Raskrinkavanje.ba

Pregled sedmice: 9. januar, Đoković i pandemija

U sedmici iza nas, Raskrinkavanje se bavilo dezinformacijama o aktuelnim dešavanjima. Predmet naših analiza bile su ponovo i netačne tvrdnje o vakcinama i pandemiji.

Državne zastave Bosne i Hercegovine se mjesecima unazad ne nalaze ispred institucija u Istočnom Sarajevu. Pojedini mediji su tu činjenicu iskoristili za kreiranje sugestivnih članaka u kojima su čin uklanjanja zastava doveli u vezu sa obilježavanjem 9. januara u Republici Srpskoj.

Na dan obilježavanja Dana Republike Srpske, Dnevni avaz je objavio članak u kojem se netačno tvrdi da je rođendanski transparent na sarajevskom mostu Čobanija bio posvećen upravo obilježavanju “rođendana Republike Srpske”.

U oko 500 članaka objavljenih u više od 150 medija u Bosni i Hercegovini i regionu, navodi se da je “Dejtonskim sporazumom stvorena državna zajednica BiH sastavljena od dva entiteta”. 

Ustav BiH, ipak, jasno kaže da je Bosna i Hercegovina postojala i prije 1995. i potpisivanja Opšteg okvirnog sporazuma za mir u Bosni i Hercegovini.  Više o ovoj temi pogledajte u našem novom storyju.

Izvještavajući o problemima srpskih povratnika u selo Lipa nadomak Bihaća, Radio-televizija Republike Srpske (RTRS) je u televizijskom prilogu, a potom i članku na portalu, navela da je prihvatni centar za migrante izgrađen na privatnim posjedima. Izvori za takve tvrdnje nisu navedeni. Grad Bihać i delegacija EU u BiH su za Raskrinkavanje demantovali ove navode. Činjenica je da je zemljište za migrantski centar Lipa vlasništvo Grada Bihaća. Detalje čitajte na linku.

Ruski državni medij Sputnik, koji ima i izdanje na srpskom jeziku, objavio je u proteklom periodu desetine članaka u kojima se osporavaju legitimitet i legalitet visokog predstavnika u Bosni i Hercegovini Christiana Schmidta. Kako je Sputnik izvještavao o visokom predstavniku, pogledajte u našem storyju.

Vijest o medicinskom izuzeću srbijanskog tenisera Novaka Đokovića od pravila koja nalažu obaveznu vakcinaciju za učestvovanje na Grand Slam turniru Australian Open, kao i kasniji događaji vezani za dozvolu za njegov ulazak u Australiju, privukli su pažnju svjetske sportske zajednice, ali i javnosti uopšte. Izvještavanje o ovom slučaju pratilo je i niz dezinformacija u medijima i na društvenim mrežama. Srđan Đoković, otac Novaka Đokovića, povjerovao je šaljivom tweetu o tome da je australijski brigadni general Mojt Egadjo podnio ostavku uvidjevši nepravdu koju njegova država čini prema teniseru. Za njim su se ponijeli/e i neki/e korisnici/e društvenih mreža.

Nakon što je transparent kojeg je nosio navijač Novaka Đokovića uklonjen s teniskog meča u areni “Rod Laver” u Australiji, mediji i korisnici/e društvenih mreža tvrdili/e su da je u ovoj zemlji “zabranjeno izražavati podršku Đokoviću”. Ipak, transparent je imao političku poruku, što je u suprotnosti s pravilima o predmetima koji se mogu unijeti na mečeve. Šta su činjenice, pročitajte na linku.

Nekoliko portala je kao stvarnu vijest objavilo izmišljenu priču o Srbima koji su, “u znak odmazde” zbog Novaka Đokovića, oteli i na ražnju ispekli dva kengura.

U jeku aktuelnosti oko Novaka Đokovića, na Facebooku su se ponovo pojavile lažne nagradne igre u kojima ovaj teniser navodno dijeli novac svojim pratiteljima/kama. Raskrinkavanje je o ovoj vrsti prevara, koje se često iznova pojavljuju, pisalo u analizi iz oktobra 2020. godine. Kako ove prevare funkcionišu, kako ih prepoznati te šta raditi kada na njih naiđete, pročitajte na linku.

