Raskrinkavanje.ba

Pregled sedmice: Rat u Ukrajini i pseudonaučni “lijekovi”

Ova analiza je označena kao: Pregled sedmice

U sedmici u kojoj se navršio mjesec od početka rata u Ukrajini, najveći broj dezinformacija koje je Raskrinkavanje analiziralo još uvijek se tiče ruske invazije na ovu zemlju. Pored toga, u pojedinim medijima ponovo su aktuelizirane netačne tvrdnje vezane za različite pseudonaučne “lijekove”.

U sedmici iza nas, Raskrinkavanje se bavilo nizom tema vezanih, na različit način, za rat u Ukrajini. Rusko ministarstvo odbrane objavilo je netačnu informaciju da je većina evakuisanih civila Mariupolja izrazila želju da bude prebačena na teritorije pod kontrolom proruskih snaga i da je tek nekolicina izbjegla na teritoriju pod kontrolom vlade. To, ipak, nije tačno. 

U izvještajima 29 medija o ruskom granatiranju mjesta Javoriv u Ukrajini navedeno je da je Rusija “granatirala NATO centar”. Činjenica je da je Rusija granatirala vojni kompleks u mjestu Javoriv, na zapadu Ukrajine. Ipak, ovaj kompleks je u vlasništvu ukrajinske vojske i ne radi se o NATO centru.

Korisnici/e društvenih mreža i pojedini portali netačno tvrde da je snimak nedavne posjete ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog bolnici u Kijevu napravljen ranije. Kao “dokaz” navode da se na snimku vidi doktorica koja je poginula u februaru. Ipak, radi se o drugoj ženi.

Na društvenim mrežama dijelila su se dva videosnimka u kojima YouTuber Coach Red Pill iznosi niz netačnosti o situaciji u Ukrajini nakon napada Rusije na ovu zemlju. Šta ovaj YouTuber tvrdi, a šta su činjenice, pročitajte u analizi ispod. 

Tvrdnje da je Ukrajina pokušavala razviti nuklearno oružje prije ruske invazije koriste se kao “opravdanje” za napad Rusije. Ipak, one su posve neutemeljene. Činjenice o ovoj temi pročitajte u novom storyju Raskrinkavanja ovdje.

Slika: Raskrinkavanje.ba

Snimak koji prikazuje bombardovanje glavnog grada Francuske dijeli se na društvenim mrežama i na pojedinim portalima uz manipulativne tvrdnje da predstavlja stvarno bombardovanje ili da je dio “ukrajinske i NATO propagande”. U pitanju je rad filmskog producenta koji živi u Ukrajini i poziva na zabranu letova iznad te zemlje. Detalje pročitajte u analizi u nastavku.

Društvene mreže zloupotrebljavaju se kao moćno sredstvo za širenje političke propagande. Mnogobrojni dezinformativni narativi o ratu u Ukrajini kruže na Twitteru i Facebooku – većina njih upravo za cilj ima da opravda rusku invaziju na Ukrajinu i prikaže lažnu sliku dešavanja u toj zemlji. Kako to izgleda, pogledajte u našem videu.

Sputnik Srbija objavio je članak u kojem se citira bivši ukrajinski premijer koji je naveo da je Rusija spriječila NATO da pokrene treći svjetski rat. Riječ je o neutemeljenim i netačnim izjavama. Detalje pročitajte u nastavku.

Pojedini portali ustvrdili su da je srbijanska aviokompanija Air Serbia obustavila sve letove za Moskvu. To se nije desilo. Više o ovoj temi pročitajte u analizi Raskrinkavanja.

Dezinformacije o postojanju “američkih biolaboratorija” u Ukrajini pojavljuju se godinama u različitim kontekstima. U jeku rata u ovoj zemlji, tvrdi se da su one stvarna meta ruskog napada. Radi se o propagandi, a detalje pročitajte u storyju Raskrinkavanja ovdje

Slika: Raskrinkavanje.ba

Poredeći NATO intervencije s invazijom Rusije na Ukrajinu, korisnici/e društvenih mreža se često služe i fotografijom naslovnice američkog magazina Time, na kojoj je navodno pisalo “Pošaljite Srbe u pakao”. Navodeći da je Time imao takvu naslovnicu 1999. godine, implicira se da je povod za naslov bila operacija zračnih udara u tadašnjoj FR Jugoslaviji. Činjenica je da je naslovna strana Time magazina netačno prevedena i da na njoj nije bilo riječi o slanju Srba “u pakao”. Dodatno, naslovnica o kojoj je riječ objavljena je 1995. godine.

Korisnici/e društvenih mreža su ozbiljno shvatili “vijest” o sudaru traktora i oklopnog vozila EUFOR-a na Sokocu, objavljenu na satiričnom portalu Bijeljina Njuz. Više o ovoj temi pročitajte u analizi Raskrinkavanjea ispod. 

Tokom najnovijih pregovora u vezi sa izmjenama Izbornog zakona Bosne i Hercegovine, Dnevni avaz je objavio saopštenje Stranke demokratske akcije. Ono što Avaz nije naglasio jeste činjenica da je saopštenje objavljeno još 2018. godine. Detalje pročitajte u nastavku.

Fotografije žene u zrelijoj dobi, praćenje opisima u prvom licu, već su sedmicama viralne na Facebooku. Ove objave potekle su sa Facebook stranice Sandra, a prenosi ih i nekoliko povezanih stranica, ali i privatni profili. Detalje o ovoj zloupotrebi fotografija pročitajte u analizi u nastavku.

U sedmici iza nas bavili smo se i nizom pseudonaučnih tvrdnji koje su se ponovo pojavile u domaćim medijima. Netačna tvrdnja da maslačak liječi rak i dalje se iskorištava za privlačenje klikova. Anonimni portal Korisni savjeti ove navode iznio je u dva članka u februaru i martu. Šta su činjenice, pročitajte u analizi Raskrinkavanja.

Netačna tvrdnja da je soda bikarbona lijek za rak je i dalje vrlo popularna u medijima i na društvenim mrežama. Anonimni portal Korisni savjeti naveo je da soda bikarbona liječi rak u tri članka objavljena u periodu od dva mjeseca. Detalje pročitajte u analizi Raskrinkavanja iz decembra 2020. godine.

Pseudonaučne tvrdnje o učinkovitosti soka od cvekle, jabuke i mrkve u borbi protiv raka kruže na internetu već godinama. Ove godine, ponovo su objavljene na portalu Korisni savjeti. Šta su činjenice, pročitajte u analizi Raskrinkavanja iz oktobra 2021. godine.

Netačni navodi o “otrovnoj Vegeti” godinama se objavljuju na portalima koji pišu o “alternativnoj medicini”. Članak koji u naslovu upozorava da “Vegetom ubijate porodicu” objavljen je ovog mjeseca na portalu Korisni savjeti. Zašto je ovo “upozorenje” netačno, pročitajte u analizi u nastavku.

(Raskrinkavanje.ba)