Foto: Sergiy Palamarchuk/Shutterstock
Na portalu ruskog državnog medija Russia Today Balkan 15.5.2023. godine objavljen je članak pod naslovom:
Ruske kamikaze uništile britanske projektile sa osiromašenim uranijumom (VIDEO)
U članku se tvrdi da su ruske snage 13.5.2023. bombardovale skladište municije u gradu Hmeljnicki u zapadnoj Ukrajini. Nakon tog napada, navodi se u članku, pojavili su se “panični izvještaji” da je tokom udara pogođeno skladište oružja s osiromašenim uranijumom.
Već 14. maja ukrajinskim društvenim mrežama počinju da se šire panični izveštaji da je prilikom detonacije skladišta municije u Hmeljnickom uništena velika količina britanske tenkovske municije sa osiromašenim uranijumom, koja je nedavno dostavljena u Ukrajinu zajedno sa projektilima "storm šedou", javio je novinar Sergej Karnauhov.
Napad na skladište s tom vrstom municije, tvrdi se u članku, doveo je do pojačane radijacije, što je zabilježio “specijalizovani resurs saveecobot.com”.
Još nije potvrđena informacije da se u Hmeljnickom nalazila britanska municija sa osiromašenim uranijumom, ali je specijalizovani resurs za praćenje zračenja saveecobot.com zabeležio porast gama zračenja od 80-100 do 140-160 nanosiverta. S obzirom na to da osiromašeni uranijum izbacuje relativno malu dozu gama zračenja, trenutni porast ukazuje da su uništene jako velike zalihe municije, koja je u vazduh izbacila uranijumsku prašinu. (...)
Članke s ovim tvrdnjama objavilo je još 19 portala iz Bosne i Hercegovine, Srbije te Crne Gore, uz tek neznatne varijacije u naslovima (1, 2, 3).
Šta su činjenice o napadu na Hmeljnicki?
Tačno je da su ruske oružane snage napale grad Hmeljnicki u zapadnoj Ukrajini 13.5.2023. Prema izvještajima svjetskih medija, kao što je CNN, u napadu je povrijeđena 21 osoba. Prema izjavama lokalnih zvaničnika, navodi CNN, u napadu su “naročito oštećene obrazovne, medicinske i kulturne ustanove, administrativne zgrade, industrijski objekti, višespratnice i individualne stambene zgrade”.
The Kyiv Independent je u članku objavljenom 13.5.2023. godine izvijestio da su ruske snage napale “kritičnu infrastrukturu”, bez preciziranja da li je uopšte riječ o skladištu municije. U članku kog je 14.5.2023. objavio Business Insider navodi se da ruske vlasti tvrde da su uništile “skladište municije i hangar u vazdušnoj bazi”, dok ukrajinski zvanični izvori navode da je napadnuta “kritična infrastruktura”.
Dakle, u zvaničnim izjavama nakon napada 13. maja 2023. godine ni ruski ni ukrajinski izvori nisu ni spomenuli osiromašeni uranijum. Jedino što je precizirano u vezi s napadom jeste da je izvršen dronovima, o čemu Business Insider navodi:
(...) Prema izvještajima, na grad je ispaljen val od 21 drona.
“Nažalost, nisu svi dronovi uništeni te noći – 17 od 21 bespilotne letjelice. Postoje četiri pogotka u oblasti Hmeljnicki”, rekao je Jurij Ihnat, portparol Vazduhoplovstva Oružanih snaga Ukrajine za Mail Online. (...)
Tačnost tvrdnje da su ruske snage tokom napada na Hmeljnicki uništile skladište municije s osiromašenim uranijumom provjeravao je i naš partnerski portal iz Crne Gore Raskrinkavanje (.me). Kako se navodi u analizi objavljenoj 17.5.2023. godine, nema dokaza da je tokom tih napada došlo do uništavanja skladišta s municijom s osiromašenim uranijumom.
Raskrinkavanje (.me) pojašnjava u analizi da su ove netačne tvrdnje dio šireg dezinformativnog narativa o Ukrajini kao nuklearnoj sili.
