Od početka pandemije maske su jedna od tema o kojima se najviše govori i piše. Tokom ove godine su se tako objavljivale različite dezinformacije o maskama - od toga da su beskorisne, do toga da izazivaju ozbiljna oboljenja, pa čak i do tvrdnji da maske sadrže žice koje se spajaju na 5G mrežu.
Raskrinkavanje je tokom ove godine objavilo 13 analiza u kojima se bavilo dezinformativnim tvrdnjama o maskama.
U nastavku ove analize, slijede najčitanije i najzanimljivije analize dezinformacija o zaštitnim maskama u 2020.godini.
Jedan od videosnimaka koji, navodno, dokazuje “štetnost” maski pojavio se 26.6.2020. na Facebook profilu i YouTube kanalu Marije Stojaković, te na YouTube kanalu SYSTEM NO. Na profilima Marije Stojaković objavljen je kao kompilacija od tri videa, sa titlovima na srpskom i naslovom “Dokazi da maske ne štite i zašto ne treba da se nose”.
Osnovne tvrdnje u videu su da maske uzrokuju ili manjak kiseonika u organizmu, odnosno hipoksiju, ili višak ugljendioksida u krvotoku, odnosno hiperkapniju.
Analizom, koju u cijelosti možete pročitati na linku ispod, ustanovljeno je da maske ne uzrokuju navedena oboljenja.
Maske za lice nisu opasne i ne izazivaju hipoksiju i hiperkapniju
Nakon videokompilacije koja nas je ubjeđivala da nošenje maske može spriječiti dotok kisika te povećati količinu ugljendioksida u krvotoku, aktuelne su bile i tvrdnje doktora Rashida Buttara koji je ponovio već opovrgnute, ali i uveo nove netačne tvrdnje o tome da nošenje maske povećava osjetljivost i doprinosi širenju virusa.
I u ovom slučaju, prvo objavljivanje ovih tvrdnji na jeziku domaćeg govornog područja pronašli smo na YouTube kanalu Marija Stojaković, ali je u međuvremenu uklonjen zbog kršenja pravila ove platforme. Analizu o netačnim navodima Rashida Buttara u cijelosti pročitajte na linku ispod:
Novi trend na društvenim mrežama - dezinformacije o zaštitnim maskama
Na Facebooku se dijelila i kolaž-fotografija uz tvrdnju da se radi o "licima ljudi koji žele da se vakcinišemo i nosimo maske". Dvije od četiri osobe na slici su, pak, umrle davno prije izbijanja pandemije, a druge dvije osobe nikada nisu govorile ni o maskama, ni o vakcinaciji. John Rockefeller i David Rockefeller su umrli, a Princ Phillip i Jacob Rothschild o maskama i vakcinama tokom pandemije COVID-19 nisu izjavljivali ništa. Detaljnije o ovoj viralnoj objavi čitajte na linku ispod:
“Savjeti” o maskama i vakcinama pripisani osobi koja je umrla prije 82 godine
Tvrdnje da hirurške maske nisu efektivne u zaštiti protiv koronavirusa u avgustu su ponovo postale aktuelne. Tačno je da hirurške i platnene maske zaista ne mogu spriječiti ulazak virusa u naše tijelo - ali mogu spriječiti njegovo širenje ako ih nosi osoba koja je zaražena, no to nije spriječilo dezinformacije o tome da su one “beskorisne”. Detaljnije o ovim tvrdnjama čitajte u analizi na linku ispod:
Napomena na pakovanjima hirurških maski je tačna - ali je tačno i to da nošenjm maske zaustavljamo širenje zaraze. Pročitajte kako.
