Raskrinkavanje.ba

Pregled sedmice: Senzacionalizam povodom partnerskog nasilja u medijima, dezinformacije o francuskim protestima na društvenim mrežama

Ova analiza je označena kao: Pregled sedmice

Tokom prethodne sedmice raskrinkali smo niz dezinformacija koje se tiču protesta u Francuskoj. Pratili smo i kako su mediji izvještavali o ranjavanju nastavnika u Lukavcu te pokušaju ubistva u Trogiru, kojem je prethodilo nasilje u porodici. Raskrinkavanje je pokrenulo i “prebunking” serijal “Rasvjetljavanje” u okviru koga ćemo čitateljima/kama ukazivati na dezinformacije i manipulativne, netačne narative o određenim događajima i pojavama prije nego što dođu do njih.

Foto: Raskrinkavanje.ba

Koncept “prebunkinga” omogućava da se negativni efekti dezinformacija umanje tako što se čitatelji/ke “upozore” na njihovu moguću pojavu. U sklopu serijala “Rasvjetljavanje”, Raskrinkavanje na osnovu svog iskustva radi upravo to – ukazuje na dezinformacije i manipulativne narative koji bi se mogli pojaviti u vrijeme nekih događaja prije nego što oni dođu do publike. Prva tema o kojoj smo pisali na taj način jesu dezinformacije o genocidu u Srebrenici. 

Šta je zapravo “prebunking”, kako funkcioniše i koje se to dezinformacije i manipulativni narativi pojavljuju o genocidu u Srebrenici, čitajte u prvom tekstu u serijalu “Rasvjetljavanje” i u novom storyju.

 

 Foto: Raskrinkavanje.ba

Različite dezinformacije o genocidu u Srebrenici godinama se, iz različitih razloga, pojavljuju u medijskom prostoru, posebno početkom jula, pred obilježavanje godišnjice. Slični primjeri mogu se očekivati i ove, ali i svake naredne godine. Kako na vrijeme prepoznati ovakve dezinformacije, šta je njihov cilj, a šta su činjenice, detaljnije u analizi na linku.

U okviru ovog serijala donijeli smo i pregled činjenica o događajima u Srebrenici, koje osporavaju dezinformativni negatorski narativ o genocidu. 

U okviru “prebunking” serijala “Rasvjetljavanje” pisali smo i o izvorima koji šire različite dezinformacije i manipulativne narative o genocidu u Srebrenici.

Domaći i regionalni mediji intenzivno su izvještavali o ranjavanju nastavnika u osnovnoj školi u Lukavcu. Značajan broj njih temi je pristupio senzacionalistički, iskorištavajući ovaj događaj za podizanje čitanosti. Neki portali su, suprotno preporukama o zaštiti identiteta maloljetnika, objavili ime i prezime učenika. Detalje pročitajte na linku.

Izvještavajući o pokušaju ubistva u Trogiru kojem je prethodilo nasilje u porodici, neki mediji u regionu ponovo su priču smjestili u dobro poznate okvire u kojima se nasilje minimizira, a počinilac implicitno ili eksplicitno opravdava. 

Nakon što je 27. juna policajac ubio 17-godišnjeg mladića koji nije zaustavio automobil po nalogu policije, na ulicama francuskih gradova izbili su protesti praćeni neredima. O dešavanjima u Francuskoj intenzivno su izvještavali mediji širom svijeta, a na društvenim mrežama pojavile su se i brojne dezinformacije. Tako se dijeli lažirani dokument Ministarstva unutrašnjih poslova Francuske kao “dokaz” da vlasti planiraju ugasiti ili ograničiti pristup internetu zbog protesta.

Videosnimak automobila u plamenu dijeli se na Facebooku uz tvrdnje da je nastao tokom nedavnih protesta u Francuskoj. Snimak je autentičan, ali ne prikazuje vozila koja su zapaljena u neredima u toj zemlji. Detalje pročitajte ovdje.

Na društvenim mrežama šire se i videosnimci divljih životinja na ulici uz tvrdnje da prikazuju životinje koje su francuski demonstranti oslobodili iz zoološkog vrta u Parizu. Riječ je o starim snimcima, a iz pariskog zoološkog vrta potvrdili su da su sve životinje na broju.

Kancelarija visokog povjerenika UN-a za ljudska prava (OHCHR) objavila je izvještaj o pritvaranjima civila tokom ruske oružane agresije na Ukrajinu. UN-ovi nalazi su u jednom članku predstavljeni kao izvještavanje o rasprostranjenom mučenju civila koje su počinile ukrajinske snage. Iako UN-ov izvještaj adresira i dokumentovana pritvaranja koja su počinile ruske snage, to se u članku ne spominje. Detaljnije u analizi na linku ispod.

Desetine portala uzele su “zdravo za gotovo” objavu na Instagram profilu sarajevskog restorana “Brajlović” i objavile da je Mel Gibson posjetio Sarajevo. Poznati glumac je u vrijeme “posjete Sarajevu” i restoranu “Brajlović” bio u Las Vegasu. Iako je ovo bilo lako provjeriti, portali se nisu “zamarali” činjenicama. Više čitajte na linku.

Neki portali već godinama u ljetnoj sezoni objavljuju članke o napadu ajkule na čovjeka u Crnoj Gori koji se desio 1955. godine, uz naslove iz kojih nije jasno da je riječ o događaju od prije nekoliko decenija.

Pojedini portali objavili su da je režiser James Cameron “optužio američke vlasti” da su dozvolile “šaradu” od potrage za nestalom podmornicom “Titan” iako su znale da su putnici mrtvi. Šta je slavni režiser zapravo rekao, pročitajte na linku ispod.

Animirana serija “Simpsoni” opet je bila predmet izvještavanja medija iz regiona nakon tragičnog stradanja putnika u podmornici “Titan”. U mnogobrojnim člancima tvrdilo se da su “Simpsoni” predvidjeli ovaj događaj u dvije epizode. Ipak, jedina sličnost između radnji navedenih epizoda i stvarnih događaja u vezi s “Titanom” jeste pokvarena podmornica. U obje epizode “Simpsona” koje uključuju podmornicu svi putnici se vrate na površinu živi i zdravi. Detalje čitajte ovdje.

Nekoliko portala objavilo je da Svjetski ekonomski forum (SEF) zabranjuje prirodno začeće i da će do 2030. godine sve bebe morati biti začete u laboratorijima. Ovi lažne tvrdnje potiču s nekredibilnog portala The People's Voice i dio su teorija zavjere o “Novom svjetskom poretku”.

 

 

(Raskrinkavanje.ba)