Raskrinkavanje.ba

Pregled sedmice: Izborna kampanja u znaku dezinformacija i medijske pristranosti

Tokom prethodne sedmice bavili smo se uglavnom dezinformacijama koje se tiču stranaka i kandidata/kinjama na predstojećim Lokalnim izborima.

Foto: Raskrinkavanje.ba

Raskrinkavanje je i ove sedmice nastavilo da se bavi manipulacijama kojima su glasači/ce izloženi/e u predizbornom periodu. Izborno izvještavanje portala BLink od početka kampanje karakteriše izrazita podrška Drašku Stanovuikoviću i PDP-u, uz značajan kritički otklon prema drugim političkim opcijama u Banjaluci. Detalje donosimo u analizi.

Uoči Lokalnih izbora u Bosni i Hercegovini, sarajevski magazin Stav kroz svoju političku rubriku isključivo promoviše Stranku demokratske akcije i obračunava se s njenim političkim protivnicima. Umjesto na lokalnim temama, fokus izvještavanja ovog medija je na nacionalnim i državnim pitanjima.

Tokom kampanje za Lokalne izbore u medijima su plasirani rezultati nekoliko istraživanja javnog mnijenja o rejtingu kandidata/kinja. No čitaocima/ljkama je ostalo nepoznato ko ih je proveo, a ko naručio. Popularna je i praksa da sami mediji provode ankete i njihove rezultate predstavljaju kao relevantan pokazatelj raspoloženja birača/ica.

Nekoliko sedmica prije održavanja Lokalnih izbora, kandidat Naše stranke za gradsku skupštinu u Bijeljini Elvir Ibrišimović na društvenim mrežama “optužen” je za organizovanje obilježavanja Dana srpskog jedinstva u Janji. Činjenice ne podržavaju tvrdnje da se to desilo. Više pročitajte na linku.

Portal Gradačački Glas preuzeo je objavu s Facebook stranice Gradskog odbora SDA Gradačac te je predstavio kao saopštenje Vlade Tuzlanskog kantona.

 

 

Uz diskreditaciju drugih stranaka i kandidata/kinja, na brojnim se nalozima na društvenim mrežama u isto vrijeme vodi kampanja s ciljem da u što boljem svjetlu prikaže favorizovanu političku opciju. Na nekoliko takvih naloga, u septembru 2024. godine plasirane su manipulativne tvrdnje da su “samo Fadil Novalić i Recep Tayyip Erdogan rekli ‘ne’ MMF-u”.

Nakon medijskih izvještaja da je glumac Moamer Kasumović “otkupio” zatvorsku kaznu za seksualno zlostavljanje maloljetnika, pojedini portali i korisnici/e društvenih mreža plasirali su dezinformacije o njegovim vezama s određenim političkim partijama i kandidatima/kinjama na ovogodišnjim izborima.

Kroz sponzorisane oglase na Facebooku dijeli se tekst u kom se tvrdi da je kandidat za načelnika Općine Centar Sarajevo Dennis Gratz promovisao platformu za trgovinu kriptovalutama Paragonix Earn. Tekst nije autentičan. Detalje pročitajte na linku.

U Facebook grupi Bošnjački preporod objavljeno je nekoliko izjava pripisanih predsjedniku stranke Narod i pravda i ministru vanjskih poslova BiH Elmedinu Konakoviću. Konaković je za Raskrinkavanje demantovao njihovu autentičnost. Detalje pročitajte na linku.

Izmišljene izjave pripisane Predragu Kojoviću, Nerminu Nikšiću i Andreju Plenkoviću, objavljene u istoj Facebook grupi u toku izborne kampanje, ciljaju integritet lidera “Trojke”. 

Na Facebook stranici poznatoj po izmišljanju izjava političara/ki u BiH objavljena je fabrikovana izjava američkog ambasadora u BiH Michaela Murphyja. Detalje pročitajte na linku.

Građani/ke i lokalne organizacije već se godinama zalažu za uvođenje novih tehnologija u izborni proces u BiH kako bi se barem dijelom ograničile izborne malverzacije. Pojedini portali predstavili su jedan od CIK-ovih pilot-projekata u kojima će se pri brojanju glasova koristiti optički skeneri kao “zavjeru” da se onemoguće slobodni izbori u BiH. Više pročitajte na linku.

Pojedini mediji objavili su da je Slađan Milovanović “isključen” iz Vukanovićeve liste Za pravdu i red zbog podrške “zajedničkom srpskom kandidatu” u Srebrenici, iako je kao razlog navedeno njegovo zaobilaženje zabrane saradnje sa SNSD-om. Detalje donosimo u novom storyju.

