Raskrinkavanje.ba

Pregled sedmice: Teorije zavjere o farmaceutskoj industriji, Černobilu i UN-u

U sedmici iza nas Raskrinkavanje je pisalo o manipulativnim marketinškim strategijama za prodaju biljnih proizvoda te različitim teorijama zavjere o černobilskoj katastrofi, farmaceutskoj industriji i UN-u.

Foto: Raskrinkavanje.ba

Novi vizualni identitet na web stranici Federalnog ministarstva poduzetništva, rada i obrta (FMPRO) manipulativno je predstavljen u nekoliko članaka i objava na društvenim mrežama kao “ukidanje” grba BiH iz amblema Ministarstva. Činjenice o ovoj temi čitajte u analizi Raskrinkavanja u nastavku. 

 

Suprotno tvrdnjama na društvenim mrežama, UN-ova Agenda 2030 nije osmišljena u cilju “porobljavanja” čovječanstva. Radi se o još jednom primjeru promicanja stare teorije zavjere o postojanju plana za kontrolu svjetskog stanovništva.

 

Na društvenim mrežama kruži teorija zavjere da je katastrofu u černobilskoj nuklearnoj elektrani uzrokovalo “tajno oružje” za “izazivanje zemljotresa”. Detalje čitajte u analizi Raskrinkavanja ovdje.

U sedmici nisu izostale ni dezinformacije o vakcinama. Snimak srbijanskog političara Čedomira Jovanovića u invalidskim kolicima podijeljen je na društvenim mrežama uz izmišljene tvrdnje da je za to odgovorna vakcinacija protiv Covid-19. Više čitajte na linku ispod. 

Izmišljena vijest o japanskim naučnicima i parlamentarcima koji su proglasili vakcine protiv Covid-19 “najsmrtonosnijim lijekom” do sada objavljena je na nekoliko portala, a dijelila se i na društvenim mrežama.

 

Pisali smo i o manipulativnim i pogrešnim predstavljanjima pojedinih naučnih studija. Rezultati studije o učinku Ivermektina u sprečavanju rasta nekih ćelija raka dojke netačno su protumačeni u članku jednog portala kao dokaz da je ovaj antiparazitik učinkovitiji od hemoterapije.

 

Izvještavajući o rezultatima novog tretmana za oporavak od dijabetesa tipa 1, koji je primijenjen na jednoj pacijentici, neki su portali svoje članke opremili klikbejt-naslovima u kojima se tvrdi da je otkriven lijek protiv ove hronične bolesti.

 

Na društvenim mrežama viralan je bio i snimak u kojem praktikant prirodne medicine “savjetuje” da temperaturu ne treba spuštati dok ne dosegne bar 40 stepeni. Ipak, iako povišena tjelesna temperatura jeste način na koji se tijelo bori protiv patogena, ako postane vrlo visoka, može dovesti do ozbiljnih komplikacija. Detalje čitajte u analizi ispod. 

 

 

Izbor Donalda Trumpa za američkog predsjednika predstavljen je u članku portala Nulta tačka kao “okidač” za nekoliko izmišljenih “pozitivnih” promjena u svijetu kao što je ostavka jednog od čelnika “farmakomafije”.

 

 O predsjedničkim izborima u Sjedinjenim Američkim Državama izvještavalo se širom svijeta. Izbore su pratile i brojne dezinformacije. Koje su dezinformacije kružile na našem govornom području i šta su činjenice, pogledajte u videu ovdje.

Iako je imao gafova u dosadašnjim javnim nastupima, predsjednik SAD-a ipak nije kazao za sebe da je “suprug Joea Bidena”, kako se navodi u člancima niza portala. Više o ovoj temi čitajte u analizi Raskrinkavanja. 

 

Na društvenim mrežama dijeli se snimak na kome australska naturopatkinja Barbara O'Neill tvrdi da je u Rusiji donesen zakon prema kome se uzgoj i trgovina genetički modifikovanom hranom smatraju terorizmom. Takvi navodi nisu tačni, a šta su zapravo činjenice, čitajte u analizi ispod. 

 

Snimak prošlogodišnjeg marša povodom Dana nezavisnosti Poljske na društvenim mrežama dijeli se uz tvrdnje da prikazuje masovni protest Poljaka protiv “rata s Rusijom” u novembru ove godine.

 

Tokom protekle sedmice pisali smo i o manipulativnim strategijama za prodaju različitih proizvoda. Identitet doktorice iz Srbije Danice Grujičić ponovo je zloupotrijebljen na Facebooku u svrhu promocije proizvoda lažno predstavljenog kao lijek.

 

Proizvod Bone Control se putem oglasa na Facebooku promoviše kroz niz dezinformacija. Detalje čitajte u analizi Raskrinkavanja.

 

 

Raskrinkavanje je analiziralo i primjere lažnih nagradnih igara na Facebooku. Na Facebook stranici koja zloupotrebljava identitet kompanije Robot objavljen je poziv za učešće u “nagradnoj igri” u kojoj se navodno mogu osvojiti vrijedne nagrade. Radi se o još jednoj prevari čiji je cilj da korisnike/ce Facebooka navede da se registruju na stranicama koje se bave investiranjem novca i online trgovanjem.

Na Facebooku su viralne bile i objave “nagradnih igara” u kojima je navodno moguće osvojiti tri nova Kia automobila. Više o tome čitajte u analizi na linku ispod.

 

U stotinama Facebook objava samo u novembru ove godine tvrdi se da će Facebook početi naplaćivati svoje usluge i koristiti privatne fotografije s naloga na ovoj društvenoj mreži te da se to može izbjeći objavom o nesaglasnosti s primjenom takvog pravila. Korištenje Facebooka je besplatno i nema naznaka da će se to mijenjati. Detalje čitajte u analizi Raskrinkavanja ovdje.

 

Tvrdnja da se UNICEF zalaže da djeca imaju pristup pornografiji dijelila se prije tri godine, a sada je ponovo objavljena u članku jednog portala. To nije tačno. Šta piše u UNICEF-ovom izvještaju na kojem se baziraju ovakve tvrdnje, čitajte u našoj analizi ovdje.

Video poznate komičarke koji je napravila za promociju Pride festivala u Manchesteru manipulativno se predstavlja na društvenim mrežama kao snimak stjuardese koja se obratila putnicima na aerodromu “iskrenim” mišljenjem o rodno osjetljivom jeziku. Više o ovoj temi čitajte u analizi ispod. 

 

 (Raskrinkavanje.ba)