Raskrinkavanje.ba

Pregled sedmice: Protesti opozicije u RS, “kandidatski status” i teorije zavjere o lažiranju slijetanja na Mjesec

Fokus naših analiza tokom prethodne sedmice i dalje su bile teme koje se tiču nedavno održanih Opštih izbora u Bosni i Hercegovini. Podsjetili smo i na to kako profesionalno izvještavati o slučajevima nasilja nad ženama.

Foto: Raskrinkavanje.ba

U izbornoj noći 2.10.2022. kandidatkinja za poziciju predsjednice Republike Srpske (RS) Jelena Trivić (PDP) objavila je pobjedu. Jutro nakon izbora preliminarni podaci Centralne izborne komisije BiH (CIK BiH) pokazali su da prednost ima njen protivkandidat Milorad Dodik (SNSD). PDP i opozicione stranke u RS koje su podržale Trivić kao kandidatkinju održali su 6. i 9. oktobra dva protestna skupa u Banjaluci zahtijevajući ponovno prebrojavanje glasova za poziciju predsjednika/ce RS. U konačnici, CIK je odlučio da će se glasovi za ovaj nivo ponovo brojati. 

Raskrinkavanje je pratilo izvještavanje četiri medija u Republici Srpskoj o protestima opozicije. Analiza 98 članaka koje su objavili RTRS, Srna, ATV i RTVBN pokazuje jasnu pristrasnost sva četiri medija. Detalje čitajte u našoj analizi na linku ispod.

Na blogu Autentično objavljen je “plan” opozicije da silom preuzme vlast u Republici Srpskoj nakon izbora. Iako se radi o nevjerovatnim tvrdnjama s anonimnog bloga, 20 medija objavilo je “plan” opozicije bez ikakvih provjera.

Gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković na Twitteru  je navodno zahvalio kontroverznom režiseru Borisu Malagurskom na vođenju predizborne kampanje. U pitanju je lažna vijest. Tweet u kojem zahvaljuje Malagurskom objavljen je na lažnom profilu.

Korištenjem javno dostupnih podataka o reklamama na Facebooku i Instagramu kompanije Meta otkrili smo koja su tri medija u BiH potrošila najviše novca na oglašavanje o političkim temama na ovim društvenim mrežama. Koji su to mediji, koliko su novca potrošili i šta ili koga su promovisali za vrijeme predizborne kampanje, čitajte u našoj analizi.

Foto: Raskrinkavanje.ba

Raskrinkavanje i Istinomjer su u periodu kampanje za Opšte izbore 2022. u Bosni i Hercegovini pratili i analizirali tvrdnje kandidatkinja i kandidata, kao i medijsko izvještavanje o izborima.  Objavili smo desetine analiza, koje možete pronaći u blogu na linku ispod.

Izvještavajući o preporuci Evropske komisije da se Bosni i Hercegovini dodijeli status zemlje kandidatkinje za članstvo u EU, neki mediji naveli su da je BiH “dobila kandidatski status”. Riječ je o netačnoj tvrdnji. Preporuka definiše osam uslova koje BiH treba ispuniti da bi Evropsko vijeće moglo da razmatra odobrenje statusa kandidata. Detaljnije u analizi.

Pojedini mediji su, izvještavajući o transparentu koji su navijači FK Željezničar istakli na stadionu Grbavica, pogrešno naveli da se njime “prijeti” i šalje “degutantna poruka” visokom predstavniku u BiH. Kome je transparent zapravo posvećen, pročitajte na linku.

Bh. javnost potresao je još jedan slučaj femicida, ovog puta iz Bihaća, gdje je 31-godišnju ženu ubio suprug. Mnogobrojni domaći mediji su izvještavanju o ovom slučaju pristupili senzacionalistički, uz termine kojima se umanjuje ozbiljnost zločina i na taj način relativizira nasilje nad ženama. Zašto je takav medijski pristup štetan te kako profesionalno izvještavati o slučajevima nasilja nad ženama čitajte u našim analizama (link, link, link).

Foto: Raskrinkavanje.ba

Tokom masovnih antirežimskih protesta u Iranu, koji su počeli povodom smrti Mahse Amini, na društvenim mrežama pojavili su se narativi o tome da demonstracije režira Zapad. U ovakvim objavama šire se dezinformacije o smrti mladih Iranki Mahse Amini i Hadis Najafi, a zapadne zemlje optužuju se za organizovanje i planiranje protesta. Identične narative zastupaju i vlasti Irana. Zašto su tvrdnje o režiranju protesta neutemeljene, gledajte u videu, a detalje čitajte u analizama (linklink).

Pozivajući se na ruskog zvaničnika, portali u regionu objavili su da su Oružane snage Ukrajine zarobile sedam studenata iz Šri Lanke. Sami studenti su, s druge strane, potvrdili da su ih zarobile ruske, a oslobodile ukrajinske snage. Više u novom storyju.

Foto: Raskrinkavanje.ba

Uznemirujuća fotomontaža na kojoj ukrajinski vojnici navodno siluju ženu u šumi dijeli se na društvenim mrežama uz tvrdnju da je slika pronađena u telefonu poginulog ukrajinskog vojnika.

Za sliku se također navodi da ilustruje zvjerstva koja se dešavaju u Harkovu, gdje su ukrajinske snage vratile dijelove teritorija u borbama u septembru. Slika je zapravo uzeta iz pornografskog filma i izmijenjena tako da izgleda kao da su na njoj ukrajinski vojnici. Detalje o ovoj manipulaciji čitajte u analizi na linku ispod.

Američki predsjednik Joe Biden prošle godine govorio je o važnosti vakcinacije u kontekstu priprema za sezonu uragana u trenutku kada je istovremeno bilježen porast broja oboljelih od Covid-19. Dio njegovog govora ponovo se dijeli na društvenim mrežama, izvučen iz konteksta kako bi izjavu učinio besmislenom. 

Korisnici/e društvenih mreža dijele isječke emisije s YouTube kanala Balkan info, u kojoj nedavno preminuli doktor Novica Ćeranić iznosi niz dezinformacija i teorija zavjere o pandemiji. Šta Ćeranić tvrdi, a šta su činjenice, pročitajte na linku.

Netačne tvrdnje o porastu smrtnih slučajeva kod djece otkako je Evropska agencija za lijekove odobrila vakcinaciju protiv Covid-19 i dalje se dijele na pojedinim portalima i društvenim mrežama. Više o ovome čitajte u analizi Raskrinkavanja.

Na Facebooku ponovo kruže screenshotovi u kojima se insinuira da je gotovo 5.000 vojnika Vojske Kraljevine Srbije 1916. godine umrlo zbog petovalentne vakcine doktora Ludwika Hirszfelda.

Lažirani intervju u kojem je redatelj Stanley Kubrick navodno priznao da je snimao inscenirana slijetanja na Mjesec godinama se dijeli na društvenim mrežama i portalima. U septembru ove godine opet je aktuelizovan.

Foto: Raskrinkavanje.ba

(Raskrinkavanje.ba)