Vukanović Story

Foto: Raskrinkavanje.ba

Koliko dobro prepoznajete izborne manipulacije na društvenim mrežama? Testirajte znanje u našem kvizu.

461437553 6563602000249 1693977259589509168 N

Foto: Raskrinkavanje.ba


Pojedini portali objavili su vijest da je u spomen-parku Garavice kod Bihaća istaknuta ratna zastava Armije Republike Bosne i Hercegovine, i to na dan obilježavanja 83. godišnjice zločina nad srpskim civilima. Postavljena zastava, pak, nije “ratna” zastava ARBiH, već stara državna zastava Republike Bosne i Hercegovine. Detalje čitajte na linku.

 

Tvrdnje da je Međunarodni aerodrom Sarajevo već dat pod koncesiju stranoj firmi opovrgnuli su ministar komunikacija i prometa BiH Edin Forto i federalni premijer Nermin Nikšić. Detalje donosimo u analizi na linku.

 

Iako specijalno vozilo Google Street Viewa snima ulice u gradovima Bosne i Hercegovine, tvrdnje da je Googleov prikaz ulica već dostupan za lokacije u našoj zemlji nisu tačne. Više informacija u analizi na linku.

Iz partija koje obnašaju vlast u Republici Srpskoj već se godinama mogu čuti najave i pohvale ekonomske saradnje s Ruskom Federacijom. Koliko su se one ostvarile i šta o njima kažu eksperti/ce izvan svijeta politike?

Lik Vladimira Putina može se vidjeti na ulicama brojnih gradova u Republici Srpskoj. U diskursu političkih elita ovog entiteta, za predsjednika Rusije rezervisani su samo superlativi. Bliskost s Putinom jedan je od glavnih političkih aduta i predsjednika RS Milorada Dodika.

Šta ove veze znače za kvalitet demokratije, unutrašnje odnose i spoljnu politiku BiH? Kako se odražavaju na živote ljudi, a kako na šire društvene i političke procese? Razgovarali smo s nizom sagovornika/ca o motivima, interesima i implikacijama bliskih odnosa političkih elita Republike Srpske i Ruske Federacije.

Nulta tačka objavila je članak u kom se implicira da su dva atentatora na Donalda Trumpa povezana s kompanijom BlackRock, odnosno da kompanija ima “prste” u pokušajima atentata na Trumpa jer bi izgubila profit u Ukrajini u slučaju njegove pobjede na izborima. Ove insinuacije potkrijepljene su netačnom tvrdnjom da se jedan od osumnjičenih atentatora, Ryan Routh, pojavljuje u reklami koja je povezana s ovom kompanijom. Detalje pročitajte na linku.

Vijest o smrti glumca Mirsada Tuke iz jula prošle godine predstavljena je kao aktuelna u septembru 2024. na jednoj Facebook stranici. 

Prema Zakonu o finansijskoj podršci porodici sa decom Republike Srbije, isplata roditeljskog dodatka može se privremeno obustaviti ukoliko se otkrije da dijete nije vakcinisano u skladu sa zakonskim propisima. Ova mjera podstakla je širenje teorije zavjere o vakcinama na društvenim mrežama.

Film “Lijepa večer, lijep dan” hrvatski je kandidat za Oskara u kategoriji “Najbolji strani film”. Da bi postao jedan od pet nominovanih filmova, mora proći dva kruga glasanja članova američke filmske akademije. Nekoliko medija prenijelo je vijest o hrvatskom kandidatu uz preuranjene navode da je već “nominovan za Oskara”.

 

 

Društvenim mrežama dijeli se snimak u kom se neutemeljeno tvrdi da likovi iz animirane serije “Sunđer Bob Kockalone” predstavljaju psihičke poremećaje. Više informacija u našem novom storyju.

Story Sunđer Bob

Foto: Raskrinkavanje.ba

Teorija zavjere o ravnoj Zemlji “dokazuje” se na društvenim mrežama tvrdnjama da smjenu godišnjih doba uzrokuje “lokalno Sunce” koje se vrti oko Zemlje i da kompas može funkcionisati samo na Zemlji koja nije okrugla.

Pristalice teorije zavjere o “ravnoj Zemlji” plasiraju izmišljene “dokaze” da Zemlja zapravo nije sfera. Jedan od takvih primjera jeste i objava iz septembra 2024. godine u kojoj je azimutna projekcija Zemlje iz starih TV emisija opisana kao “karta ravne Zemlje”.

(Raskrinkavanje.ba)