Raskrinkavanje.ba

PREGLED SEDMICE: red laži pa red zavjere

Prethodnu sedmicu obilježile su laži i teorije zavjere javnog servisa te lažne nagradne igre i promotivne ponude na Facebooku.

Početak sedmice iza nas obilježili su pokušaji online medija da privuku klikove uveličavajući ili potpuno izmišljajući izjave kako bi se “uklopile” u nogometnu euforiju koja prati Svjetsko prvenstvo u Rusiji. Kako Milorad Dodik nije najavio “reprezentaciju Republike Srpske” ni na ovom, niti na idućem mundijalu pročitajte ovdje.

Na temelju prijava naših čitalaca, “Raskrinkavanje” se bavilo analizom naslova koji nisu obavezno činjenično pogrešni, ali se nalaze “na granici klikbejta”. Zašto je klikbejt nekada u očima posmatrača pročitajte na ovom linku.

Što se više bliže izbori, uređivačka politika RTRS-a sve se više udaljava od bilo čega što bi bilo nalik javnom medijskom servisu. Kako je RTRS postao “ovlašteni diler” nepostojećih dokumenata pročitajte u analizi na ovom linku.

„Raskrinkavanje“ se prošle sedmice bavilo RTRS-om ne samo zbog nepostojećih dokumenata čije je autorstvo pripisano obavještajnim službama, nego i zbog izvještavanja o pronalasku oružja prilikom rušenja kuće u Matuzićima u Općini Doboj Jug. Cijelu analizu serije članaka o tome kako je porušena kuća postala “ogromno skladište vojne opreme u blizini džamije” pročitajte ovdje.

Nakon lažnog “Binga”, koji smo raskrinkali prošle sedmice, ove se pojavio i lažni “Tropic” koji od građana traži fotografije lične karte: sve o “nagradnim igrama” kojima se prikupljaju lični podaci na Facebooku pročitajte na ovom linku.

Prošle sedmice “Alternativna televizija” objavila je da je spoljni dug Federacije BiH duplo veći od duga Republike Srpske. Kako je 4.7 postalo duplo više od 2.9 milijardi KM pročitajte ovdje.

Njemačka web stranica sa krizom identiteta koja je nastala početkom mjeseca juna, objavila je nekoliko polu-članaka za koje je bila sigurna da će dobiti klik. Šta se dogodi kada se na jednom mjestu nađu Dodikov referendum, Izetbegovićev rat i atraktivne žene pročitajte na ovom linku.

Početkom juna, pojavio se i portal koji podražava izgled stranice aviokompanije “Wizzair”. Raskrinkavanje je ustanovilo da su u pitanju anonimni prevaranti iz Rima koji na taj način prikupljaju podatke o kreditnim karticama. Dokaze da se iza lažne Wizzair stranice krije krađa bankovnih podataka možete pronaći ovdje.

Dvadesetak dana nakon što je Vlada FBiH usvojila prijedloge zakona o doprinosima i porezu na dohodak i poslala ih u parlamentarnu proceduru, oglasio se Savez samostalnih sindikata BiH sa tvrdnjom koja se našla u naslovima mnogih medija. Zašto naslov saopštenja za javnost ne treba biti i naslov vijesti pročitajte ovdje.

Stranica “4dportal” nedavno je reciklirala lažnu vijest iz 2015. godine i predstavila je kao integralni dio članka koji je preuzela sa stranice “Večernjeg lista”. Kako izgleda kada stara laž dobije novo pakovanje pročitajte na ovom linku.

Odlazak Dragana Čovića na Svjetsko prvenstvo u nogometu koje se održava u Moskvi, te poziranje u dresu reprezentacije Hrvatske izazvalo je lavinu reakcija među političkim subjektima. Mediji su o njima izvještavali: neki tačno, a neki taman dovoljno neprecizno da njihovo izvještavanje bude klikbejt. Kako je stranačko saopštenje pripisano cijelom jednom segmentu bosanskohercegovačkog stanovništva pročitajte ovdje.