Raskrinkavanje.ba

Pregled sedmice: Transfobija, pseudonauka i vakcine protiv Covid-19

U sedmici iz nas Raskrinkavanje je analiziralo brojne dezinformacije koje su bile viralne na društvenim mrežama i portalima u regionu.

Foto: Raskrinkavanje.ba

Raskrinkavanje je tokom protekle sedmice pisalo o nizu dezinformacija u vezi s vakcinama protiv Covid-19. Pojedini portali iz regije preveli su tekst britanskog bloga The Expose, u kojem se suštinski tvrdi da je širenje majmunskih boginja dio plana "Velikog reseta" tako da se ovom bolešću prikrivaju posljedice vakcinacije protiv Covid-19. To, naravno, nije tačno, a činjenice pročitajte u analizi ispod. 

Smrti poznatih učestalo se povezuju na društvenim mrežama s vakcinama protiv Covid-19, iako za to nema nikakvih dokaza. Ovakve se smrti ironično opisuju kao “iznenadne”, a zapravo se sugeriše da su uzrokovane vakcinacijom. Zašto se radi o manipulaciji, pročitajte na linku u nastavku. 

Ponovo su popularne tvrdnje o navodnom povećanju broja različitih medicinskih stanja, što se povezuje s pandemijom i vakcinacijom. Šta se zaista krije iza ovih brojeva, čitajte u analizi Raskrinkavanja iz februara 2022. godine. 

 

U decembru 2020. godine pisali smo o prilogu italijanske televizije iz 2015. godine, za koji se netačno tvrdilo da dokazuje da je virus SARS-CoV-2 “najavljen”. Na Facebooku ponovo kruže tvrdnje o prilogu italijanske televizije, ovog puta iz emisije na Laudato TV, za koju je govorio teolog Robert Šreter. 

Nova lista tvrdnji koja “dokazuje” da je život u Bjelorusiji lagodan dijeli se društvenim mrežama. Većina tvrdnji je netačna. Više detalja čitajte u novom storyju Raskrinkavanja ovdje

Foto: Raskrinkavanje.ba

Tvrdnje o sposobnosti vode da pamti, komunicira i prenosi emocije viralne su na pojedinim portalima i društvenim mrežama već godinama. Ove su pseudonaučne tvrdnje ipak bazirane na istraživanju s manjkavom metodologijom.

Naučni dokazi da se petrolej (kerozin, ulje za lampe) može koristiti za liječenje raka ne postoje. Uprkos tome, na našem se govornom području takve tvrdnje, uz ispovijesti o uspješnom izlječenju i navodima o čudotvornom lijeku – petroleju iz Albanije – dijele se više od 15 godina. Činjenica da se petrolej u medicini ne koristi za liječenje raka objašnjava se nepostojećom zavjerom farmaceutske industrije koja navodno krije ovaj “jeftini lijek.” Detalje čitajte u nastavku.

Još jedna u nizu namirnica koja se u pojedinim medijima proglašava navodnim lijekom protiv raka jeste smokva. Šta o ovakvim tvrdnjama kaže nauka, pročitajte na linku ispod.

Portal Logično objavio je članak koji sadrži niz netačnih tvrdnji o lijeku Lupron koji se koristi kao blokator puberteta kod transrodne djece, ali i za liječenje drugih zdravstvenih problema. Šta su blokatori puberteta, da li Lupron “pretvara djecu u transrodne” i da li “nosi ozbiljan rizik od smrti”, pročitajte u analizi ispod.

Na društvenim mrežama kruži snimak žene koja tvrdi da je u Njemačkoj dobila novčanu kaznu jer je odbila da dopusti da njeno dijete dođe u školu obučeno kao suprotni spol. Njemačke obrazovne institucije su za Raskrinkavanje potvrdile da roditelji ne mogu dobiti novčane kazne zbog takvih odluka. Detalje čitajte u analizi Raskrinkavanja na linku.

 

Na društvenim mrežama širi se snimak u kojem Andrew Tate, bivši kikbokser poznat po mizoginim stavovima, iznosi netačne tvrdnje o klimatskim promjenama. Šta Tate tvrdi, a šta su činjenice, pročitajte u analizi Raskrinkavanje.

Netačne tvrdnje da je Ukrajina prebacila zalihe deviza i zlata u Poljsku bile su temelj za neosnovane najave ulaska poljske vojske u Ukrajinu, koje su prenijeli i portali u regionu. Ovakve tvrdnje koriste se kao dio propagandnih narativa kojima se pokušavaju narušiti odnosi Ukrajine i Poljske. Detalje čitajte u analizi ispod. 

Godinama stara objava o prodaji amajlija, koja vjerovatno potiče sa satiričnog Facebook profila, na društvenim mrežama predstavlja se kao stvarna objava jednog imama. Islamska zajednica u Bosni i Hercegovini potvrdila je za Raskrinkavanje da imam tog imena ne postoji u ovoj zajednici. Detalje čitajte u analizi ovdje.

 

Lažne nagradne igre na Facebook stranicama koje kradu vizualni identitet kompanije Samsung pojavljuju se iznova na ovoj društvenoj mreži. Obećanjem nagrada kao što su telefoni i novac, korisnici/e se navode na aktiviranje pretplatničkih usluga. Više o ovoj temi čitajte u nastavku.

U viralnoj objavi na Facebooku tvrdi se da je igračka Huggy Wuggy opasna po djecu jer je nastala po liku iz videoigrice u kojoj se čuju stihovi koji pozivaju na smrt. Navedeni stihovi nisu iz igrice – napravio ih je YouTuber. Detalja čitajte u analizi Raskrinkavanja. 

(Raskrinkavanje.ba)