Raskrinkavanje.ba

Pregled sedmice: Vakcine, “chemtrailsi” i strani plaćenici

Proteklu sedmicu obilježile su uvijek aktuelne dezinformacije o navodnoj štetnosti vakcina protiv Covid-19, nepostojećim "chemtrailsima" te opoziciji kao stranim plaćenicima.

Foto: Raskrinkavanje.ba

U sedmici iza nas Raskrinkavanje je pisalo o različitim pseudonaučnim i antivakcinacijskim tvrdnjama. Godinama se društvenim mrežama šire iskrivljene tvrdnje o negativnim dejstvima aluminija, uz teoriju zavjere o namjeri da se povećanim izlaganjem izazovu različite bolesti kod ljudi. Činjenice o ovom metalu, koji "inspiriše" ovakve teorije zavjere, čitajte u analizi Raskrinkavanja. 

Neutemeljene tvrdnje francuskog nobelovca Luca Montagniera, poznatog po podržavanju antivakcinacijskog pokreta, ponovo su "oživljene" na društvenim mrežama i dijele se u formi citata. Montagnier je, između ostalog, netačno tvrdio da vakcine uzrokuju SIDS, da su odgovorne za nove varijante virusa SARS-CoV-2, a iznosio je i fantastično "otkriće" da se DNK može teleportovati elektromagnetnim talasima. Detalje čitajte u analizi u nastavku.

Članci o "sposobnosti" kokosovog ulja da izliječi zubni karijes objavljuju se godinama. Ovakve tvrdnje su netačne i opasne. Nijedna namirnica ne može izliječiti karijes, a jedini način da se karijes ukloni jeste posjeta stomatologu. Detalje čitajte na linku.

Američki kardiolog dr. Peter McCullough iznio je netačne i manipulativne tvrdnje o vakcinama protiv Covid-19 navodeći da ne postoje dokumenti koji potvrđuju korist od ovih vakcina, kao i da su one "pretvarale vakcinisane u HIV pozitivne". Koristi vakcina protiv Covid-19 dokumentovane su u kliničkim i brojnim drugim istraživanjima do čijih je rezultata lako doći na internetu. Također, ove vakcine ne uzrokuju HIV infekciju ni AIDS.

Pseudonaučne tvrdnje da je smjesa meda, limuna, oraha i bijelog luka "vrlo uspješna u liječenju raka" i da to "doktori kriju od nas" objavljene su ponovo u oktobru 2022. na jednom anonimnom portalu. Zašto ovaj pripravak nije lijek protiv raka kojeg neko "krije" čitajte u analizi Raskrinkavanja iz novembra 2021. godine. 

Pojedini portali godinama objavljuju recept za čaj koji navodno liječi sva kožna oboljenja. Nažalost, za neka oboljenja ne postoji lijek i neutemeljeno je tvrditi da je ovaj čaj "prijeki lijek". Detalje čitajte u novom storyju ovdje.

Foto: Raskrinkavanje.ba 

Pisali smo i o brojnim drugim temama koje su bile aktuelne u domaćim medijima i na društvenim mrežama. Na Facebooku su se dijelili snimci ekrana sa stranice Flightradar24 koji pokazuju putanju aviona koji je 5. oktobra letio iznad BiH. Teoretičari/ke zavjere predstavili/e su ih kao dokaz neutemeljenih tvrdnji o "zaprašivanju" iz vazduha iako je avion zapravo fotografisao, a ne zaprašivao.

Na devet portala objavljen je članak s tvrdnjom da su predstavnici/e opozicije u Republici Srpskoj na sastanku s američkom i britanskom ambasadom u BiH dobili/e zadatke za "uništavanje institucija Srpske". Takve navode za Raskrinkavanje su negirali iz obje ambasade. Više o ovoj temi čitajte u analizi ispod. 

Narativ o "rušenju" vlasti u RS i svrgavanju Milorada Dodika godinama proklamuju brojni domaći mediji. Za ovakve navode ne postoje nikakvi kredibilni dokazi. Ko je sve objavljivao ovakve teorije zavjere i lažne vijesti pročitajte u novom storyju ovdje

Foto: Raskrinkavanje.ba

Anonimni portal Internet provale svoj sadržaj dijeli na Facebook stranicama koje ukupno imaju više od 300.000 pratitelja/ki. Ovaj je sadržaj, pak, pun mizoginih uvreda i negativnih stereotipa o ženama, kao i klikbejt naslova i netačnih tvrdnji o zdravlju. Detalje čitajte u analizi u nastavku.

Na društvenim mrežama kruže objave čiji su ciljevi reklamiranje i prodaja biljnih preparata lažno predstavljenih kao lijekovi za razne bolesti. U te svrhe koriste se mnogobrojne manipulativne taktike, poput lažnih intervjua s izmišljenim doktorima/cama, objavljenih na web stranicama koje zloupotrebljavaju vizuelni identitet poznatih bh. i regionalnih medija. Kako prepoznati ove manipulacije i zaštititi se od prevare pogledajte u videu, a detalje čitajte u našim analizama (1, 2, 3, 4). 

Dijeli se članak u kojem se tvrdi da je predsjednik Federacije Bosne i Hercegovine Marinko Čavara dao intervju za Dnevnik Nove BH, u kojem je govorio o tome kako "postati milioner u roku od 3-4 meseca". Iz ove su televizije za Raskrinkavanje demantovali postojanje takvog intervjua, koji očito služi za promociju platforme za kriptovalute. Više o ovoj temi pročitajte na linku ispod.

Nekoliko portala na našem govornom području objavilo je članke u kojima se navodi da su u Australiji zabilježeni slučajevi učenica koje se identifikuju kao mačke. Ni za jedan od navodnih slučajeva "mačijih identiteta" djevojčica u australskim školama nisu ponuđeni nikakvi dokazi, a izvori koje smo kontaktirali – uključujući Ministarstvo obrazovanja Queenslanda i Brisbane Girls Grammar School – demantovali su takve tvrdnje. 

Lažna vijest da je u McDonald’sovoj fabrici pronađeno ljudsko, odnosno dječije meso stara je osam godina, a potiče sa satiričnog portala. Detalje o ovoj temi čitajte u analizi Raskrinkavanja ovdje.

Društvenim mrežama dijeli se navodni prilog televizijske mreže Euronews o aukciji njemačke aukcijske kuća Bolland & Marotz na kojoj će se moći kupovati ruska umjetnička djela koja će biti uništena, a prikupljeni novac doniran Ukrajini. Iz Euronewsa su demantovali autentičnost priloga, a iz aukcijske kuće potvrdili su da nisu organizovali takvu aukciju – niti planiraju. Više o ovoj temi čitajte u analizi ovdje

Nekoliko portala iz regije objavilo je da je Semir Osmanagić "znanstvenim mjerenjima" potvrdio postojanje zmajevih linija u Istri. Šta su "zmajeve linije", kakva je mjerenja u Istri provodio Osmanagić i šta su naučne činjenice, a šta nepotkrijepljena vjerovanja raznih spiritualnih pokreta čitajte na linku ispod.

(Raskrinkavanje.ba)