Raskrinkavanje.ba

Pregled sedmice: Lažne nagradne igre, Ukrajina i Tito

Osim dezinformacija o ratu u Ukrajini, protekle sedmice su aktuelne bile lažne nagradne igre, kao i “reciklirane” stare dezinformacije o Titu.

U sedmici iza nas, Raskrinkavanje je pisalo o različitim netačnim tvrdnjama vezanim za rat u Ukrajini. Na društvenim mrežama se tako dijelio snimak navodnog rušenja zgrade Ministarstva odbrane Ukrajine ruskim raketama. Snimak je, zapravo, nastao u Gazi, mjesecima prije ruske invazije na Ukrajinu. Detalje pročitajte u analizi u nastavku.

 

Još jedan snimak za koji se tvrdi da dokazuje da predsjednik Ukrajine konzumira kokain viralan je na društvenim mrežama. Ovoga puta, navodno je sam to priznao u jednom intervjuu. Ipak, riječ je o autentičnom snimku kojim je naknadno manipulisano, te Zelenski nije izjavio tako nešto.

 

Nakon što je Rusija započela invaziju na Ukrajinu, društvene mreže preplavile su “zavjerološke” tvrdnje o postojanju “američkih biolaboratorija” za razvoj biološkog oružja na ukrajinskoj teritoriji. Za laboratorije u Ukrajini tvrdilo se da su satanske zgrade i mjesta na kojima se proizvodi biološko oružje, da uzrokuju epidemije opasnih bolesti i da služe za trgovinu ljudima. Ruski napad na Ukrajinu pravdao se navodima da je stvarni cilj uništavanje ovih, navodno iznimno opasnih, laboratorija. Kako je to izgledalo, pogledajte u snimku u nastavku, a činjenice pročitajte u dvije analize Raskrinkavanja (1, 2).

Predstavljanje nacrta rezolucije kojom bi se ovlastio američki predsjednik da upotrijebi vojsku u ratu u Ukrajini u slučaju da Rusija upotrijebi oružje za masovno uništenje, na portalima je predstavljeno naslovima prema kojima američka vojska već ulazi u Ukrajinu. Više o ovoj temi pročitajte u analizi u nastavku.

 

Mit o tome da je Josip Broz Tito navodno pušio u Bijeloj kući uprkos zabrani ponovo je aktuelizovan na društvenim mrežama. Riječ je, ipak, samo o uvriježenoj urbanoj legendi. Detalje pročitajte u analizi Raskrinkavanja iz septembra 2019. godine. 

 

Korisnici/e društvenih mreža već nekoliko godina tvrde da se Anja Šimpraga, nova potpredsjednica Vlade Hrvatske, slikala noseći fašistička obilježja. Na slici koja je ponovo tokom ove godine postala viralna, ipak, nije Šimpraga, već medicinska sestra iz Beograda. 

 

Razne Facebook stranice godinama obmanjuju korisnike/ce Facebooka i obećavaju im nepostojeće nagrade, lažno se predstavljajući kao Bingo ili drugi trgovački lanci. Lažne nagradne igre, u kojima se koristi nova taktika manipulacije strahom od mogućih posljedica rata u Ukrajini, ponovo su aktuelne na društvenim mrežama. Kako prepoznati ove prevare, pročitajte u analizi Raskrinkavanja iz februara 2022.

 

Po već poznatom obrascu imitiranja Facebook stranica stvarnih trgovačkih lanaca, prevaranti/ce su iskoristili/e vizuelni identitet DIS marketa i Bingo lanaca prodavnica da bi namamili/e korisnike/ice Facebooka da kliknu na link “za registraciju” za nagradu. U aprilu smo pronašli barem dvije takve lažne nagradne igre u kojima je zloupotrijebljen vizuelni identitet DIS marketa. O sličnim primjerima pisali smo u oktobru 2021. godine, a o kakvim prevarama je tačno riječ, možete čitati u analizi ispod.

Društvenim mrežama dijeli se i tvrdnja da je američki epidemiolog Anthony Fauci uhapšen. Ovaj navod potekao je sa američkog sajta Real Raw News, u čijem opisu stoji upozorenje da se “vijesti” koje se nalaze na njemu ne mogu uzeti kao činjenice, odnosno da se na portalu objavljuju “humor, parodija i satira”. Fauci, ipak, nije uhapšen, a više detalja pročitajte u nastavku.

Facebookom se ponovo dijeli “recept” za smjesu koju čine med, orasi, pšenica i limun, i za koju se već devet godina na raznim portalima bez ikakvih naučnih dokaza tvrdi da liječi i/ili sprečava rak. Kao tvorac ovog “recepta” se navodi Hristo Mermerski, kojeg mediji nekad opisuju kao ruskog, a nekad kao bugarskog “ljekara” ili “naučnika”. Mermerski nije ni jedno ni drugo. Više detalja pročitajte u našoj analizi u nastavku.

(Raskrinkavanje.ba)