Maske su bile meta i klikbejt naslova. Tako je portal Novi objavio članak sa izjavom Sulejmana Ugljanina, lidera Stranke demokratske akcije iz Srbije, o tome da je "virus u Srbiju možda stigao u maskama iz Kine". U samom članku je izjava jasno okarakterisana kao teorija zavjere, ali u naslovu se tvrdilo da je riječ o “novoj informaciji”. Detaljnije o ovom primjeru čitajte u analizi na linku ispod:
Klikbejt o virusu koji je “stigao u maskama iz Kine”
Nakon tvrdnji da maske izazivaju smanjen unos kisika, trovanje ugljendioksidom, te da narušavaju imuni sistem, društvenim mrežama su se u avgustu širile tvrdnje i o navodnim težim posljedicama nošenja maski, kao što je upala plućne maramice. Kao što je to slučaj bio s prethodnim, i ove tvrdnje su potpuno neutemeljene i netačne te ih je opovrgla i stručna zajednica. Više detalja o ovim netačnim, ali viralnim tvrdnjama, čitajte u analizi na linku ispod:
Ne, nošenje maske neće izazvati upalu plućne maramice - uprkos anonimnom “iskustvu” sa Facebooka koje tvrdi suprotno
Vijest da su u Hrvatsku uvezene maske sa bakar-oksidom, koje “same ubijaju virus”, objavilo je preko 70 medija u cijeloj regiji tokom septembra ove godine.
No, niko od njih - pa ni kompanija koja je uvezla ove maske - nije nam odgovorio šta to tačno znači i postoje li dokazi da je nošenje takvih maski bolja zaštita od koronavirusa u odnosu na druge medicinske maske.
Agencija za lijekove i medicinske proizvode Republike Hrvatske nam je, pak, rekla da nema pouzdanih dokaza za takvo nešto i da ove maske ne smatra ništa drugačijim od običnih medicinskih maski. Na šta se, zapravo, odnose tvrdnje o “uništavanju virusa” i koje su stvarne naučne činjenice o djelovanju bakra na viruse, pročitajte detaljno u analizi na linku ispod:
Nema dokaza da medicinske maske s bakar-oksidom pružaju bolju zaštitu od koronavirusa nego obične
Dvominutni video koji prikazuje nekoliko slovenskih doktora i pseudonaučnika, prepun dezinformacija o pandemiji Covid-19, širio se društvenim mrežama u regiji tokom oktobra ove godine. U saradnji sa portalima Faktograf iz Hrvatske i Razkrinkavanje iz Slovenije, koji su članovi regionalne SEECheck mreže, analizirali smo ovaj video u kojem su se našle i netačne tvrdnje o maskama. Više detalja o ovim netačnim, ali viralnim tvrdnjama, čitajte u analizi na linku ispod:
“Maske padaju” - Slovenski doktori nisu bili ni "hrabri" ni "ozbiljni" kada su iznijeli niz neistina o pandemiji
Besmislice o tome da je bolest COVID-19 izmišljena ili da je u pitanju “obična prehlada” dijelile su se društvenim mrežama i tokom oktobra ove godine, uprkos sve većem broju zaraženih ali i preminulih.
Njihovi autori su aktivno pozivali na kršenje epidemioloških mjera kojima se spašavaju ljudski životi, između ostalog, i nošenjem maski. Detaljnije čitajte u analizi na linku ispod:
Virus Sars-CoV-2 ne izaziva “običnu prehladu” već bolest Covid-19
Maske su se dovodile u vezu sa ukidanjem ljudskih prava. I u ovom slučaju dezinformacija je “kružila” u postovima na društvenoj mreži Facebook, a detaljnije pročitajte u analizi iz novembra, na linku ispod:
Ne, maske i vakcine neće ukinuti ničija ljudska prava
Tvrdnja da je žica u hirurškoj maski “5G provodnik” učestalo se širila društvenim mrežama, iako se radi o očitoj besmislici. Žica koja se nalazi pri rubu hirurške maske služi za oblikovanje i bolje prijanjanje maske u području nosa i, naravno, nije nikakav “provodnik” za signal mobilne telefonije. Detaljnije čitajte u analizi na linku ispod:
Ne, žica u hirurškim maskama nije “provodnik 5G mreže”
Prominentna teoretičarka zavjere Mila Alečković tokom 2020. nastavila je graditi svoj javni imidž, iznoseći neistine o virusu SARS-CoV-2, maskama i vakcinama. Njene tvrdnje analizirali smo u dvije analize, koje možete pročitati na linkovima ispod:
Mišljenje i znanje nisu isto: Činjenice o mutacijama virusa, upotrebi zaštitnih maski i vakcinama
Mila Alečković iznosi još netačnih tvrdnji o pandemiji u novom videu
(Raskrinkavanje.ba)