Narativ o nuklearnom naoružanju u Ukrajini dolazi nakon sastanka predsjednika Ukrajine, Volodimira Zelenskog sa premijerom Velike Britanije, Rišijem Sunakom, koji je obećao da će ta zemlja poslati još naoružanja Ukrajini. Prethodno je bilo govora o protivoklopnoj municiji koju su Britanci rekli da će poslati Ukrajincima, a koja sadrži osiromašeni uranijum. To je “upalilo alarme” u Kremlju, ali stručnjaci kažu da takvi “projektili zadržavaju neka radioaktivna svojstva, ali da ne mogu izazvati nuklearnu reakciju kao što bi to učinilo neko nuklearno oružje”.
Iako se u analiziranim člancima navodi da tvrdnje o napadu na skladište oružanja s osiromašenim uranijumom nisu potvrđene, u nastavku se tvrdi da je zabilježen povećan nivo radijacije.
Je li u Ukrajini povećan nivo radijacije nakon napada na Hmeljnicki?
Tvrdnje o tome da je zabilježen porast nivoa radijacije nakon ruskog napada demantovane su upravo na Twitter nalogu portala, koji je naveden kao izvor tih tvrdnji. U tweetu profila SaveEcoBot, objavljenom 15.5.2023. godine, navodi se da su tvrdnje o povećanju zračenja lažna vijest te da su vrijednosti radijacije u normalnim okvirima.
Juče uveče ruska propaganda počela je da širi lažne vesti o porastu nivoa radijacije na senzoru u Hmeljnickom. Provjerili smo ova mjerenja i na obližnjim senzorima – sve vrijednosti ne prelaze prirodne nivoe. Radijacijska situacija u Ukrajini je normalna.
Navode o povećanju nivoa radijacije provjeravale su i druge fact -checking platforme, kao što su Newsweek i StopFake u analizama objavljenim 15.5.2023. godine. StopFake navodi da je u pitanju ruska propaganda te da su se ovi lažni navodi prvo pojavili na Telegram kanalima i na Twitteru.
(... ) “Počelo je preko malih Telegram kanala i propagandnog Twitter naloga. Oni su naveli da je ‘taktička nuklearna municija ili ona s osiromašenim uranijumom krenula u dejstvo u Ternopolju i Hmeljnickom.’ (...) Takođe, propagandisti su ‘uvjerili’ da je ‘nakon udara uništena municija za tenkove Leopard i Marder’, a opet se spominje osiromašeni uranijum”, piše Centar za strateške komunikacije (...)
StopFake u istoj analizi napominje da su navode o povećanju nivoa radijacije demantovali i iz Gradskog vijeća Grada Hmeljnicki, ali i gradonačelnik tog grada Oleksandr Simčišin. Newsweek navodi da je i Međunarodna agencija za atomsku energiju (International Atomic Energy Agency – IAEA), autonomna agencija koja djeluje u sklopu Ujedinjenih nacija, potvrdila da u Ukrajini nije bilo povećanja radijacije.
Mediji u Srbiji izvijestili su 16.5.2023. godine da je i Direktorat za radijacionu i nuklearnu sigurnost i bezbjednost te zemlje saopštio da nema zvanične potvrde navoda o povećanju radijacije te da svi dostupni podaci ne pokazuju nikakve povišene vrijednosti.
Direktor Direktorata Slađan Velinov saopštio je da se lično prisustvuje redovnom međunarodnom sastanku u sedištu Međunarodne agencije za atomsku energiju u Beču, i da sa sigurnošću može da kaže da nema informacija o povećanju nivoa radioaktivnosti u Ukrajini.
Dodatno, Newsweek u pomenutoj analizi objašnjava kako su tvrdnje o povećanom nivou radijacije zasnovane na netačnoj interpretaciji podataka s mjernih stanica. Naime, kao dokaz ovih tvrdnji u različitim člancima priložene su različite fotografije, a jedna od njih izgleda ovako: