Raskrinkavanje.ba

Pregled sedmice: Stvarni snimci žrtava i izmišljeni “dokazi” koji opravdavaju rusku invaziju na Ukrajinu

Propagandni narativi i dezinformacije koje se tiču rata u Ukrajini bili su u fokusu pažnje Raskrinkavanja prethodne sedmice.

Pojedini mediji u regionu ustvrdili su da su snimci leševa iz ukrajinskog grada Buča lažirani. Ove tvrdnje potekle su od zvaničnih izvora Rusije. Ipak, analiza snimaka ukazuje na suprotno. Detalje pročitajte na linku.

Slike ukrajinskih medalja za “zauzimanje Krima”, navodno pronađenih u okupiranoj Hersonskoj oblasti, dijele se kao “dokaz” da je Ukrajina planirala napasti Donbas i vratiti Krim. Time se opravdava ruska invazija na Ukrajinu, koja je “osujetila” navodne planove napada na ukrajinske teritorije pod kontrolom Rusije ili proruskih separatista. Ipak, pronađene “medalje” nisu autentične i ne postoje dokazi da je Ukrajina planirala vratiti Krim vojnim putem. 

Desetine medija iz regiona su u svojim člancima ustvrdile da su se pojavili “dokazi” da je ukrajinska vojska planirala sprovesti ofanzivu na Donbas u martu ove godine. Riječ je o dokumentima koje su pronašli ruski vojnici, kao i tvrdnjama koje su potekle od ruskih zvaničnika, a koje su mediji predstavili kao činjenice. Šta dokumenti zaista dokazuju, pročitajte na linku.

Nakon što je ruska novinska agencija objavila vijest da su ruski vojnici zauzeli Kancelariju predstavništva ukrajinskog predsjednika u gradu Herson na jugu zemlje, mediji iz regije su u klikbejt naslovima izvijestili da je “zauzeto predsjedništvo Ukrajine”. Također su netačno ustvrdili i da se spomenuta kancelarija nalazi na poluostrvu Krim. Šta su činjenice, pročitajte na linku.

Snimak koji navodno prikazuje koncentracioni logor ukrajinskog bataljona Aidar viralan je na društvenim mrežama. Ipak, snimak prikazuje bazu u kojoj su pripadnici/e ovog bataljona boravili/e i trenirali/e. Ne postoje nikakvi dokazi da su u Ukrajini pronađeni koncentracioni logori. Više o ovoj temi pročitajte u našem novom storyju.

Od početka ruske invazije, oko četiri miliona ljudi izbjeglo je iz Ukrajine. Portal Nulta tačka objavio je da čak 30% izbjeglica koje iz ove zemlje odlaze u Francusku nemaju ukrajinsko državljanstvo i da dolaze iz zemalja Afrike i Bliskog istoka. Zvanični podaci francuskog ministarstva unutrašnjih poslova jasno pokazuju da je u pitanju lažna vijest.

Financial Times ilustrovao je članak o izbjeglicama u Ukrajini fotografijom putnika na željezničkoj stanici u Lavovu. Portal Fakti objavio je članak u kojem se netačno tvrdi da je fotografija nastala u Siriji. Ovu dezinformaciju, koja je potekla s Telegram kanala na kojem se dijeli ruska propaganda, objavili/e su i neki/e korisnici/e društvenih mreža.

Izvještavajući o intervjuu koji je predsjednik Ukrajine Volodimir Zelenski dao za CNN, nekoliko portala je u svojim naslovima navelo da je on okrivio NATO za rat u toj zemlji. Činjenica je da je Zelenski izjavio kako rat u njegovoj zemlji ne bi ni počeo da je Ukrajina bila članica NATO-a. To ne znači da je za rat okrivio ovaj savez. Detaljnije u analizi na linku.

Na Facebook stranici ruskog medija Sputnik objavljen je videosnimak o “nacistima” u Ukrajini. U videu, koji je preuzet sa “zavjerološke” web stranice InfoWars, iznose se mnoge netačne tvrdnje i narativi kojima se inače opravdava ruska invazija na Ukrajinu. Šta su činjenice, pročitajte na linku.

Politolog i poznati propagandist režima Vladimira Putina zaprijetio je nuklearnim napadom na NATO članice u jednoj televizijskoj emisiji. Pojedini portali predstavili su ga kao “ruskog ministra”, dajući tako njegovoj izjavi privid zvaničnosti. Više o ovoj temi pročitajte u novom storyju Raskrinkavanja.

Nakon najava brojnih kompanija da će obustaviti poslovanje u Rusiji, neki mediji, ali i korisnici/e društvenih mreža, u svojim objavama naveli su da je na mjestu McDonald’sa u Moskvi otvoren restoran Serbiя grill house. Činjenica je da objekat Serbiя grill house u Moskvi posluje od 2019. godine. Detaljnije u analizi na linku.

Gostujući u emisiji Balkan info, prominentna teoretičarka zavjere Mila Alečković iznijela je niz dezinformacija o ratu u Ukrajini. Rat je neutemeljeno povezala i s pandemijom Covid-19, a za Ukrajinu je rekla da nije država. Šta Alečković tvrdi, a šta su činjenice, pročitajte na linku.

Rat u Ukrajini je nesumnjivo bio glavna tema tokom februara i marta 2022. godine u Bosni i Hercegovini. Posljednjih dva mjeseca obilježile su tenzije oko iščekivanja ruskog napada na Ukrajinu, medijske špekulacije i dezinformacije o početku invazije, ali i mnogi dezinformativni medijski izvještaji o dešavanjima nakon početka same invazije. Kako i ko nas je dezinformisao u navedenom periodu, čitajte u analizi.

Izvještavajući o poskupljenju plina u Hrvatskoj, nekoliko bh. portala navelo je da će domaćinstva plaćati 77% višu cijenu ovog energenta. Činjenica je da je takvo poskupljenje bilo predviđeno, ali je Vlada Hrvatske uvela mjere kojima je poskupljenje od 77% smanjeno na 16% u prosjeku za domaćinstva. Detalje čitajte u analizi na linku.

Tvrdnje objavljene u člancima anonimnog portala Sve za vas do sada su na Raskrinkavanju ocijenjene kao klikbejt, lažna vijest, prenošenje lažnih vijesti i manipulisanje činjenicama. U ovoj analizi donosimo pregled klikbejt naslova objavljenih u proteklih nekoliko dana na ovom portalu. Analiziranim naslovima opremljeni su članci o aktuelnim temama i posljedicama ruske invazije na Ukrajinu. 

Dezinformacije o ratu u Ukrajini ne prestaju ni više od mjesec od njegovog početka. Neke od njih je lakše, a neke teže prepoznati i provjeriti. Koliko dobro prepoznajete ovakve dezinformacije, provjerite u našem novom kvizu.

(Raskrinkavanje.ba)