – dvanaestog izdanja POINT Conference i jedanaestog izdanja Global Facta. Među više od 500 učesnika/ca iz medija bili/e su i palestinski/e novinari/ke sa Zapadne obale – Riham Abu Aita i Khaled Faqeeh – koji su podijelili svoja iskustva o teškim uslovima u kojima rade novinari/ke u Palestini, kao i načinima izvještavanja o toj zemlji. Pročitajte više na linku.

 

(Raskrinkavanje.ba)