Raskrinkavanje.ba

Pregled sedmice: Vakcine protiv Covid-19 i lažne nagradne igre

Tokom protekle sedmice, Raskrinkavanje je analiziralo niz dezinformacija vezanih za vakcine protiv bolesti Covid-19, ali i druge teme koje su bile aktuelne na portalima i društvenim mrežama u regionu.

Foto: Raskrinkavanje.ba

U sedmici iza nas, Raskrinkavanje je pisalo o različitim temama vezanim za vakcine protiv bolesti Covid-19. Društvenim mrežama dijeli se snimak mikroskopske analize za koju se tvrdi da prikazuje “morgelone” i grafenov oksid u vakcinama protiv Covid-19 proizvođača Pfizer/BioNTech. Ove vakcine, ipak, ne sadrže takve sastojke. Detalje čitajte u analizi u nastavku.

 

Nekoliko snimaka koji prikazuju osobe koje nepomično stoje na raznim mjestima predstavljeni su kao dokazi o “posljedicama vakcinisanja” protiv Covid-19 na društvenim mrežama. Većina ovih snimaka je, zapravo, nastala prije pandemije ove bolesti. Više o tome šta snimci zaista prikazuju, pročitajte u analizi Raskrinkavanja. 

Društvenim mrežama šire se manipulativne tvrdnje i netačne insinuacije o smrti nekoliko doktora/ica u Kanadi koji/e su preminuli/e u kratkom vremenskom periodu. Njihova smrt povezuje se sa vakcinama protiv Covid-19. Da li za ove navode postoje dokazi, te koji su stvarni uzroci smrti nekih od njih, pročitajte na linku ispod. 

Društvenim mrežama dijeli se lista tvrdnji o američkom milijarderu Billu Gatesu, koja nije u potpunosti tačna. Jedan od netačnih navoda sa liste je i taj da Gates “posjeduje vakcinalne kompanije”. Time se nastoje potkrijepiti narativi o navodnoj ulozi Gatesa u pandemiji Covid-19. Detalje pročitajte u našoj analizi ovdje

 

Mjesecima unazad, društvenim mrežama dijele se tvrdnje da je ukrajinska vlada najavila isplatu pomoći građanima/kama, ali samo onima koji/e su vakcinisani/e. To, ipak, nije tačno. Detalje čitajte u novom storyju Raskrinkavanja na linku.

Foto: Raskrinkavanje.ba

Tvrdnje da su američke korporacije kupile trećinu poljoprivrednog zemljišta u Ukrajini, dijele se medijima i društvenim mrežama. U analizi Raskrinkavanja u nastavku čitajte zašto su netačne.

U videosnimku koji se dijeli društvenim mrežama navodi se kako se prilikom uzimanja uzorka za test na Sars-Cov-2, ljudima u mozak ubacuju “nanočipovi”. Naravno, to nije tačno. Detalje čitajte u analizi ispod.

Besmislene tvrdnje o tome da se hrana pravi sa ciljem da ubija ljude, ponovo se dijele društvenim mrežama. Potekle su sa stranice “Natural News”, kao i niz sličnih teorija zavjere o kojima smo pisali više puta. Zašto ove tvrdnje nisu utemeljene, čitajte u nastavku. 

Raskrinkavanje je tokom protekle sedmice pisalo i o lažnim nagradnim igrama na Facebooku. Lažne nagradne igre na društvenim mrežama, koje za cilj imaju krađu ličnih podataka, novca ili prikupljanje lajkova, postaju sve učestalije. Obično se objavljuju na stranicama koje se lažno predstavljaju kao kompanije poput Binga, Samsunga i Land Rovera. Više o tome kako prepoznati, ali i prijaviti lažne nagradne igre u svega nekoliko koraka, pročitajte na linku

Foto: Raskrinkavanje.ba

Jedna od takvih “nagradnih igara” širila se na stranici koja krade vizualni identitet Samsunga. U njoj se korisnici/e navode na aktiviranje pretplatničke usluge, te ostaju bez obećane nagrade. Detalje čitajte u analizi ispod. 

Izjava da će “svi naši problemi biti riješeni ako se stanovništvo smanji za 90%” pripisuje se Jane Goodall, poznatoj stručnjakinji za čimpanze, iako ona to nikada nije izgovorila. Činjenice o ovoj temi čitajte u nastavku. 

Zdravlje svaki dan anonimni je portal koji svoj manipulativni sadržaj plasira putem nekoliko Facebook stranica koje broje više od 700.000 pratitelja/ki. Klikove prikuplja preuzimajući članke sa drugih portala i opremajući ih senzacionalističkim i netačnim naslovima, a članci ovog portala ubrzo nakon objavljivanja bivaju obrisani. Detalje čitajte u analizi Raskrinkavanja.

Slijetanje na Mjesec tema je koja godinama inspiriše brojne teorije zavjere. Jedan od navodnih “dokaza” da se slijetanje nije desilo su slike đona čizme i otiska na površini Mjeseca koji ne izgledaju isto. Zašto ovo nije nikakav dokaz da se slijetanje na Mjesec nije desilo, pročitajte u našem novom storyju.

Foto: Raskrinkavanje.ba

Portal IN4S objavio je članak u kojem se tvrdi da “zapadni zvaničnici” pregovaraju sa Rusijom o razmjeni navodnih NATO zarobljenika iz Ukrajine sa ratnim zločincima Radovanom Karadžićem i Ratkom Mladićem. Zbog čega ove tvrdnje nemaju utemeljenje u stvarnosti, pročitajte na linku ispod.

 

Na društvenim mrežama kruže fotografije letka na kojem se daju upute djeci da budu prijateljski nastrojena prema strancima/kinjama koji/e im priđu na ulici i ne nazivaju ih “pedofilima”, uz tvrdnje da se dijeli u Velikoj Britaniji. Ipak, ne postoje dokazi da se letak sa ovih fotografija dijeli u Velikoj Britaniji ili bilo gdje drugo. 

 

(Raskrinkavanje.ba)