Mediji iz cijelog regiona su intenzivno izvještavali o prijavi za nasilje u porodici koju je pjevačica Jelena Karleuša podnijela protiv svoga supruga. Neki nisu odoljeli senzacionalističkom pristupu ovom slučaju.

Branimir Nestorović je za YouTube kanal Balkan info ispričao san u kojem su mu poništili diplomu medicinskog fakulteta. Pojedini mediji su u naslovima članaka ovaj san predstavili kao stvarnost.

Dezinformacije o pandemiji Covid-19 protekle sedmice bile su u sjenci dezinformacija koje se tiču proslave 9. januara i slučaja Đoković. No, i one su bile predmet pažnje Raskrinkavanja.

Neutemeljene tvrdnje Andreasa Noacka o navodnom pronalaženju grafen hidroksida u vakcinama protiv Covid-19 viralne su na društvenim mrežama. Njegovi “nalazi” bili su povod i za kreiranje široke teorije zavjere o njegovom navodnom ubistvu. Ništa od toga, ipak, nije tačno.

Nekoliko portala objavilo je članke  u kojima se manipulativno tvrdi da je dokument koji je objavila američka FDA otkrio više od 1.200 smrtnih slučajeva uzrokovanih Pfizer vakcinom protiv Covid-19 u prva tri mjeseca korištenja. Šta je istina u vezi sa ovim dokumentom i  brojkama koje se u njemu spominju, čitajte na linku.

Videosnimci telefonskog uključenja gledateljice u emisiju “Bez pardona” na TV Jadran dijele se na Facebooku kao svojevrsni dokaz za niz tvrdnji u vezi sa pandemijom Covid-19. Anonimna gledateljica rekla je da je ova bolest poput gripe i da vakcine protiv Covid-19 izazivaju pobačaje. Iako je riječ o sasvim netačnim navodima, videosnimci su ostvarili 30.000 prikaza. Detalje čitajte u analizi ispod.

U proteklim mjesecima, na društvenim mrežama kružile su netačne tvrdnje o naglom porastu smrtnosti među sportistima/kinjama u 2021. godini. U mnogim objavama se implicitno ili eksplicitno tvrdi da je uzrok tome vakcinacija protiv Covid-19. Zbog čega su ovi navodi neutemeljeni, pogledajte u videu, a detalje čitajte u našoj analizi.

Citat koji govori o depopulaciji starih, nemoćnih i manje inteligentnih putem eutanazije, pripisan Jacquesu Attaliju, i dalje je viralan na društvenim mrežama. Kako je Raskrinkavanje pisalo i ranije, tog citata nema u publikaciji za koju se tvrdi da je izvor, a sam Attali negirao je njegovu autentičnost. Šta su činjenice, pročitajte na linku.

Na društvenim mrežama se netačno tvrdi da su tokom pandemije španske gripe milioni ljudi umrli nakon vakcinacije, kao i da je istraživanje Anthonyja Faucija utvrdilo da su maske uzrokovale smrtonosne upale pluća u toj pandemiji.

U analizi iz marta prošle godine bavili smo se manipulativnim predstavljanjem neobičnog snimka aviona, nastalog 2017. godine na letu od Tokija do Aljaske. Godinu kasnije, ovaj snimak se i dalje dijeli na društvenim mrežama kao “dokaz” za besmislenu teoriju zavjere o “chemtrailsima”. Više pročitajte na linku.

Dezinformacije na društvenim mrežama i u medijima često imaju formu slike. Nerijetko su u pitanju viralne fotografije koje su ili izmijenjene, ili se za njih tvrdi da prikazuju nešto što se nije desilo. Provjerite u novom kvizu Raskrinkavanja koliko ste vješti u prepoznavanju ovih dezinformacija.

(Raskrinkavanje.ba)