Raskrinkavanje.ba

Pregled sedmice: Srebrenica, dolazak britanskih vojnih stručnjaka i “plan ukidanja Republike Srpske”

Tokom prethodne sedmice analizirali smo kako su mediji izvještavali o aktuelnim temama u našoj zemlji. Bavili smo se i dezinformacijama o Covid-19 i ratu u Ukrajini.

Foto: Raskrinkavanje.ba

11. jula obilježena je 27. godišnjica genocida u Srebrenici. Posmrtni ostaci još 50 identificiranih žrtava sahranjeni su u Potočarima. Uoči i tokom obilježavanja godišnjice pojedini mediji iz regije su u svojim izvještajima promovisali poricanje genocida, “zavjerološke” narative i etničku netrpeljivost. Detalje pročitajte na linku.

Na 27. godišnjicu genocida u Srebrenici nekoliko portala iz Srbije objavilo je članke s tvrdnjama o tome kako je sud u Haagu utvrdio da se genocid nije desio.

Najava dolaska britanskih vojnih stručnjaka u Bosnu i Hercegovinu izazvala je veliku pažnju bh. medija, ali i onih u regionu. Izvještavanje o ovoj temi pratile su i različite medijske manipulacije. 

Brojni mediji u BiH i regionu prenijeli su neprovjerene tvrdnje s ATV-a o navodnom planu ukidanja Republike Srpske, za koje nisu ponuđeni ni izvori ni dokazi. Koja je uloga narativa kojima se stvara slika ugroženosti kolektiva i poziva na homogenizaciju, objavljenih u predizborno vrijeme, čitajte u analizi Raskrinkavanja.

Portal Webtribune objavio je članak u kojem se navodi da je francuski predsjednik Emmanuel Macron odbio da podrži “plan protiv Rusije” na samitu G7. U pitanju je manipulisanje činjenicama. Šta se zaista zbilo na samitu i kakav je Macronov stav prema ograničavanju cijena ruske nafte, pročitajte na linku.

Na društvenim mrežama dijeli se objava kojom se manipulativno dovodi u pitanje utjecaj rata u Ukrajini na globalni porast cijena hrane i nafte. Više pročitajte u analizi na linku.

Na društvenim mrežama kruži fotografija zatvorenika s tetovažama koje prikazuju nacističke simbole, uz tvrdnje da je u pitanju “ukrajinski nacist” kojem je ruska vojska ukazala medicinsku pomoć povodom Dana antifašizma. U pitanju je lažna vijest. Fotografija je nastala 2005. godine u bjeloruskom zatvoru. Detalje čitajte u našoj analizi.

Na društvenim mrežama viralna je tvrdnja da je američki predsjednik Joe Biden stavio orden na leđa ratnom veteranu na nedavno održanoj ceremoniji. Brojni snimci i fotografije s događaja pokazuju da ova tvrdnja nije tačna.

Korisnici/e društvenih mreža dijele fotografije koje navodno prikazuju lidere/ke NATO-a na “satanističkoj” izložbi. Fotografije su, pak, fotošopirane. Autentične fotografije prikazuju zvaničnike/ce zemalja NATO članica u posjeti Prado muzeju u Madridu. Detalje pročitajte u našoj analizi.

Protivnici/e vakcinacije protiv Covid-19 dijele snimak u kojem preminuli komičar Nick Nemeroff satirično govori o ljudima koji odbijaju treću dozu vakcine. Snimak se dijeli uz netačne tvrdnje da je glumac preminuo “par dana” nakon što ga je objavio te uz neosnovane implikacije da je njegovu smrt uzrokovala vakcinacija. Kada je snimak zapravo objavljen, pročitajte na linku.

Fotografija naslovne stranice “zavjerološkog” časopisa The Sovereign Independent iz 2011. godine opet se dijeli na društvenim mrežama kao “dokaz” da je Bill Gates govorio o smanjenju ljudske populacije putem vakcinacije kao rješenju za klimatske promjene. Raskrinkavanje je o ovome pisalo u analizi iz marta 2021. godine.

Videosnimak “eksperimenta” u kojem se metodom elektrolize nastoji dokazati da flaširana voda i voda sa česme nisu sigurne za piće zabilježio je čak milion pregleda na Facebooku. Autor snimka stavlja elektrode u nekoliko čaša vode, od kojih neke poprimaju smeđu boju. Takva boja se ne formira jer je voda zagađena i ovaj “eksperiment” ne dokazuje da nije sigurna za piće. Zbog čega voda u čaši mijenja boju nakon elektrolize, pogledajte u videu, a detalje pročitajte u našoj analizi.

Tragovi iza aviona na nebu, poznati kao kondenzacijski tragovi ili “contrails”, nastaju susretom izduvnih gasova uslijed sagorijevanja kerozina i hladnog zraka. Ipak, teorije zavjere da su ovi tragovi “zaprašivanje iz aviona” još uvijek ne prestaju. U ovoj analizi bavili smo se tvrdnjama navodnog bivšeg pilota Alexa Merklingera, čiji se video dijeli na društvenim mrežama.

Lažne nagradne igre u kojima Facebook stranice korisnicima/ama nude skupe poklone u zamjenu za lajk i dalje su aktuelne na društvenim mrežama. Kako prepoznati da li je “nagradna igra” ustvari manipulativna taktika za prikupljanje lajkova i kako je prijaviti, pročitajte u našoj analizi iz 2020. godine.

Društvene mreže su često plodno tlo za širenje raznih dezinformacija uz pomoć različitih manipulativnih taktika, u globalnom i u lokalnom kontekstu. Možete li prepoznati dezinformacije koje dolaze s društvenih mreža, saznajte na linku.

Raskrinkavanje.ba

(Raskrinkavanje.ba)