Raskrinkavanje.ba

Pregled sedmice: Kandidatski status za EU članstvo “sljedeće sedmice” i rasvjetljavanje predizbornih manipulacija

Raskrinkavanje je u sedmici iza nas u okviru serijala “Rasvjetljavanje” nastavilo ukazivati na dezinformativne fenomene koji se u medijima javljaju pred izbore. Analizirali smo i niz aktuelnih dezinformacija.

Foto: Raskrinkavanje.ba

Timovi Raskrinkavanja i Istinomjera tokom trajanja predizborne kampanje za Opšte izbore u BiH svakodnevno prate i provjeravaju istinitost i utemeljenost tvrdnji kandidata/kinja za sve nivoe vlasti koji/e se biraju na ovim izborima. Istovremeno, timovi prate i kako mediji tretiraju kandidate/kinje, evidentiraju političke pristrasnosti, provjeravaju tačnost medijskih informacija o izbornom procesu, ali i ukazuju na nepravilnosti u vođenju političkih kampanja kandidata/kinja. Analize navedenog čitajte u live blogu ispod. 

 

Uoči Opštih izbora 2.10.2022. godine objavljujemo i serijal “Rasvjetljavanje”, posvećen različitim medijskim fenomenima koji obično prate predizbornu kampanju. Fokusiramo se na pojave koje sadrže elemente dezinformacija ili drugih oblika manipulacija kojima se nastoji uticati na javnost i birače/ice, a koje smo već imali/e priliku vidjeti u prethodnim izbornim ciklusima. Sve analize iz ovog serijala možete pročitati na linku.

U jednoj od analiza iz ovog serijala pisali smo o online portalima koji se pojavljuju u vrijeme kampanja pred izbore, a koji plasiraju pristrasno obojene članke u korist određene političke opcije. Detalje čitajte u analizi ispod.

 

Foto: Raskrinkavanje.ba

U svjetlu medijskog izvještavanja u periodu pred izbore ukazali smo i na česte primjere u kojima se predstavljanje žena u politici svodi na njihov fizički izgled i druge pojedinosti posve nepovezane s politikom. 

Foto: Raskrinkavanje.ba

Govor mržnje se u predizbornom periodu također često koristi kao sredstvo političke promocije i/ili obračuna s političkim protivnicima/ama. Više o ovoj temi u okviru serijala “Rasvjetljavanje” čitajte u analizi u nastavku. 

U sedmici iza nas Raskrinkavanje je analiziralo i niz dezinformacija koje su se pojavile u domaćim medijima i na društvenim mrežama. Predsjednik Slovenije Borut Pahor je nakon sastanka sa srbijanskim predsjednikom Aleksandrom Vučićem rekao da “postoji mogućnost da do kraja godine BiH dobije kandidatski status” za članstvo u EU. Pogrešan simultani prevod njegove izjave, u kojem je najavljen kandidatski status BiH “do kraja sedmice”, prenijele su desetine portala u regionu.

Fotošopirani “predizborni plakat” Senade Nurkić, o kojem je Raskrinkavanje već pisalo, poslužio je i kao inspiracija za objavljivanje satiričnog članka o njenoj kandidaturi na predstojećim izborima. Mnogobrojni/e korisnici/e društvenih mreža zaključili/e su da je riječ o stvarnoj vijesti.

Predizborni plakat kandidata za PSBiH Šemsudina Dedića na kojem ima dugu kosu i brkove dijeli se na društvenim mrežama od početka predizborne kampanje za Opšte izbore 2022. godine. Iako je Dedić federalni ministar poljoprivrede koji je relativno prisutan u domaćim medijima, mnogobrojni/e korisnici/e društvenih mreža povjerovali/e su da je riječ o autentičnoj fotografiji. Detalje čitajte u našoj analizi ovdje.

 

 

Na Facebooku je viralan snimak koji navodno pokazuje da bivši rumunski predsjednik Nikolaje Čaušesku i njegova supruga Elena nisu pogubljeni. Ipak, riječ je o isječku iz filma redatelja Richarda Vetterlija iz 1991. godine. Detalje čitajte u analizi ispod. 

Na društvenim mrežama ponovo se dijele “zavjerološke” tvrdnje o “krađi organa” od pacijenata/kinja koji/e su hospitalizovani/e zbog infekcije Covid-19. Ovakve su tvrdnje posve neutemeljene, a više o ovoj temi čitajte u nastavku.

Na Facebooku se i dalje šire podaci o povećanju broja smrti od “nepoznatog uzroka” u kanadskoj provinciji Alberti, kojima se insinuira da je ova pojava povezana s vakcinacijom protiv Covid-19. Zašto to nije tačno čitajte u analizi Raskrinkavanja iz augusta 2022.

U oktobru 2020. godine analizirali smo viralne fotografije i objave u kojima se negira ili umanjuje opasnost od virusa SARS-CoV-2. Ove objave navodile su na zaključak da virus uzrokuje prehladu. Iako je već uveliko jasno da Covid-19 nije “obična prehlada”, takvi se sadržaji i dalje dijele. Detaljnije u analizi na linku ispod.

Protekle sedmice viralne su bile i tvrdnje da je popularni pjevač Sting na jednom koncertu govorio o “Novom svjetskom poretku” kao prijetnji modernoj demokratiji. Sting je, ipak, govorio o invaziji na Ukrajinu, a ne o ovoj teoriji zavjere.

Tvrdnja da je Vrhovni sud SAD-a poništio posljednje predsjedničke izbore, održane 2020. godine, ponovo kruži društvenim mrežama. Šta o ovoj temi kažu činjenice čitajte u analizi ispod. 

Na portalima se objavljuju pseudonaučne tvrdnje da “vino” od borovnica i smreke “uništava svaku bolest”, uz teoriju zavjere da je recept za ovaj “narodni lijek” vješto skrivan od javnosti i da se briše s interneta. To, naravno, nije tačno. Detalje pročitajte u nastavku. 

(Raskrinkavanje.ba)